Mobilemenu
Profile

En İyi 7 Bisiklet Kitabı

Slaying the Badger: LeMond, Hinault and the Greatest Ever Tour de France / Richard Moore

Bernard Hinault, 1985 yılının Fransa Turu’nu beşinci kez kazanmayı başarmıştı. La Vie Claier takımının lideri, bir sonraki edisyonda bu kez ekibin yükselen yıldızı Greg LeMond’a yardım etmek için pedal basacaktı. Amerikalı LeMond, Hinault’nun son zaferinde ona tam destek vermişti ve şimdi aynı desteği Fransız takım arkadaşından bekliyordu. Ancak Hinault, hırslı bir şampiyondan beklenecek şekilde LeMond’u desteklemek yerine onunla kapışmaya başladı. Kimileri onun altıncı şampiyonluğunu kovalamaya başladığını iddia ediyordu. Kitap, 1986 temmuzunda gerçekte neler olduğunu anlatmaya çalışıyor.

The Hour / Michael Hutchinson

Bugüne kadar kazanılmış büyük başarıların veya kırılmış rekorların kitabını okumuş olabilirsiniz. Bu sefer kırılamayan bir rekorun öyküsünü öneriyoruz! Bisikletçi Michael Hutchinson’ın kaleminden çıkan The Hour, sporcunun Dünya Saat Rekoru’nu 1960’lardaki bisiklet ve donanımı teknolojisini kullanarak 2000’lerde kırmaya çalışmasını ve bunu başaramamasını anlatıyor. Bisiklet dünyasının ne kadar değiştiğini de ortaya koyan kaliteli edebi dili ve harika mizahıyla da okumaya değer.

Gironimo!: Riding the Very Terrible 1914 Tour of Italy / Tim Moore

1914 İtalya Turu (Giro) gelmiş geçmiş en zorlu bisiklet yarışı kabul edilir. Tura 81 bisikletçi başlamıştı ama sadece sekiz tanesi finişi görebildi. Korkunç fırtınalar, 400 kilometrelik etaplar, çilerle dolu yollar, bitmek bilmeyen yokuşlar o yarışı alabildiğini zorlaştırmıştı. Her şey o kadar zorluydu ki bir bisikletçi gözünü bile kaybetmişti. O yarışın zorluğunu hissetmek isteyen Tim Moore, neredeyse bir asır önceki yarışı tekrarlamaya karar verdi. Vitessiz, ahşap jantlı bisikletiyle, yanına yol haritaları ve bir çif mavi lensli kaynak gözlüğü alarak kendini yollara vurdu. Alplere tırmandı, Adriyatik kıyısı boyunca sürdü ve dönüşte   cesur, güzel, çılgın, ilham verici bu kitabı yazdı!

This Road I Ride (Rüzgara Karşı) / Juliana Buhring

23 Temmuz 2012’de İtalya’nın Napoli kentinde pedala basan Juliana Buhring, tam 152 gün sonra bisikletle dünyayı dolaşan ilk kadın olarak geri döndü. Ardında dört kıta, 19 ülke, altı büyük dağ, bir çöl, 29 patlak lastik ve bir kasırga bırakmıştı! Buhring bu yolculuğa çıkmadan önce ciddi bir şekilde bisiklete binmiş değildi. Onu yollara döken motivasyonunun kaynağı, bambaşka bir şeydi. Juliana Buhring, The Children of God tarikatına mensup ailesi tarafından katı dini inanç çerçevesinde büyütülmüştü. Gençliğinde bu “Karanlık” olarak nitelendirdiği yaşantıdan kaçtı, Uganda’ya gitti. Kampala’da yetimhanelere ve okullara gıda ve tıbbi malzeme taşıyarak yarı misyoner bir hayat yaşarken, ruh ikiziyle tanıştı. Sevgilisi bir timsah tarafından öldürülünce dünya onun için tekrar karanlığa bürünse de aydınlığa ulaşmak için bisikletle dünyayı en hızlı dolaşan kadın olmaya karar verdi. İşte bu kitap, o yolculuğun hikayesini anlatıyor. Macera, kan, ter, vitesler, lastikler ve yol hikayeleriyle dolu kitapta Buhring’in esprili dili okuyanlara ilham veriyor.

Tom Simpson: Bird on the Wire / Andy McGrath

1960’lı yılların pelotondaki en saygın isimlerinden Tom Simpson, Britanya bisikletinin de idollerinden biriydi. Fransa Turu’nun 1967’deki Mont Ventoux tırmanışı sırasındaki ölümüyle efsaneleşen Simpson; Chris Boardman, Bradley Wiggins, Mark Cavendish gibi isimlerin de idolü olarak biliniyor. Nottinghamshire’da mütevazı bir çocukluğun ardından Dünya Yol Bisikleti şampiyonluğuna, Fransa Turu’nda sarı mayo giymeye, üç büyük klasik (Flanders Turu, Milan Sanremo, Lombardiya Tura) kazanmaya uzanan Simpson’ın hayatı kitapta, o günlerin tanıkları ve eşsiz fotoğraflarla anlatılıyor.

Bi Tur Versene / Aydan Çelik

Yazar, çizer ve son olarak bisiklet tasarımcısı Aydan Çelik’in kaleminden çıkma Bi Tur Versene, Türkiye’den bisiklet üzerine yazılmış en değerli kitapların başında geliyor. Çelik’in yüksek mizah ve incelik içeren dili, anlattığı her satırı bilgi dolu satırlarla birleşince bisikletin icadından Fransa Turu’nun epik zirvelerine uzanan bir derya okuyucuya ulaşıyor. Kitapta yer alan “Bisiklet Manifestosu” Aydan Çelik’in bu “şeytan icadı”nın tam anlamıyla tarifini yapıyor. “Eşitliktir: Bazen o sizi taşır, bazen siz onu.” “Özgürlüktür: Ferman padişahın,dağlar bizimdir.” “Rüyadır: Üç yaşında başlar, hayat boyu sürer.” “Hayal gücüdür: Durduğunda devrilir.” “Devrimcidir: Gerçekçi olur, imkansızı ister.” Bi Tur Versene, Büyük turlardan şehir sokaklarına, kahramanlardan  kaybedenlere bisiklete dair birçok parçayı, zengin anekdotlar ve edebi bir dil eşliğinde okuyucuya ulaştırıyor.

Hayata Yolculuk / Hasan Söylemez

Bugünlerde veya tam olarak söylemek gerekirse, son bir buçuk yıldır Afrika kıtasını bisikletiyle turlayan Hasan Söylemez, daha öncesinde benzer bir macerayı Türkiye’yi gezerken yaşamıştı. Afrika kıtasının bütün ülkelerinde pedal çevirmek için yolda olan Söylemez’in Türkiye turu çok daha çetrefilliydi. Yaşadığı hayattan bıkan ve iyileşmek için kendini yollara vuran Söylemez, yola çıkmadan önce kredi kartını kırmış, cebindeki son parayı çocuklara dağıtmış ve bu şekilde pedala basmıştı. Bisikletiyle sekiz ayda, 10 bin kilometre kat eden Söylemez, kimi zaman çalışıp para kazanmış ve karnını doyurmuş, kimi zaman Anadolu insanının ikramlarını kabul etmişti. İnsanların hayallerini gerçekleştirememesini parasızlığa bağladığı inancını kıran Hasan Söylemez, Hayata Yolculuk’ta o günleri, ardında bıraktığı kilometreleri, sevgiyi, dayanışmayı, paylaşmayış, vefayı, umudu anlatıyor, okuyucunun kendi iç gezisine çıkmasına yol gösteriyor.