Mobilemenu
Profile

En İyi Hareketleriyle BMX Yıldızı Kriss Kyle

Kriss Kyle, BMX dünyasının en büyük yıldızlarından biri. YouTube’da milyonlarca kez tıklanan videolarının yanı sıra reel hayatta da gittiği tüm ülke ve kentlerde büyük ilgi gören Amerikalı BMX’çi yaptığı harika şovlarla bu ilgiyi sonuna kadar hak ettiğini kanıtlıyor.

Biz de ona bu kadar ilgi uyandıran işlerinden beş tanesini derleyerek bu çılgınlığa yeni bir halka ekleyelim istedik.

Kriss Danimarka turunda

Dünyanın pek çok farklı yerinde özel şovlar yapan Kriss, Danimarka’yı da birçok kez ziyaret etti. Ama bu ziyaretlerden en özeli 2014 yılında yaptığıydı.

StreetDome projesinde ortalığı birbirine katan Kriss, ona verilen kısıtlı mekanda en iyi hareketlerini sergileyerek yeteneğini bir kez daha kanıtladı.

Biraz da İskoçya’da turlayalım

İskoçya, dünyadaki BMX merkezlerinden biri. Aynı zamanda da Kriss Kyle’ın memleketi.  Sokaklarında, parklarında dünyanın en ünlü bisikletçilerini yetiştiren (Örneğin Danny MacAskill) ülkede doğal olarak birçok BMX parkı da var.

Kaskını takıp doğup büyüdüğü BMX ülkesinde bisikletinin direksiyonuna geçen Kriss de kendisinden beklendiği gibi şahane hareketlere imza atmış ve BMX’in başkentine imzasını atıp bir nevi onu yetiştiren parklara saygı duruşunda bulunmuştu.

Amerika’da BMX başkadır

Bu kez Kaliforniya’dayız. Filmlerden ya da dizilerden kesin görmüşüzdür. Koskocaman parklar ve o parklarda birbirlerine meydan okuyan bisikletçiler... Bazen dünyanın en zorlu hareketlerini dener bazen de birbirlerine diss atıp yaz sıcağında eğlenirler.

Kriss de bisiklet konusunda epey iddialı olan bu eyalete gelmiş ve sokaklarda birkaç tur attıktan sonra yaptığı akrobatik hareketlerle “Alem buysa kral benim” diyerek ülkeden ve eyaletten ayrılmıştı.

Bir başyapıt: Kaleidoscope

Kriss Kyle’ın başyapıtına geldi şimdi sıra. Deneysel, yenilikçi ve bugüne kadar hiç görülmemiş bir bisiklet performansı olan Kaleidoscope’un ne olduğunu şöyle anlatıyordu Kriss: “Sürekli hareket halinde olan ve değişken bir parkta bisiklet kullanıyorum. Bu sayede ortaya acayip ve tam o an düşünülmüş numaralar çıktı ve eşi benzeri görülmemiş bir şov oldu. Sonuçtan çok memnunum.”

Sürekli hareket halinde olan özel bir platformda bir tür tuzak gibi karşısına çıkan engelleri aşan Kriss Kyle, eşi benzeri görülmemiş bu performansla bisiklet sporunda da sınırları genişleterek bir nevi sokakla özdeşleşen BMX’i stüdyolara taşıyıp sanatla buluşturmuştu.

Biraz da amatör ruh…

Şu ana kadar izlediğimiz tüm Kriss Kyle videoları profesyonel işlerdi. Ama Kriss’in elbette bir amatör geçmişi de var. O da bu geçmişini hiç unutmayıp kendi başına videolar çekerek o ruhu koruyor.

Aldığı ilk kamera ile ilk iş şov editleri yapan Kriss, kendine de bir YouTube kanalı açarak işlerini buradan paylaşmaya başladı. Bazen seçtiği şarkılar konusunda telif sorunları yaşadığı için müziksiz gösteriler yapsa da bu durum işin amatör ruhunu bir kata daha artırıyordu. Bir nevi saf aksiyon yani.