Mobilemenu
Profile

Tırmanması En Zor Kayalar

La Dura Dura / Olina / İspanya

Düşünün, koskoca Adam Ondra bile, bir başka büyük kaya tırmanışçısı olan Chris Sharma’nın tezahüratları eşliğinde ancak 70 denemeden sonra bu kayaya tırmanabildi -üstelik onun ve sonrasında Sharma’nın tırmanışları profesyonel bir ekip tarafından filme alınırken! Peki, birçokları tarafından dünyanın en zorlu tırmanış kayası olarak kabul edilen La Dura Dura’nın sırrı ne?

Öncelikle, kireçtaşından oluşan bu kaya 40 metre yüksekliğe sahip. İlk tırmanışı yapan Ondra, “İlk 10 metreyi aşmak için 15 hamle yapmak gerekiyor ve burası bana kalırsa 9b zorluğunda” diyor. Sonrasındaki bölüm 10 metrelik bir 8c zorluğunda; ardından da 20 metrelik bir 8b sınavı var. Aslında burayı tırmanmaya kafayı ilk takan Sharma’ydı. Ünlü tırmanışçı, 2011’de kaya üzerinde çalışmaya başlamış, ama rotayı birleştirmeyi başaramadığını kabul edip “dünya tırmanışçılarına” burayı fethetme çağrısı yapmıştı. Ondra’nın rotayı bitirmesinin altı hafta sonrasında Sharma da zirvedeydi. Zorluğunu artık siz düşünün!

El Capitan

Kaya tırmanışıyla ilgili herhangi bir liste yapmaya çalıştığınızda bu devasa kayanın orada olmaması gerçekten imkansız! El Capitan’ı bünyesinde barındıran parkı anlatan Angela Hiatt, “Yosemite Ulusal Parkı her zaman saygıyı hak ediyor” diyor. Burası kaya tırmanışçılarının “hacı” oldukları yer; yaklaşık bin metrelik bir yüksekliğe sahip El Capitan’sa, işte “o kaya”! İlk tırmanışlar 1950’lilerde yapıldı. Tırmanıldıkça da farklı arayışlara gidildi. Örneğin Tommy Caldwell ve Kevin Jorgeson, El Capitan’a tamamen malzemesiz bir şekilde tırmanmaya karar verdiler ve bunu başardılar. Tabii bunun için bir haftalarını ve parmak uçlarındaki derileri feda etmeleri gerekti. Hani El Capitan tırmanışı sonrasında adli bir olaya karışsalar FBI onların parmak izini bile bulamayacak!

Helmcken Şelaleleri

Buz tutan bu şelaleleri keşfeden Will Gadd, burayı o güne kadar tırmandığı en müthiş buz kütlesi olarak ilan etmişti. O tırmanışı daha sonra Tim Emmett ve Klemen Premrl de yaptılar ve Gadd ile aynı fikre vardılar. Emmett burayı WI10 olarak değerlendirdi ve gariptir ki, kimseden bir itiraz gelmedi. Zira güzel mavi gezegenimiz üzerinde WI9, hatta WI8 dereceli bir buz tırmanışı yoktu! Pardon, Emmet ve ortağı Premrl, 2012 yılının şubat ayında tırmanışı tekrar yaptıklarında hatalı bir karar verdiklerini itiraf ederek, WI10 derecesinin yanlış olduğunu söylediler. Kanada’nın British Columbia’sındaki bu donuk suların yeni derecesi artık WI11!

Rhapsody

Dave MacLeod, Dumberton Kayası’ndaki Rhapsody rotasını iki yıl süren bir ekspedisyonun son halkası olarak bir kenara koymuştu. Burayı tamamlamak ise tam 70 gününü aldı. “Gerçekten çok tehlikeli anlar yaşadım. Hatta tepeden aşağıya yaklaşık 20 metre kadar düştüm. İpin ucunda son derece kötü bir açıyla sallandım. Ayak bileğimi burktum, bacağımı kestim; sırtım ve baldırım ezildi” diyen MacLeod yaşadıklarından ders almış görünüyor: “O tırmanış bana çok şey öğretti.” MacLeod’un tırmandığı Rhapsody 8c+ olarak derecelendiriliyor. Ama kayayı asıl zorlu kılan son 20 metresinin tamamen malzemesiz geçilmiş olmasıydı. Giderseniz bunu iyice bir düşünün!

Principle Hope

Yüksekliği sadece 39 metre, ama buna bakıp da burun kıvırıyorsanız yanılıyorsunuz ve bu kayayı tanımıyorsunuz demektir. Avusturya’daki, neredeyse dümdüz olan Principle Hope’a ilk tırmanan Beat Kammerlander’a sorarsanız size sadece gülecektir. “The Burs Face (bu isimle de biliniyor) beni her zaman büyülemiştir” diyor 50 yaşındaki maceraperest. “Buraya tırmanmak için çok özel, kauçuk ve küçük kenarları bulunan ayakkabılar gerekiyor. Parmaklarınızın kanayacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca şunu söylememe de izin verin. Bu tırmanış, cehennemde savaş yapmaya benziyor!” Kammerlander bunları söylüyorsa dikkate almalısınız; zira Avusturyalı ekstrem tırmanışçı bu kayaya tırmanacağı rotayı belirlemek için tam dokuz ay boyunca plan yaptı. Kendini bir iple güvene aldıktan sonra başka bir yardımcı kullanmayan Kammerlander daha öncesinde çeşitli ekipmanlar kullandığı için Principle Hope tırmanışını ilk gerçek tırmanışı olarak görüyor.