Mobilemenu
Profile

En İyi Doğada Tek Başına Kalma Filmleri

Son yıllarda macera sinemasında bir nevi alt tür olmaya başlayan doğada tek başına kalan insan hikayeleri görünen o ki bundan sonra da bol bol beyazperdeyi ziyaret edecek. Biz de hazır konu da güncelken türün en iyi örneklerinden bir liste yapalım dedik.

127 Hours

Bir gerçek hayat hikayesi ile başlayalım. Dağcı Aron Ralston'un Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışması ve sonrasında ordan kurtulmak için verdiği yaşam mücadelesini anlatan film gösterime girdiği dönemde geniş yankılar yaratmış ve çok konuşulmuştu. Çok az su ve yiyeceği olan dağcı zaman zaman kendisini kamera ile çekip başına gelenleri anlatırken kimi zaman ise acının da etkisiyle kendinden geçip halüsinasyon görür. En sonunda ise bir uzvundan vazgeçmek zorunda kalacaktır.

Buried

Sıra dışı bir hayatta kalma filmi olan Buried’de Irak savaşı sırasında bir tabuta konup yerin iki metre altına gömülen kamyon şoförü Paul Conroy ile tanışmıştık. Gözünü açtığında bir mezara gömülmüş ve sadece 2 saat daha nefes almaya yetecek vakti olan Paul elindeki telefonla bir yerlere ulaşmaya çalışsa da başaramaz. Zamana karşı toprağın altında tek başına verdiği bu savaşta hayatta kalma mücadelesi veren Paul daha sonra hiç tahmin edemeyeceği bazı gerçeklerle yüzleşecektir.

The Way Back

Bir Sovyet esir kampından kaçarak kışın ortasında Sibirya’dan Hindistan’a 6.000 kilometre yürüyen bir grup esiri anlatan The Way Back,  National Geographic’in ortaklığı ile hayata geçmiş bir proje. Başlarına ödül konmuş dört mültecinin ayrı ayrı verdikleri hayatta kalma savaşı buz gibi bir macera filminde karşımıza çıkmıştı. Sibirya’yı, ardından Gobi Çölü’nü ve hatta Himalayalar’ı aşarak hayatta kalmaya çalışan insanların hikayesi büyüleyici manzaralar eşliğinde karşımıza çıkmıştı.

Cast Away

Dünyanın en düzenli, en dakik en sistemli adamı olan Chuck FedEX’te çalışmaktadır. Her şeyi planlı olan hayatı şirketiyle ilgili sorunları çözmek için yaptığı bir seyahat sırasında alt üst olur. Malezya’ya giderken Güney Pasifik üzerinde uçağı düşer ve Chuck gözünü açtığında kendini ıssız bir adada bulur. Medeniyetin aşığı tam bir modern insan olan Chuck bu ilkel şartlarda nasıl hayatta kalacaktır? Başrolünde Tom Hanks’in olduğu film bugün modern bir klasik sayılıyor.

The Old Man and The Sea

Klasik demişken doğada tek başına kalma üzerine yapılmış en büyük klasiklerden birini hatırlamakta fayda var elbette. Hemingway’in aynı adlı kitabından uyarlanan The Od Man and The Sea yaşlı bir balıkçının devasa bir kılıç balığını yakalamaya çalışma hikayesi. Balığın peşinde gençlerin dahi altından kalkamayacağı insanüstü bir mücadele veren bu yaşlı adam denizde günlerce süren bir maceraya girişecektir.

Bonus: Gravity

Eh hayatta tek başına kalma demişken illa yeryüzünde geçen bir hikaye beklemiyoruz elbette. Bu kez uzayda bir başka doğa şartında hayatta kalma mücadelesinden bahsedelim. Alfonso Cuaron’un yönettiği filmde, uzay istasyonunda bir operasyon yaparken yaşadığı bir kaza ile sonsuz boşlukta savrulmaya başlayan bir astronotun macerasını izlemiştik. Bugün bir modern klasik kabul edilen film türlü okumaya açık sinemasal zenginliği ile defalarca izlenmeyi hak ediyor.