Mobilemenu
Profile

Erkek Slalom Top 3

Rüzgâr sörfü de diğer birçok spor dalında olduğu gibi farklı kollara ayrılır. Bunlardan biri olan “slalom” türünde sporcular, piste belli aralıklarla yerleştirilen kapılardan geçerek en iyi tur zamanını yapmak için yarışırlar. Dünya'nın en iyi 3 slalom sporcusu olarak ise Antoine Albeau, Cyril Moussilmani ve Pierre Mortefon’u gösterebiliriz. 2014 yılında Profesyonel Rüzgar Sörfçüleri Birliği'nin (PWA) düzenlediği, sezonun son yarışı olan Airwaves Noumea Rüya Kupası'nda bu üçlü, sezonu ilk üçe girerek kapatmıştı. Üç Fransız sörfçü, Avustralya'nın yaklaşık 1000 kilometre kadar doğusunda bulunan New Caledonia Adası’nda yapılan yarışmadan elde ettikleri bu sonuçla, rüzgâr sörfünde ne kadar iddialı olduklarını bir kez daha kanıtlamışlardı.

Fransız Antoine Albeau’nun 1994 yılından bu yana 11 dünya şampiyonluğu bulunuyor. 17 Haziran 1972 tarihinde Fransa’da, denize kıyısı olan La Rochelle kentinde dünyaya gelen Albeau, ilk yarışına 1992 yılında katıldı. Şu an 42 yaşında olan Albeau spor hayatına F-192 numaralı yelkenlisiyle devam etmekte. Albeau, Dünya şampiyonluklarının yanında, 90,91 kilometre saat ile dünya yelken hız rekorunun da sahibi. 1.85 boyunda ve 100 kilo ağırlığındaki bu dev sörfçü yıllar geçse de üst seviyede tutmaya başardığı formunu ise hiçbir zaman profesyonelliği elden bırakmamasına ve vücudunu geliştirmek için saatlerce uyguladığı disiplinli egzersizlere borçlu.

Tabii saatlerini egzersiz yaparak geçirmesinin oldukça geçerli bir sebebi var (Bizim onu dünyanın en başarılı slalom sörfçüsü olarak göstermemizin de öyle). Fransız sporcunun kazandığı başarılar: 1996 Yılı Perth Dünya İKSV ikinciliği, 2000 Yılı Fransız Rüzgar Sörfü Tur Genel (yarış, dalga, slalom) Şampiyonluğu, 2002 Yılı Fransa Rüzgar Sörfü Tur Genel (yarış, dalga, slalom) Şampiyonluğu, 2003 Yılı Fransa Dalga Şampiyonluğu, 2004 Yılı Fransa Dalga Şampiyonluğu, 2006 Yılı Super X Dünya Şampiyonu İkinciliği, 2008 Yılı ISA Dünya Hız Şampiyonluğu, 2010 Yılı PWA Slalom Üçüncülüğü, 2011 Yılı PWA Slalom Dördüncülüğü. Ne dersiniz yaptığı çalışmalar karşılığını vermiş gibi görünüyor değil mi?

Genç yaşına rağmen kazandığı büyük zaferlerle dikkatleri üzerine toplayan Pierre Mortefon (25) da son yıllarda rüzgar sörfünün yükselen değerlerinden biri. 2008 yılında katıldığı ilk PWA Slalom yarışından 6 yıl sonra bu turnuvada gümüş madalyayı kazanmayı başaran Fransız sörfçünün boş zamanlarında yapmaktan en çok keyif aldığı şey nedir dersiniz? Tabii ki kız arkadaşı ve aile üyeleriyle birlikte sörf tahtasının tepesinde vakit geçirmek!

Pierre Mortefon'un gelecekte daha büyük başarılar elde edeceği yorumunu şu ana kadar kazandıklarına bakınca rahatlıkla söyleyebiliriz: 2004 Yılı PWA Leucate Super X Birinciliği, 2014 Yılı PWA Genel Slalom Üçüncülüğü, 2010 Yılı PWA Genel Slalom On Altıncılığı, 2008 Yılı Costa Brava Gençlik Fransız Slalom Şampiyonu Katılımı, Gençlik Formula Dünya Üçüncülüğü.

Rüzgâr sörfü kariyerine 14 yaşında başlayan Cyril Moussilmani’nin slalom ve dalga türlerinde Fransa şampiyonlukları bulunuyor. Moussilmani, 16 yaşındayken, 2000 yılında Fransa Ulusal Tur yarışmasına katılmış, 2002 ve 2008 yıllarında ise ISA Dünya Hız Şampiyonu olarak başarılarına bir yenisini eklemişti. 2014 yılında World Title Race’i üçüncülükle tamamlarken, yarışmada Pierre Mortefon iki, Antoine Albeau ise birinci ve dünyanın en hızlı slalomcusu ünvanının sahibi olmuştu.

Onun ne denli istikrarlı olduğunu spor geçmişine baktığımızda rahatlıkla anlayabiliriz: 2011 Yılı PWA Slalom Dördüncülüğü, 2010 Yılı PWA Slalom Üçüncülüğü, 2008 Yılı ISA Dünya Hız Şampiyonluğu, 2006 Yılı Süper X Dünya Şampiyonluğu, 2004 Yılı Fransa Dalga Şampiyonluğu, 2003 Yılı Fransa Dalga Şampiyonluğu, 2002 Yılı Genel (slalom, dalga) Fransa Rüzgar Sörfü Tur Şampiyonluğu, 2000 Yılı Fransa Genel (slalom, dalga) Rüzgar Sörfü Tur Şampiyonluğu, 1996 Yılı Perth Dünya IFCA İkinciliği.

Bakalım Antoine Albeau, en iyi slalomcu ünvanını koruyabilecek mi yoksa vatandaşları Cyril Moussilmani ve Pierre Mortefon gibi gençler onun yerini ele mi geçirecek? Bunu bize zaman gösterecek…