Mobilemenu
Profile

En İyi 5 Tırmanış Filmi

Dikey Limit (2000)

Ülkemizde de epey hayranı olan Dikey Limit tırmanış filmlerinin en popülerlerinden biri.  Film Peter ve Annie adlı dağcılık konusunda uzman iki kardeşin hikayesini anlatıyor.

Dağcı babalarının ölümüyle sarsılan iki gençten Annie, babasının mesleğine daha yakın olmak için dağcılığa devam eder, kardeşi Peter ise fotoğrafçılıkla uğraşmaya başlar.

İki kardeşin yolu yıllar sonra K2 dağında kesişir. Annie dağa çıkmak isteyen ünlü bir zenginin peşine takılıp oraya gelmiştir. Ve kötü havaya rağmen hem Annie hem de ekip zirveye tırmanmaya kararlıdır. Peter kardeşini ve ekibi uyarmasına rağmen başarılı olamaz ve yola çıkan üç kişi beklendiği gibi dağda mahsur kalır.

Peter şimdi hem kardeşini hem de diğer insanları kurtarmak için ara verdiği tırmanışa geri dönecektir. Zamanının en popüler filmlerinden olan Dikey Limit özellikle mükemmel görüntüleriyle hafızalara kazınmıştı.

The Wildest Dream (2010)

Zorlu tırmanışların ilk çağında 1920’lerde geçen bir hikayeye geldi sıra. Hedef elbette Everest’tir.

George Mallory ve ekibi büyük tırmanış için 1924 yılını seçer. Ama o yıllarda bu tırmanışı ne kayda alacak bir teknoloji ne de kanıtlatacak bir kuruluş vardır. O yüzden sadece bazı mektuplar ve notlar vardır.

Tırmanışın gerçekten yapılıp yapılmadığı bile tartışmalıdır ama o mektup ve notlardan etkilenen bir başka ekip yıllar sonra Mallory ve ekibinin tırmanışını tekrar etmek için yola çıkar. Ve kanıtlamaları gereken çok şey vardır.

Gerçek olaylardan yola çıkan bu film birçok tartışmayı beraberinde getirse de harika kurgusu ve düşmeyen temposuyla en iyi tırmanış filmlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Blindsight (2006)

Sıra dışı bir belgesel ile listemizi sürdürelim. Himalayalar’ın en yüksek noktalarından biri olan Lhakpa Ri zirvesine çıkmaya çalışan 6 Tibet’linin hikayesini anlatan belgesel ilk bakışta epey sıradan görünüyor. Zira Himalayalar’ın keşfedilmemiş, üzerine belgesel ya da film yapılmamış bir noktası kalmadı sayılır.

Yönetmen de bizi filmin başlarında bir süre uyutuyor ve sıradan bir tırmanışçı ekibini takip ettiğimizi zannettirmek için elinden geleni yapıyor. Daha sonra bu altı kişilik ekibe biraz daha yaklaşıyoruz ve macera peşindeki bu altı gencin de görme engelli olduğunu fark ediyoruz.

Bu dakikadan sonra hem belgesele hem de gençlerin bu inanılmaz meydan okumasına şaşırmaktan başka bir şey yapamıyoruz. En zorlu rotalardan birine çıkmayı kafaya koymuş bu altı tırmanış tutkununun gerçek hikayesi insanda kolay kolay üstünden atamayacağı bir etki bırakıyor.

Nordwand (2008)

En iyi tırmanış filmleri her zaman ABD'den çıkacak değil ya. Bu kez bir Avrupa filmine uğruyoruz.

Nordwand, 1936’da Almanya’da geçen bir hikayeyi anlatıyor. Çocukluk arkadaşları Toni ve Andi’nin en büyük hedefi o güne kadar fethedilmemiş Eiger Dağı’na çıkmaktır.

İkili bu hayallerini gerçekleştirmek için hazırlık yaparken bir anda işin içine Toni’nin ilk sevgilisi Luise de girer ve olaylar karışmaya başlar.

Tırmanış başlayınca ise işler iyice kontrolden çıkmaya başlar. Hava şartları bozmuş ve bir yerden sonra kuzey yamacına çıkmak aynı zamanda bir ölüm kalım savaşına dönüşecektir. Hem harika görüntüleri hem de bu filmlerde pek alışık olmadığımız yüksek gerilim dozuyla Nordwand kaliteli bir tırmanış filmi.

Cliffhanger (1993)

Ülkemizde “Dağcı” adıyla bilinen ve Sylvester Stallone’un Rambo ve Rocky filmlerinden sonra en popüler filmi olarak bilinen Cliffhanger, tırmanış filmlerinin başyapıtlarından biri.

Gabe Walker, yıllar önce tırmanışa meraklı bir kızın ölümüne sebep olduğuna inanarak tırmanıştan elini ayağını çekmiştir. Ama günlerden bir gün bir uçak onun daha önce çok kez çıktığı bir dağa düşer ve Gabe, yıllar sonra sağ kalanları kurtarmak için dağlara geri döner. Ama işler hiç de kolay olmayacaktır.

İtalya Alpleri’nde çekilen ve o dönemin en yüksek bütçeli filmlerinden biri olan Cliffhanger hem ülkemizde hem de dünyada gişe rekorları kırmayı başarmıştı.