Mobilemenu
Profile

En İyi Urban Downhill Videoları

Dağ bisikleti branşları içinde son yıllarda en çok dikkat çekenlerden biri kuşkusuz urban downhill. Kent içini bir dağ bisikleti mekanı haline getiren, yarışmalarına onbinlerce insanın akın ettiği ve özellikle GoPro’nun devreye girmesiyle daha da popülerleşen bu branş ülkemizde de epey ilgi görüyor.

Biz de bu ilgiye biraz daha katkıda bulunmak için dünyanın çeşitli yerlerinden en iyi urban downhill videolarını derledik.

Meksika

Kelly McGarry bisiklet dünyasının en tanınan isimlerinden biri. Dağ bisikleti konusunda master düzeyinde olan Yeni Zelandalı bisikletçi kariyerinin bir noktasında urban downhill’e de merak saldı ve bu branşın en iyi anlarından bazılarına imza attı.

Kelly’nin Meksika’da düzenlenen, Taxco Urban Downhill yarışının 2014 edisyonunda yaptığı sürüş konuya hakim olanların en çok andığı urban downhill sahnelerinden biri oldu. Meksika’nın kıraç dağlarından bisikletiyle son hız kente doğru inen Kelly o yıl bu performansıyla yarışmayı da kazanmıştı.

Bolivya

Bolivya meşhur ve çetin dağlarıyla ünlü. Eh, bu dağlar da dağ bisikletçilerinin sık sık uğradığı merkezlerden biri. Ama ülkenin başkenti La Paz da urban downhill için biçilmiş kaftan gibi. Tarihle iç içe yapısı, dar merdivenleri ve boyuna yokuş aşağı yolları ile burası birçok urban downhill tutkununun avuçlarını ovuşturmasına sebep oluyor.

Joey Schusler, Carston Oliver ve Thomas Woodson da La Paz’a kayıtsız kalamadı ve kolları sıvayıp dünyada urban downhill için en uygun kentlerden biri olan La Paz’da hem aksiyon dolu hem de otantik bir yolculuğa imza attılar. Bir nevi beş dakikada La Paz turu.

Şili

Marcelo Gutierrez az çok urban downhill ile alakası olan herkesin tanıdığı bir isim. Bu branşın büyük yarışmalarında sıklıkla dereceye giren dağ bisikleti kökenli Marcelo, özel şovlarıyla da adından sıkça söz ettiriyor.

Urban downhill yarışmalarının en önemlilerinden, Şili’de düzenlenen Valparaiso Cerro Abajo’da 2013 yılında adeta “alem buysa kral benim” diyen Gutierrez, dünyanın bu en zorlu urban parkurunda harikalar yaratmıştı. Yükseklikleri, keskin dönüşleri ve aniden karşısına çıkan rampaları ustalıkla alt eden Marcelo, urban downhill’in en iyi videolarından birinin kahramanı olmuştu.

Almanya

Artık yavaş yavaş Avrupa’ya gelelim. Urban downhill’in Avrupa’daki başkenti için Almanya diyebiliriz. Özellikle de Stuttgart urban downhill yapmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir şehir.

Stuttgart, dar sokakları, doğa ile iç içe bir kent olması ve kent içi yokuşları ile bir nevi “atla bisikletine dolaşmaya başla” diye bağırıyor. Biz de yerel bisikletçilerden Kleiner Rundkurs’un rehberliğinde şehre dalalım öyleyse.

Türkiye

Ülkemizden harika bir video ile listemizi bitirelim. Türkiye’de urban downhill denince kendisinden bahsetmemiz gereken ilk isimlerden biri Burak Uzun.

Genç yaşına rağmen iki teker üstünde Türkiye’nin en usta bisikletçilerinden biri olan Burak, kendi imkanlarıyla birçok video çekip bunları YouTube üzerinden yayınlıyor.

Bu ay içinde Erciyes’te düzenlenen Salcano Erciyes Bisiklet Günleri kapsamındaki downhill dağ bisikleti yarışmasının erkeler kategorisinde zafere uzanan Burak geleceği parlak bisikletçilerimizden biri.

İstanbul sokaklarında epey hızlı bir tur attığı Ride Down videosu ile adını biraz daha geniş kitlelere duyuran Burak, urban downhill’in Türkiye’deki en yetkin işlerine imza atmaya devam edecek gibi görünüyor.