Mobilemenu
Profile

En İyi 5 Trekking Ayakkabısı

Oboz Scapegoat Mid Hiking Boot

EVA orta tabanı ve büyük ayak plakası sayesinde gün boyu ağrı çekmeden yürümeyi istersiniz değil mi? Oboz, bu modeliyle bunu sağlamış görünüyor. Scapegot Mid Hiking Boot’u ilk test eden kullanıcılardan birinin “Bu ayakkabıyla Alaska’daki Little Mount Susitna’da yürüyüş yaptım. Neredeyse kurşun geçirmez zırhlı bir araç gibiydi! Ne kayalarda, ne köklerde sorun yaşadım” diyor. Dışı yüzeyi ve tabanları böyleyken içeride de durumlar gayet iyi. Yapılan testler sonucunda modelin yumuşak EVA, destekleyici kemer ve rahat astarı sayesinde oldukça konforlu olduğu da kabul ediliyor. Nefes alışı da gayet iyi olan ayakkabının ıslandığında çabucak kuruyabilmesi de dere geçişleri ve yağmurlarda yürüyüşçüye kolaylık sağlıyor. Anlayacağınız bu bot, bir çay demleyemiyor!

Five Ten Access Leather Hiking Boot

“İyi bir doğa yürüyüşü ayakkabım olsun ama öyle üniversite asistanı ayakkabısı tipinde olmasın” diyorsanız bu ayakkabıyı tercih edebilirsiniz. Chris Sharma gibi bir üstadın da tercih ettiği Five Ten’in yeni hiking ayakkabısı Access, spor ayakkabı görüntüsü taşıyan bir canavar. Kireçtaşı üzerinde yapılan bir haftalık yürüyüşün ardından derisinde hiç aşınma olmadan pürüzsüz dönmeyi başarabilen ayakkabı oldukça konforlu. Bunu da topuk çukurunun ayarına, ayağı saran EVA orta tabanına ve üç boyutlu tabanına borçlu.

Under Armour Fat Tire GTX Hiking Boot

Ayakkabının en önemli özelliği Fat Tire sayesinde sadece dış taban üzerinde yumuşak köpük üstüne oturan kalın taban, yürüyüşçüyü arazide çok rahat ettiriyor. Sırtında yaklaşık 30 kiloluk çantayı taşıyan yürüyüşçüler Idaho’da 100 kilometreye kadar yol tepseler de şoku emen taban sayesinde ekstra bir sorun yaşamadıklarını bildirdiler. “Ben kendimi yenilmez hissettim” diyor ayakkabıyı test edenlerden biri. “Diğer ayakkabılarla dayak yemiş gibiydim ama bununla çok rahattım. Under Armour Fat Tire GTX Hiking Boot bunu uzun boylu (23.5 mm) tabanı ve ayak bileğini bombeli bir şekilde saran bilekliğine borçlu olmalı.

Face Ultra Fastpack II Mid GTX Hiking Boot

Sağlam bir Hollywood aksiyonu filmi ismi gibi oldu belki ama The North Face’in yeni ürünü böyle bir ismi hak ediyor. Sert çift yoğunluklu EVA köpük ve sağlam bir TPU topuk kombinasyonu sayesinde Fastpack II çok daha destekleyici bir ayakkabıya dönüşmüş durumda. Bir kullanıcı Juneau’daki Thunder Mountain’de giydiği ayakkabıyı “Devrilmiş ağaçların üzerinden geçerken ayaklarımı zırhlı hissettim” diyor. U şeklindeki çamurluk yokuş yukarı ve yokuş aşağı yollar üzerinde çekiş sağlayan çok yönlü H şekilli içi kulaklarla eşleştirilmiş. Sert lastik dış taban dayanıklılık sağlıyor. “Çizmeler bile birkaç yüz mil sonra aşınma göstermeye başlarken Fastpack II’nin vibram dış tabanı sapasağlam duruyordu.”

Ahnu North Peak Mid Event Hiking Boot

Deri ile kaplı üst örgü oldukça havadar ama merak etmeyin, bu yapılırken su yalıtımından ödün verilmemiş. 30 kilometrelik bir yürüyüşte ayakkabıyı test eden bir kullanıcı “Dere geçişleri yaptık, suya ve çamura girdim ama ayaklarım hep kuru kaldı” diyor. Taban da oldukça güvenilir. “Kayalar ve köklerden hiç rahatsız olmadım.” Tabii bu şansa olan bir şey değil; Ahnu North Peak bu ürününde süper dayanıklı Vibram DuraGrip taban kullanmış. EVA orta taban naylon ve fiberglas’tan üretilen bir sap ile eşleştirilmiş. Bu da ayakkabının güvenirliğini ve rahatlığını sağlıyor. Bir başka kullanıcı “Kaliforniya’da Skyline Trail’de yağmur sonrası salyangozların üzerinden atlarken hiç sıkıntı çekmedim” diyerek ayakkabının esnekliğine de vurgu yapmadan duramamış. Eh, olmuş öyleyse!