Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Tuhaf Görünümlü 6 Dağı

Gökkuşağı Dağları, Çin

Listemize epey popüler bir örnekle başlayalım. Çin’in güneyinde bulunan ve özellikle son 10 yılda inanılmaz bir şöhrete ulaşan gökkuşağı dağları bir nevi doğa mucizesi olduğu için her yıl binlerce turisti kendisine çekmeyi başarıyor.

Birkaç yüz metrelik tepelerden oluşan bu dağ sırası birbirinden farklı renkleriyle biraz da güneşin konumuna göre sürekli renk değiştiriyor. Çanhey Danşia Ulusal Jeoparkı’nın içine bulunan dağların sırrı ise 24 milyon yıl öncesine kadar dayanıyor. Kumtaşı ve minerallerin birbirine preslenmesiyle milyonlarca yılda bu renge ulaşan dağlar tam bir görsel şölen sunuyor. Bu manzaraya yakından tanık olmak ise pek kolay değil çünkü Çinli yetkililer ağır yasaklar koyarak dağlara tırmanmayı engellemiş.

Tianzi dağları, Çin

Çin’den ayrılmadan yolumuza devam edelim. Hunan eyaletinin kuzeybatısında bulunan gür yeşilliklerle kaplı bu dağlar daha çok yekpare sütunları andırıyor. Kireçtaşına benzer bir muhteviyata sahip olan ve Çince’de “evlat cenneti” anlamına gelen dağlara teleferik ile ulaşmak mümkün.

Özellikle olağanüstü manzarasıyla yüzbinlerce turisti kendine hayran bırakan bu dağların peşinde dolaşan isimlerden biri de ünlü yönetmen James Cameron. Cameron’ın Avatar’ı çekerken bu bölgeden esinlendiğini birçok röportajda dile getirdi. Özellikle filmdeki sütuna benzer dağlarla dolu sahneler Cameron’ın buradaki gözlemlerinden ilham almış.

Devils Tower, ABD

Devils Tower yani şeytanlar tepesi adının hakkını veren bir ürkütücülüğe sahip. 386 metre uzunluğundaki bu yekpare dağ Wyoming’de bulunuyor. Bir anıt statüsünde olan ve ABD tarihinin anıt ilan edilen ilk dağı olan Devils Tower özellikle Steven Spielberg’in meşhur filmlerinden Üçüncü Türle Yakın İlişkiler’de görülünce epey popüler olmuştu. Dağa adını veren gizemli hikayeler de bu filmden sonra unutuldu.

Çikolata Tepeleri, Filipinler

Filipinler’in Bohol kentinde yaklaşık 50 kilometrekarelik bir alana yayılan bu yuvarlak tepelere görünümü nedeniyle Çikolata Tepeleri denmiş.

Bölgede yaklaşık 1270 tane çikolata görünümünde tepe var. Özellikle kurak dönemde normalde yeşil olan bu tepeler kahverengiye dönüşünce gerçek ve epey lezzetli görünen çikolata tepeleri ortaya çıkıyor.

En yükseği 120 metre olan bu küçük dağlar Filipinler’in en sık ziyaret edilen turistik bölgelerinden biri aynı zamanda.

Kailaş Dağı, Tibet

Listemizin en yüksek dağına geldi sıra. 6.638 metre yüksekliğine sahip Kailaş Dağı dışarıdan bakınca biraz da yamuk yumuk olması sebebiyle epey korkutucu görünüyor. 

Tibet'in güneybatısında Transhimalaya'nın bir kısmını yekpare bir biçimde oluşturan dağ hem Budizm hem Hinduizm hem de Jainizm’de kutsal kabul ediliyor.

Dağ ulaşılması zor olması nedeniyle tüm bu dinlerde çeşitli trajediler ve korkutucu hikayelere kaynaklık yaptığı için bugün bile çeşitli zorluk ya da imkansızlıklardan bahsederken “Kailaş gibi” denmeye devam ediyor. Bunda hiç kuşkusuz dağın tuhaf görünümünün de payı var.

Bonus: Fly Geyser, Nevada, ABD

Black Rock Çölünün kenarında bulunan bir özel arazide yer alan bu gayzer literatürde ufak bir dağ olarak da biliniyor. Bir nevi doğal şofben de diyebileceğimiz bu gayzerin oluşma nedeni ise bir kaza. 

1964 yılında bir jeotermal su şirketinin yanlış kazısıyla ortaya çıkan sular bir nevi fıskiye gibi etrafa dağılarak bu ufak tepeciğin üstünde şahane bir manzara yaratmış. Yarı doğal yarı insan eliyle oluşan bu tepeciği her yıl birçok kişi ziyaret edip fotoğraflar çektiriyor.