Mobilemenu
Profile

En İyi Bisiklet Podcast’leri

The Paceline Cycling Podcast

Yol bisikletlileri, dağ bisikletçileri, komüterler, cyclocross meraklıları, pave aşıkları, kısacası kendisi için bisiklet kullanan herkesin kulak kabartacağı bir program. Bisikletin toplumdaki yeri, günlük hayattaki kullanımı, kısacası bisikletin ta kendisi merkezde yer alıyor. Selene Yeager ve Patrick Brady tarafından hazırlanan The Paceline Cycling Podcast, Fatcyclist ve Red Kite Prayer tarafından destekleniyor.

The Cycling Podcast

Evet ismi pek yaratıcı sayılmaz ama bisiklet podcast’leri arasında içerik üretimi ve kalitesi açısından zirvelerden biri olduğu da aşikar. Bisikletçilerin gözbebeği Rapha sponsorluğunda her hafta yarım saat olarak hazırlanan The Cycling Podcast, gazeteci yazarlar Richard Moore, Lionel Birnie ve Daniel Friebe tarafından sunuluyor. Program; yarışlar, transferler, spekülasyonlar ve haberlerle ağırlıklı olarak profesyonel bisiklet dünyasını merkeze alıyor.

The Slow Ride Podcast

Profesyonel bisiklet dünyasından haberdar olmak güzel ama her zaman da ciddiyet biraz can sıkı olabilir. İki teker dünyasından neler olduğunu öğrenirken bol bol kahkaha atmayı isterseniz The Slow Ride Podcast’te aradığınızı bulabilirsiniz. Bu komik, alaycı ve zaman zaman da alabildiğine graip program bisiklet tutkunu üç gazeteci tarafından hazırlanıyor. Yıllarca birlikte yarışları takip edip olup bitenin göbeğinde yaşayan Spencer Haugh, Matt Allen ve Tim Hayes profesyonel bisiklet dünyasının eğlenceli sesleri olmayı başarıyor.

39x53

Eurosport’ta bisiklet yarışı, özellikle de büyük turlar veya bahar klasiklerini izliyorsanız Berkem Ceylan ve Sarper Günsal’ı tanıyorsunuz demektir. Kendileri de Velotürk adlı hayır amaçlı amatör bir takım içinde bisiklet sürmeye devam eden ikili hem bisiklet dünyası hakkındaki bilgileri hem de Karagöz/Hacivatvari atışmalarıyla yarışların düşük tempolu anlarını şenlendiriyor. İkili 39x53 adını verdikleri podcast’lerinde de özellikle yarış dönemlerinde olup bitenleri aynı üslupla, hatta çok daha sınırsız bir coşkuyla yorumluyorlar. Bilgileneceğiniz kadar güleceğiniz de garanti!

Pembe Mayo

Odağına profesyonel yol bisikleti dünyasını alan bir başka eğlenceli bisiklet podcast’i Pembe Mayo’yu Fırat Selçuk ve Deniz Kalıbcıoğlu hazırlayıp sunuyor. Adından da anlaşılacağı üzerine bisiklet dünyasına İtalya üzerinden bakan program, güncel yarışların öncesinde ve sonrasında yapılan yorumlarla zihin açıcı bir içeriğe sahip. Selçuk ve Kalıbcıoğlu’nun mizahi yorumları da podcast’in çıtasını yükselityor.

BONUS

The Move

Birçoğumuzun Lance Armstrong’la aşk/nefret ilişkisi var. Bisiklet sporunun 2000’li yılların başında tekrar popüler olmasında onun büyük rolü vardı. Hayranlık uyandıran başarılarıyla insanları bisiklet yarışı izlemek için televizyon başına topladı ama ardından gelen doping itirafıyla kendisine duyulan sevginin çöpe atılmasına sebep oldu. Ona kızıp podcast’ini dinlersiniz ya da dinlemezsiniz ama Lance Armstrogn’un The Move’u, bisiklet dünyasında oldukça ilgi görüyor. Amerikalı, nasıl olsa kaybedecek bir şeyim yok şiarıyla hareket ederek alabildiğine sivri dilli bir şekilde günün gelişmelerini, yarışmacıları ve bisikletçileri yorumluyor. Geraint Thomas’ın çalınan Fransa Turu şampiyonluğu ödülüyle ilgili “Bende yedi tane var. Birini ona verebilirim” diyecek kadar fütursuzca konuştuğunu bilip podcast linkini öyle tıklamanızda fayda var!