Mobilemenu
Profile

En İyi Yol Filmleri

The Motorcycle Diaries (2004)

Listemize son 15 yılın en iyi yol filmlerinden biriyle başlayalım. Che Guevara’nın hayatından yola çıkan film bu devrim kahramanının varlıklı bir hekimin oğlu olarak çıktığı Latin Amerika yolculuğunun sonunda nasıl bir adalet savaşçısına dönüştüğünü anlatıyordu.

Che’nin en yakın arkadaşı Alberto ile Buenos Aires’ten motosikletle yola çıkıp başladıkları gezide beklenmedik bir arıza sonucu iki arkadaş bir mola verir ve insanlarla kaynaşmaya başlarlar. İnsanların arasına girdikçe de hem adaletsizliklere hem de zorlu yaşam koşullarına şahit olurlar. Gördükleri her şey bu iki genç adamın geleceklerini şekillendirecek ve ortaya tarihin en önemli insanlarından birinin hikayesinin ilk adımları çıkacaktır.

The Bucket List (2007)

İki usta oyuncu Jack Nicholson ile Morgan Freeman’ı bir araya getiren bu şahane komedi filminde bir milyoner olan Jack ile araba tamircisi Carter’ın hikayesine şahit oluyorduk. Birbirlerinden epey ayrı hayatlar yaşayan bu ikilinin yolları bir hastanede kesişir. Her ikisi de hayat yolculuklarının sonunda olduklarının farkındadır ve ölmeden önce büyük bir seyahate çıkarak bir ölmeden önce yapılacaklar listesini tamamlamaya çalışırlar. Mizah ve dramanın harika harmanlandığı bu filmi herkes izlemeli.

Hokkabaz (2006)

Listemizi bir Cem Yılmaz filmi ile sürdürelim. Ünlü komedyenin en az ilgi gören ama belki de en iyi filmi olan Hokkabaz’da babası ve bir arkadaşı ile birlikte bir sihirbazlık turnesine çıkan İskender’in talihsiz serüvenlerine tanık oluyorduk. Babası dahil neredeyse herkesin dalga geçtiği ve sihirbaz yerine “hokkabaz” dediği İskender hem babasına hem de kendisine yeteneğini kanıtlamaya çalışırken bir sürü de maceraya bulaşır.

Easy Rider (1968)

Sıra geldi yol filmlerinin babasına. Amerika’yı keşfetmek için Harley Davidson’ları ile yola düşen iki kafadarın zaman zaman sürrealleşen macerasına tanık olduğumuz film 1968’den bugüne birçok başka filme, kitaba, şarkıya hatta modaya bile yön verdi. Kısacası Easy Rider yol filmleri denen kavramı bile yeniden şekillendirdi. Yol filmine merak salan herkesin ilk adresi bu film olmalı.

Almost Famous (2000)

Hem yol hem de rock’n roll soslu bir film izlemek isteyenleri böyle alalım. Cameron Crowe’un bu harika filmi 15 yaşındaki bir Rolling Stone muhabirinin dönemin ünlü grubu Still Water’ın peşine düşüp onların turnesini takip etmesi ve bir kapak hikayesi yazmaya çalışmasını anlatıyordu. Hem müzikal referansları hem de olağanüstü soundtrack’iyle hem yol hem de rock severlerin ıskalamaması gereken bir film.

Little Miss Sunshine (2006)

Çocuklarını bir yerel güzellik yarışmasına götürmek için yola çıkan tuhaf bir ailenin anlatıldığı Little Miss Sunshine küçük bütçesine rağmen harika senaryosu ve bir an bile elden bırakmadığı mizahı ile o yılın en dikkat çeken filmi olmuştu. Hiç konuşmayan bir abi, dağılmak üzere olan bir evliliğin parçası olan anne baba ve eski uyuşturucu bağımlısı bir dede… Hepsini bir minibüste hayal edince ortaya ne çıkacağını hayal ediyor musunuz? Edemiyorsanız filme mutlaka şans verin deriz.

Im Juli (2000)

Fatih Akın’ın Duvara Karşı öncesi çektiği filmlerden olan Im Juli Almanya’dan başlayıp Türkiye’de son bulan sıra dışı bir aşk yolculuğunu anlatıyordu. Sevdiği kız için yollara düşen bir Alman gencin Türkiye’ye gelene kadar atlattığı badireler mutlu sona doğru yapılan yolculukta epey komik anlara sahne oluyordu.

Bonnie and Clyde (1967)

Bir klasik ile listemizi bitirelim. Bir cinayet sonucu polislerden kaçmak için yollara düşen fakat çıktıkları yolculukta da rahat durmayıp başka cinayetlere karışan aşıklarımız Bonnie ve Clyde’ın hikayesi 50. yılında Oscar gecesine bile taşınmıştı. Ve herkesin bildiği gibi 2017 Oscar gecesi skandalla son bulmuş ve bu skandalda da Bonnie and Clyde oyuncuları Faye Dunaway ve Warren Beatty’nin yanlış filmi anons etmeleri başrolü oynamıştı. Törenin ardından yapılan “Bonnie ve Clyde cinayet listelerine Oscar’ları da ekledi” yorumları ise epey komik anlar yaşatmıştı.

Not: Sizlerden gelecek önerilerin de katkısıyla yol filmleri için ikinci bir liste doğabilir.