Mobilemenu
Profile

En İyi Dağcılık Kitapları

Dağcılık: Zirvelerin Özgürlüğü - Don Graydon , Kurt Hanson    

Bir temel kitap ile başlayalım. Don Graydon ve Hurt Hanson’ın birlikte yazdıkları: Dağcılık/Zirvelerin Özgürlüğü, 1906 yılında kurulan The Mountaineers Club’ın bünyesinde verilen uygulamalı kursların, eğitimlerin bir dökümanı.

Kitap her 10 yılda bir güncel edisyonu ile tekrar basılıyor ve kuşaklar boyu süren bir mirasın nesilden nesile aktarılmasını sağlıyor. 

Şu an yedinci edisyonu üzerinde çalışılan kitap dağcılığa meraklı herkes için 110 yıllık bir başvuru kaynağı niteliğinde. Eğer bu işe meraklıysanız edisyonlardan birini mutlaka edinmeli ve bu bilgi zincirinin bir parçası olmalısınız. Zira “Dağcılık: Zirvelerin Özgürlüğü” tüm uzmanlara göre hala bir numaralı teknik başvuru kaynağı.

Bir Dağcının Güncesi - Nasuh Mahruki

Nasuh Mahruki’nin epey içten yalın ve samimi bir dille kaleme aldığı kitap adından da anlaşılacağı gibi bir dağcının iç konuşmalarından oluşuyor.

Henüz 24 yaşında, yolun başında bir dağcı olarak başladığı günlükte Mahruki’nin Kang Tengri dağına çıkmasıyla başlayıp, Pobeda Dağı’na çıktığı yolculukla sonlanan bir seyahate çıkıyoruz.

Kitap bütünüyle dağcı olmanın psikolojisini, bu sporun binyıllara yayılan hikayesi çerçevesinde genç bir dağcının duygularına tercüman olarak anlatıyor. Kitaptan tadımlık bir alıntıyla ağzınızı biraz daha sulandıralım:

“Sanırım bazı ruhlarda bu dünyaya karşı çok büyük bir açlık var. Tutku içten geliyor, eylem yalnızca onun dışavurumu. Bazıları kendilerine mekan olarak bütün dünyayı seçmişler bayrak olarak da özgürlüğü. Yüzlerce yıldır dağlar, denizler, yollar binlerce insanı yuttu ama bu yeni gelenleri durdurmaya yetmiyor. Tehlike, zorluklar, korku ve ölüm bazı ruhları durdurmak yerine daha da coşturuyor ve kendine çekiyor…”

Benim Dikey Dünyam - Jerzy Kukuczka

Bir efsane ile listemizi sürdürelim. Polonyalı dağcı Jerzy Kukuczka dünyada aklınıza gelebilecek tüm büyük zirvelere çıktı. En zorlu ve 8 bin metreyi aşan 14 zirvenin tamamına tırmanan bu efsane adam, bunu gerçekleştirebilen Reinhold Messner ile birlikte, dünyadaki iki dağcıdan biriydi.

Ekim 1989'da, o devirde Himalaya'nın son büyük problemi diye adlandırılan ve henüz çıkılmamış olan Lhotse’nin güney yüzünün ilk tırmanışını yapmayı denerken yaklaşık 8 bin metre irtifada düşerek hayatını kaybeden Kukuczka’nın tecrübesi ve düşünceleri bu kitap sayesinde bize kadar ulaştı.

“Ben sadece dağlara gittim ve tırmandım. İşte hepsi bu" diyen bu harika dağcı ve harika insanı dağcılık sporuna gönül veren herkes tanımalı.

Özgür Ruh Bir Dağcı Yaşamı - Reinhold Messner

Reinhold Messner tüm bir dağcı kuşağı için sınırları geliştiren, engelleri yıkan ve yolu açan simge dağcılardan biri.

Onun kendi kaleminden çıkan bir otobiyografi olan “Özgür Ruh Bir Dağcı Yaşamı” bu efsanenin hazine değerindeki dağcılık faaliyetlerini göz önüne çıkaran bir kaynak.

Everest’e tek başına çıkan ilk dağcı, 8 binlik bir zirveye Alpin tarzında çıkan ilk dağcı, Everest'e oksijen kullanmadan çıkan ilk dağcı ve dünyadaki 8 binlik zirvelerin tümüne çıkan ilk insan gibi unvanlara sahip olan Messner, tüm bu ilklerini kitabında ayrıntılarıyla anlatıyor.

Bir dağcının çocukluğunu, gelişimini, aile ilişkilerini ve bir tırmanış sırasında kardeşini kaybetmesine rağmen bitmeyen tırmanış tutkusunu irdeleyen kitap sadece bir efsaneyi tanımak için bile okunabilir.

Alpler'in Son Üç Problemi - Anderl Heckmair

Dağcılık tarihinin en bilinen hikayelerinden biriyle listemizi bitirelim.

1930’lu yıllarda Avrupa'nın en ünlü dağcıları Alpler’in son problemlerinin üstesinden gelebilmek için inanılmaz bir cesaretle, gece gündüz çalışıyorlardı.

Bu son “problemler” genel olarak  tırmanılması çok zor olan ve dağcılık adına adeta insanlığın potansiyelinin sınır noktasını oluşturan kuzey yüzlerini kapsıyordu. İhtişamları ve zorluk dereceleriyle öne çıkan üç duvar yani büyük Joraslar (Grandes Jorasses), Mattherhorn (Cervino) ve Eiger hala insanlık tarafından fethedilememişti ve bunu başarmak isteyen birçok yeni ve cesur dağcı birikmişti. İşte Alpler’in Son Üç Problemi "Joraslar'a ilk tırmanabilme yarışı" sırasında orada olan ve hikayeyi kaleme alan Anderl Heckmair tarafından kitaplaştırılıp, günümüze kadar ulaştı. İşin biraz da tarihine inmek isteyenler için gayet zengin bir kaynak.

İyi okumalar!