Mobilemenu
Profile

En İyi Downhill Dağ Bisikleti Videoları

Her sporun bir de ekstremi vardır. Örneğin MotoGP mi diyoruz? Hard Enduro onun üç dört kat zor hali gibidir. Ya da dağ bisikleti mi diyoruz? Downhill onun Hulk Hogan’ı gibi bir şeydir. Bu yarışmalarda her şey bir meydan okuma haline geldiği için, ortaya çıkan aksiyon da rekabet dolu ve eşsiz oluyor. Biz de o eşsiz anları derledik. İşte downhill dağ bisikletinin dudak uçuklatan isimleri ve en iyi aksiyonları.

Kelly McGarry

Kelly, bu branşın en tanınan isimlerinden biri. Ekstrem şovlardan ziyade, yarışmalarda boy gösteren Kelly’nin çok fazla şova kaçmayan bir stili olduğu hep söylenir. Ama bazen kontrolden çıkmadan da olsa inanılmaz bir yeteneğe sahip olduğunu göstermeyi ihmal etmiyor. Bunu şovlar yerine daha ziyade yarışmalarda göstermesi ise onu eşsiz kılıyor.

Kelly, dağ bisikletinin “efendi delikanlısı” olarak biliniyor. Çünkü meşhur söz dalaşları ve laf sokmalara tenezzül etmiyor. Bir nevi sözünü maçta, yani dağda söylüyor. Tıpkı 2013’te şampiyonluğa ulaştığı o muhteşem sürüşte yaptığı gibi.

Claudio Caluori

Claudio, tam bir emek ustası. Sevgi ne miydi? Sevgi emekti, Claudio’ydu. Uzun yıllar kendi imkânlarıyla dağ bisikleti yapan Caluori, bir nevi dağ bisikletinin tamirci çırağı.

Önce bisikletini sırtlayıp tepelere çıkan Claudio, arkadaşlarının kullandığı kameralarla maceralarını kayda alıyor. Yine ufak ekonomisiyle seyahatler de gerçekleştiren Claudio’nun bu çilesi YouTube’a koyduğu videoları viral olunca bitiyor ve profesyonel dünyaya adım atıyor.

Bu tırnaklarıyla kazıya kazıya bir yerlere gelen adamı en sevilen videosuyla (hemen yukarıda) hatırlayalım.

Marcelo Gutierrez

Downhill sadece dağda olacak diye bir kural yok! Urban Downhill de epey ilgi gören bir konsept. Bu işin imparatorlarından biri ise Marcelo Gutierrez. Porto’dan Viyana’ya dünyanın birçok farklı kentinde pedal sallayan Gutierrez, sokakların kötü çocuğu olmayı seviyor. Ama favori bölgesi her zaman doğup büyüdüğü Güney Amerika toprakları.

25 yaşındaki sporcu sizin bizim inmek için kullandığı kaldırımları uçarak, elimizle tuttuğumuz trabzanları ise üstünden geçmek suretiyle kullanıyor. Ve acayip olanı, bunları gündelik hayat içinde, gayet doğalmış, bakkala gidermiş gibi yapıyor. Şaşırmamak elde değil.

Danny Macaskill

Ve sıra geldi bu branşın en büyük ismine! O downhill dağ bisikletinin her anlamda Yoda’sı. Ekstrem mi arıyorsunuz? Macaskill’de var. Heyecan mı arıyorsunuz? Macaskill’de var. Bugüne kadar hiç görmediğiniz inanılmaz maceralar mı arıyorsunuz… Neyse, uzatmayalım. Kısacası Macaskill bu işin piri ve onu yaptıklarını hayal edebilen bile çok az insan var.

Mesela, İskoçya’nın en çetin dağlarında, önce bisikletiyle olabilecek en zorlu noktaya ulaşıp daha sonra oradan bisikletiyle inmesi bugüne kadar imza attığı en akla zarar işti. Ve sadece bunu izlemeniz bile nasıl bir çılgından bahsettiğimizi açıklayacak.