Mobilemenu
Profile

En Tehlikeli ve Korkutucu 8 Köprü

Köprülerin ne amaçla yapıldığını hepimiz biliriz. Bazen araçlar bazen ise insanlar iki noktayı birbirine bağlayan ve tarihi binlerce yıl öncesine götürülebilecek köprüleri kullanırlar. Ama köprülerden bazıları “geçmesek mi acaba?” dedirtecek kadar kokutucu ve tehlikeli görünürler. İşte onlardan sekiz tanesi.

Maymun Köprüsü - Vietnam

Zemin olarak bir bambu kütüğü ve dengesiz bir parmaklıktan ibaret olan bu köprünün adının “Maymun” olması boşuna değil. Zira gerçekten de sadece maymunların takla atarak ya da tutunarak güvenle geçebildiği bir köprü bu. Yaklaşık 40 yıldır çok az kullanıldığı için bir anlamda çürümeye terk edilmiş de denebilir. 

Rainforest Köprüsü - Kosta Rika

Bu asma köprü, muhtemelen dünyanın en güzel ve çeşitli yağmur ormanlarından biri olan Black Mountain Yağmur Ormanı'nda bulunuyor. Köprü, ahşaptan yapılmış ve basamaklarının çoğunu bulamıyorsunuz. Bu da çok zorlu ve tehlikeli bir yolculuğa kapı açıyor. En küçük bir yanlış adım büyük yaralanmalara sebep olabiliyor. 

Carrick Halat Köprüsü - Kuzey İrlanda

Bu meşhur halat köprü anakara İrlanda ile Carrickarede adası arasında bir bağlantı kurar. 20 metre uzunluğundaki köprü aşağıdaki korkutucu kayaların üzerinde 30 metre boyunca yükselir. Köprüyü geçmek, en çok anakaraya tekneyle dönmeyi tercih etmeyen gezginler için korkutucu bir deneyime dönüşüyor. 

Vitim Nehri Köprüsü - Rusya

Bu köprü özellikle ahşap zeminin buzla kaplandığı ve kayganlaştığı kış günlerinde tehlikeli hale geliyor. Sert kış aylarında köprüyü geçerken yapılacak bir yanlış hareket sizi ve aracınızı soğuk nehirle tanıştırabilir. 

Kral Gorge Köprüsü - Colorado

Colorado'daki bir tema parkında yer alan bu köprü, 2001 yılında Çin'deki Liuguanghe Köprüsü rekoru elinden alana kadar dünyanın en yüksek köprüsü olarak biliniyordu. Arkansa nehrinin yukarısında bulunan köprünün üstünden geçseniz bile aşağıya bakmamanızı tavsiye ederiz. 

Estrada Puerto Suarez - Bolivya

Bu ince, tek şeritli köprü sadece dengesiz ve gülünç duruşuyla sizi endişelendirmez aynı zamanda sürekli üstünden trenler geçtiği için bu manzarayı her gördüğünüzde içinizden bir şey olmasın diye dua etmeye başlarsınız. 

Quepos Köprüsü - Kosta Rika

Quepos Köprüsünün geçiş kapısı son derece dardır. Hatta o kadar dar ki karşıdan gelen bir araç geçerken öteki taraftaki araçlar beklemek zorundadır. Her iki taraftan giriş çıkış olduğu için üstü sürekli araçlarla dolu olan köprü bu ağırlığı nasıl kaldırıyor diye düşününce ise insan bir miktar telaşlanabiliyor. 

Sidhue Nehri Köprüsü - Çin

Bu, Şanghay ile Chendo'yu birbirine bağlayan 1.300 metreden daha geniş bir alana yayılmış olan asma köprü Huyu G50 karayolu olarak bilinen uzun ve tehlikeli dağ geçidinin sadece bir parçası. 460 metrenin üzerindeki şaşırtıcı bir yükseklikte bulunan bu köprü dünyanın en yüksek köprüsüdür. Neden tehlikeli ve korkutucu olduğunu da buradan anlayabiliriz.