Mobilemenu
Profile

En İyi Dağcılık Saatleri

Suunto Ambit 3

Dağın başında güvenilir bir saat mi arıyorsunuz? O zaman kolunuza bir Suunto Ambit 3 takmadan yola çıkmayın! Saatin birçok özelliği var ama GPS bağlantısı, navigasyon ve harita özellikleri onu türdeşleri arasında öne çıkarıyor. Birden çok rota yüklenebilen saat, rotanızdan saptığınızda sizi uyarmayı da biliyor! Altimetre, barometre ve termometresi son derece hassas; bu sayede yüksekliği, hava sıcaklığını ve basıncını kesin bir şekilde ölçebiliyor. Bu da dağda o gün nasıl hareket edeceğinin planını yapmak isteyen sporcular için bulunmaz bir nimet. Saatin fırtına alarmı olduğunu da ekleyelim. GPS özelliği aktifken minimum 16 saat kullanılabilen Suunto Ambit 3, bazı uygulamalar devre dışı bırakıldığında 50 saati de rahatlıkla görebiliyor. Dağda taşlar, kayalar arasında saatinizi mutlaka bir yerlere sürtecek, çarpacaksınız; Suunto Ambit 3’in gövdesi ve camı da bu konuda son derece dayanıklı. Suunto Apps ile farklı uygulamaları yüklerseniz, saatinizden çok daha verim alabilirsiniz. Multispor özelliği bunlardan biri. Daha çok triatletler için düşünülen bu özellikle kayıttan çıkmadan hangi sporu yapıyorsanız saat ölçüme devam ediyor ve tek bir dosya olarak size sunuyor. Alkış!

Garmin Fenix 3

Bu saat kolunuzdayken bazı avantajlarınız olacak. Örneğin vücudun, oksijeni gerekli yerlere taşıma kapasitesi yani “VO2 max” kapasitenizi ölçebilirsiniz. Bu sayede özellikle tırmanış özellikli yürüyüşlerde performansınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Diğer taraftan Garmin Fenix 3, kapsamlı navigasyon ve izleme fonksiyonlarına sahip. Saatin dahili sensörleri rotanızı, hava durumunu bildirir, geçtiğiniz noktaları işaretler. Fenix 3’le rotalar oluşturup, bunları takip edebilirsiniz. Kablosuz bağlantı özelliği sayesinde ekspedisyon sırasında konum ve rota durumunuzun paylaşımını da yapabilirsiniz. Bu hem keyif, hem de güvenlik için son derece önemli. İsterseniz e-postalarınızı bile takip etmeniz mümkün. Barometre, üç eksenli elektronik pusula, yükselti ölçer, termometre fonksiyonları da dağda oldukça işe yarıyor. Saat gri, gümüş ve Premium Sapphire adlı üç modele sahip. Her model koruyucu çelik halkaya, düğmelere ve güçlendirilmiş kasalara sahip. Saat özel ekranı sayesinde gün ışığında okunabiliyor; karanlıktaysa LED arka ışık devreye giriyor.

Casio Pro-Trek PRG 550-1A1

Belki köşedeki saatçiye gidip bu ismi söyleyip doğru saati almak zor ama Casio’nun bu modelini bir kere edinirseniz bir daha saatçiye gitmek zorunda kalmazsınız! Tam otomatik ışıklı zemin aydınlatmaya sahip saat; rakım, barometrik basınç, ısı ölçümlerini yapabiliyor. Güneş enerjisini kullanabiliyor; kısa bir süre ışığı aldıktan sonra uzun bir süre aydınlatma sağlayabiliyor. Bu da dağdaki karanlık gecelerde oldukça fayda sağlıyor. Düşük hava sıcaklıklarına da dayanıklı olan Casio Pro-Trek PRG 550-1A1, -10 derecede bile bana mısın demiyor. Mineral cam ve slikon kordona sahip ve sadece 71 gram ağırlığında. Zaten boyutu, ağırlığı, işlevselliği, stili ve sağladığı rahatlık dağcılar için bulunmaz bir nimet olmasının sebebi.

Suunto Core

Belki bir Ambit değil ama Core serisi de dağcılık faaliyetleri için Suunto’nun ürettiği değerlerden biri. Core, -500 metreden, +9 bin metreye kadar olan yüksekliği birer metre arayla ölçebiliyor. Yükselme hızınızı metre ve dakika cinsinden ölçer, bunların kaydını tutar. Atmosfer basıncını, sıcaklığı, zamanı, barometrik basıncı ve sıcaklıktaki birimsel değişimleri de ölçer. Atmosfer basıncı bilgisini 7 gün otomatik olarak kaydeden Suunto Core, deniz seviyesi basıncını da manuel olarak ayarlama özelliğine sahip. Pusulası derece cinsinden kerteriz açılarını gösteriyor, herhangi bir moddayken tek tuş ile alınan kerterizi okumanızı sağlıyor, geriden kestirme (deklinasyon) yapabiliyor, manyetik kuzey sapma açısını ayarlayabiliyor. Eh, bir yandan da günlük alarmları, kronometre özelliklerini, zaman ayarlamalarını yapıp saati gösteriyor tabii ki!

The Pathfinder PAG 240-1 & PAG240-7

Dağcılık faaliyetlerinizi yaparken bütçede ufak bir ekonomi yapmak gerektiğinde bu saati seçebilirsiniz. Dijital pusula, altimetre, barometre, termometre, 48 şehri içeren 31 saatlik dilimler, 51 milimetrelik paslanmaz çelik kasa, dijital göstergeli kuvars hareketi Pathfinder serisinin özellikleri olarak öne çıkıyor. -10 derecede sıkıntı çıkartmaması bir başka avantajı. Belki Garmin ya da Suunto modelleri kadar fonksiyonel olmayabilir ama Everest’e gitmiyorsanız işinizi fazlasıyla görecektir!