Mobilemenu
Profile

Erkek Wave Top 3

Bir başka sörf çeşidi olan dalga kategorisi de zaman geçtikçe bağımlısı olunabilecek bir spor dalı. Dalgaları sürme sanatı olarak tanımlayabileceğimiz bu sporu en iyi temsil eden sporcuların Thomas Traversa, Victor Fernandez Lopez ve Ricardo Campello olduğunu söyleyebiliriz. Bu üçlü 2011 PWA KIA Dünya Kupası’nda kıyasıya bir rekabete girişmişler ve turnuvada Ricardo Campello iki, Victor Fernandez üç, Thomas Traversa ise dördüncü olmuştu. Yarışmayı ise Phillip Koster birincilik ile tamamlamıştı.

1984 yılında İspanya'nın Almeria şehrinde doğan ve E-42’nin sahibi Víctor Fernández, babasının yönlendirmesi henüz 4 yaşındayken rüzgâr sörfüne başladı. Fernandez profesyonel kariyerine ise 14 yaşındayken adım attı. Tecrübeli sporcu, rüzgârların sörfe elverişli olması nedeniyle hala doğduğu bölgede yaşamını sürdürmekte…

Fernández 1999 yılında “Kıdemli” kategorisinde katıldığı Freestyle Europe IFCA Production ve Wave World IFCA Production turnuvalarında ikinci oldu. Ayrıca 2014 Yılı PWA Genel Klasman Dalga ikinciliği, Gran Canaria ikinciliği, KIA Cold Hawaii PWA Dünya Kupası ikinciliği, La Torche beşinciliği, Klasik Starboard Aloha dördüncülüğü. 2013 Yılı PWA Genel Klasman Dalga üçüncülüğü, 2012 Yılı PWA Genel Klasman Dalga ikinciliği, 2011 Yılı PWA Genel Klasman Dalga dördüncülüğü, 2010 PWA Dalga dünya şampiyonu, 2009 Yılı PWA Genel Klasman Dalga altıncılığı, 2006 Yılı Dahkla Rüzgar Sörfü Mücadelesi üçüncülüğü, 2005 Yılı Red Bull Topocalma Infernal Şili birinciliği, 2005 Yılı Air Madagascar Windsurf Mücadelesi birinciliği gibi sayısız başarıya da imza attı.

V-111’in sahibi, 29 yaşındaki Brezilyalı sporcu Ricardo Campello, ülkesindeki her genç erkek gibi spor hayatına ilk önce futbol ile başladı. Daha sonra karting’e merak salan Campello, Formula efsanesi Ayrton Senna'nın geçirdiği kazadan etkilenerek bu spordan vazgeçti. Arkadaşlarının teşvikiyle Rio sahillerinde sörf hayatına başlayan Campello, bulduğu sponsorlar sayesinde Karayip’te düzenlenen birkaç küçük yarışmaya katıldı. Katıldığı yarışmalarda gördüğü hareketleri kendisinin de yapabileceğini düşünerek, sörfe ağırlık vermek için okulu bıraktı.

En büyük hayalinin, dünya şampiyonluğunun, peşinde koşmak için eğitimini dahi yarıda bırakan Ricardo nihayetinde amacına ulaştı. 2003, 2004 ve 2005 yıllarında olmak üzere tam 3 kez PWA Freestyle dünya şampiyonu oldu. 2006’da Dalga onikinciliği, Süper X altıncılığı, Freestyle altıncılığı derecelerine sahip olduktan sonra 2007’de Freestyle dördüncülüğü, 2008 PWA Genel Klasman Freestyle altıncılığı ve Dalga dokuzunculuğu, 2009 PWA Dalga yedinciliği, 2010 PWA Genel Klasman Dalga ikinciliği, 2011 PWA Genel Klasman Dalga ikinciliği, 2012 PWA Dalga dördüncülüğü, 2013 PWA Dalga beşinciliği, 2014 Yılı PWA Wave üçüncülüğü, Gran Canaria ikinciliği, PWA Dalga birinciliği, Varşova PWA Kapalı Windsurf Dünya Kupası Erkekler ikinciliği, La Torche birinciliği ve Klasik Starboard Severné Aloha altıncılığı gibi sayısız başarılı sonuç elde etti.

F-3’ün sahibi olan 29 yaşındaki Fransız sörfçü Thomas Traversa ilk yarışına 2003 yılında katıldı. Spor eğitmeni olmak için katıldığı üniversitenin ilk üç yılını başarılı bir şekilde tamamlayan Traversa, çok önemli bir sınava girmeden hemen önce hayatını değiştiren bir karar alıp okulu bırakmayı ve dalga sörfü turnuvalarına katılmayı seçti. Başkalarıyla yarışmaktan çok kendisine odaklanmayı tercih ettiğini bu yüzden geçmişte iyi sonuçlar almakta zorlandığını belirten Traversa, bundan birkaç sene öncesine kadar dünya şampiyonu olabileceğine ihtimal vermediğini söylese de bunu ve daha fazlasını başardı. Traversa’nın kariyerinde: 2007 Freestyle altıncılığı, 2008 PWA Dalga on yedinciliği, Freestyle yirmi dördüncülüğü, 2009 PWA Dalga beşinciliği, 2010 PWA Genel Klasman on dördüncülüğü, 2011 Genel Klasman yedinciliği, 2012 Kia Cold Hawaii Dalga birinciliği, 2012 Yılı PWA Genel Klasman altıncılığı, 2013 Yılı PWA Genel Klasman Dalga dördüncülüğü, 2014 Yılı PWA Dalga dünya şampiyonu, 2014 Yılı KIA Cold Hawaii PWA Dünya Kupası birincisi, Varşova PWA Kapalı Rüzgar Sörfü Dünya Kupası Erkeklerde Atlama birincisi, La Torche ikinciliği, Klasik Sancak Severné Aloha ikinciliği gibi başarılar bulunuyor.