Mobilemenu
Profile

En İyi Hareketleriyle Dan Atherton

Dağ bisikleti dünyasında bilinen en iyi isimler genelde İngiltere’den çıkıyor. Danny MacAskill’e ve onun çılgınlıklarına daha önce sitemizde defalarca kez değinmiştik. Şimdi sırada hem Danny’nin hemşerisi hem de kankası, yetenekli bay Dan Atherton var.

Yarışlardaki muhteşem hızı ya da atleti olduğu Red Bull ile yaptığı ortaklaşa işler onun şöhretini gün geçtikçe artırıyor. Biz de 30 yaşında ve artık “usta” diyebileceğimiz bu ham yeteneğe biraz daha yakından bakalım dedik.

Dağların Kralı

Dan, dağ bisikleti camiasının bilinen en zarif atleti unvanına sahip. Yaptığı hareketler inanılmaz bir aksiyondan ziyade, ince düşünülmüş, üzerinde uğraşılmış ve planlanmış spor eserleri olarak görülüyor.

En ünlü işlerinden biri olan bu videoda da bir dağın zirvesinden başlayıp, ormanların içinden geçerek downhill yapıyordu. Neredeyse bir film maliyetine sahip bu altı dakikalık video bir yerden sonra sanat ile sporu birleştirecek bir maharete ulaşıyordu. Dan, bu videonun sessizliği ve minimalizmi ile aksiyonun sadece arkada hareketli bir müzik ve bolca editlenmiş bir video ile yaratılamayacağını, başka yöntemler olduğunu da kanıtlıyordu.

Yarışmaların aranan yüzü

Dan’in en favori yarışlarından biri Red Bull Hardline. Bu yarışmaya daha artık ziyade eğlenmek için katılan Dan, ilk yıllarda ustası olduğu branşa son yıllarda daha çok renk katmak için uğruyor.

2016’da da pedal salladığı bu yarışmada Dan, özellikle dağ etabında inanılmaz bir iş çıkarmış ve eski günlerin hatırına en güzel hünerlerini sergilemişti. Şanslıyız ki kaskına taktığı GoPro kamera ile o anlara biz de şahit olma şansı yakalıyoruz.

Ormanların da kralı

Dan’in spor ve sanatı buluşturduğu bir başka video ile listemizi sürdürelim. Bu kez siyah beyaz görüntüler eşliğinde İngiliz bisikletçi ile birlikte ormana dalıyoruz. Pedal ve tekerlek sesleri ezilen yaprakların sesine karışırken arkada yine doğa ve bisiklet sesi dışında hiçbir şey duymuyoruz.

İngiliz bisikletçi ormanın içinde o kadar ustalıkla hareket ediyor ki adeta ormanın bir parçasıymış ve evine geri dönmüş gibi biz izlenim oluşuyor. Şimdi arkanıza yaslanın ve Dan’e katılın.

Birebir dağ bisikleti deneyimi

Şimdi, Dan Atherton’ın yeteneğine birebir şahit olmaya ne dersiniz? Bu kez onu epey yakından takip edeceğiz. Hem bu defa ortalıkta yüksek teknolojili ürünler ya da sistemler de yok.

Kendi başına amatör bir kamera ve bisikletle aksiyona dalan Dan adeta bisiklet tutkunlarına “gelin bana katılın” diye seslenmiş. Özellikle akşam ve ışıkları kapatıp izleyince kendinizi birebir dağ bisikleti aksiyonu içinde bulmanız mümkün.

 

"Düşmüş gözükebilirim ama yıkılmam!"

Dan Atherton bir röportajında “Sanırım bu sporla ilgili her şeyi düşerek öğrendim. Kulağa tuhaf geldiğinin farkındayım ama gelişen neredeyse tüm deneyimlerimi düşüp yeniden kalkmaya borçluyum diyebilirim” demişti.

Bu video da Dan’in “öğrendim” dediği düşüşlerden birine ev sahipliği yapıyor. Sezon öncesinde İtalya’da test sürüşleri yapan İngiliz bisikletçi son hız pedal sallarken bir anda dengesini kaybedip savruluyor. Ama anında ayağa kalkıp kendisini çeken arkadaşına gülmeyi ihmal etmiyor. Kolu incinmiş belli ki ama yeni bir şey öğrendiği de kesin.