Mobilemenu
Profile

En Sık Görülen Bisiklet Sakatlıkları

Diz Ağrısı

En yaygın bisiklet sakatlığı diz kapağı ve dizdeki tendonlarda oluşan sıkıntılardır. Kemiklerin birbirine sürtünmesini engelleyen, tendon ve kasların altındaki sıvı dolu kesecikler kimi zaman ciddi sakatlıklara maruz kalabiliyor. Yanlış ölçülerde bisiklet kullanımı ve bisiklet ayarlarının yanlış yapılması dizleri olumsuz etkiliyor. Selenin yanlış yükseklikte olması, fazla ileri veya geriye yerleştirilmesi, ayakların doğal olmayan bir şekilde döndürülmesi diz üzerinde gerginlik yaratır. Kuadriseps kaslarının aşırı kullanımı, kalçanın kas dışındaki IT bandın (iliotibial band) sıkışması ve kalça kaslarındaki güçsüzlük de bu sıkıntılara yol açar. Fizyoterapistler tarafından hazırlanacak bir güç ve esneklik programıyla bu sakatlığın üstesinden gelebilirsiniz. Tekrarlamaması için de sağlam bir bike fit yaptırmanız şart!

Boyun Ağrısı

Bu genellikle boynun öne doğru uzun süre uzatılmasını isteyen pozisyonlarda sürüş yapıldığında ortaya çıkar. Tempolu ve uzun tırmanışlarla bitmek bilmeyen inişlerde boyuna oldukça yük binebilir. Boyun ağrısı, kasları omzundan boyuna gerginleştiren zayıf omuz duruşundan da kaynaklanabilir. Çekirdek kasları kullanarak ellerin arasından geçen ağırlığın azaltılması, dirseklerin daha yakına çekilmesi ve omuzların gidon başlarının dışına taşacak bir pozisyonda sürüş yapılması sıkıntıyı ortadan kaldırabilir. Boyun, kürek kemiği bölgesi ve çekirdek kasları güçlendirmek için yazılmış bir program bu ağrılardan kaçınmanızı sağlayabilir.

Sırt ve Bel Ağrısı

Uzun bir sürüşün ardından en çok sırt ağrısından şikayet edilir. Kolların ileriye gergin bir şekilde uzun süreli durması ağrıyı tetikler. Alt omurganın, kalçaların ve kasların esneklik sağlayamaması da ağrının oluşumuna destek olur. Bisikletin daha kısa bir gidon borusu ve yüksek gidonu olması veya daha küçük bir kadro tercih edilmesi bu sıkıntının önüne geçmeyi sağlayabilir. Çeşitli hareketlilik ve germe egzersizleriyle, sırt ağrısı çekilmeyecek duruş pozisyonuna da ulaşabilirsiniz. Sağlam sırt kasları uzun sürüşlerde ve tırmanışlarda büyük güç demektir.

Aşil Tendonu Ağrısı

Bu ağrı genellikle antrenmanlarda sürülen mesafenin ya da temponun ani bir artışının ardından ortaya çıkar. Selenin çok düşük veya yüksek olması, öne fazla yakın durması da temelleri arasındadır. Bisikleti doğru bir şekilde ayarlamak, doğru yapılandırılmış antrenman programı uygulamak ve bisiklet dışındaki sporlara özel baldır kaslarını güçlendirme ve germe egzersizlerini bırakmak tendonu korumak için yardımcı olacaktır.

El ve Bilek Ağrısı

Küçük parmak ve yüzük parmak arasında çalışan unlar siniri bisiklet sürüşlerinde sık sık sıkışır ve ağrı yapar. Bacaklarınızda yaşayacağınız bir sıkıntı belki hızınızı azaltır ama  uyuşmuş ve karıncalanmış bir el yüzünden fren yapamayabilirsiniz. Gidon felci de denen bu durumla başa çıkmak için ilk adım bisikletinizin sizin ölçülerinize göre ayarlanmasıdır. Yüksek sele ağırlığınızı öne atar, düşük kalan kollar bileklerden ağrır. Uzun kadro borusu da vücudu fazla gereceğinden bilekleri zorlar. Bileklerinizin gidonu tutarken bükük olması da ağrının sebebidir. Sürüş sırasında ağırlığınızı ellerinize ve bileklerinize vermemeye çalışın. Yokuş haricinde gidona hafifçe dokunarak bu bölgeye gereksiz ağırlık verilmesinin önüne geçin. Sürüş sırasında el pozisyonlarınızı da sürekli değiştirin. Dolgulu eldiven ve gidon bandı kullanmak da unlar sinirinin üzerindeki baskıyı azaltır. Ağrınız hâlâ geçmediyse bir fizyoterapiste gitmenizin zamanı gelmiş de geçiyor demektir.