Mobilemenu
Profile

Evde Tırmanış Yapmak İçin İlham Verici 5 Örnek

Tırmanış yapmak en keyifli ama en zor doğa sporlarından biri. Bir kere en başta, uzun sayılacak bir hazırlık dönemi geçirmeniz gerekiyor. Tırmanış yapılacak yeri belirlemek, tırmanış alet ve gereçlerini hazırlamak… Kısacası, her biri tırmanış öncesi layıkıyla yapılmazsa sonradan sorunlar çıkarabilecek detaylar her zaman var.

Diğer problem ise iklim olabilir. Siz her şeyi ayarlasanız da beklemediğiniz iklim şartları, yağmur, kar yahut çöl sıcağı çeşitli engeller teşkil edebiliyor. Bir tırmanış deneyimi yaşamak için zamanı ve fiziksel şartları iyi ayarlamak gerekiyor. Zamanın altınlaştığı modern çağda öyle bir genişliği bulmak elbette çoğu zaman mümkün olmuyor.

Peki, bu durumda, belki de tutkumuz olan tırmanıştan vaz mı geçeceğiz? Cevap elbette hayır. Birebir aynı deneyimi yaşatmasa da evinizin içini ya da dışını tırmanış alanı haline getirerek antrenman yapabilir veya içinizdeki tırmanış aşkını doğaya çıkmanızın mümkün olmadığı anlarda bir nebze de olsa dindirebilirsiniz. Şimdi, size sunacağımız ilham verici beş örneğe göz atın ve dilerseniz siz de kısa sürede evinizin bir bölümünü tırmanış alanına çevirin.

Minimalist tasarım sevenler için

Sade bir örnek ile başlayalım. Bu kadar büyük olmasına elbette gerek yok ama eğer siz de minimalist tasarımlardan hoşlanıyor, “Az eşya ile kafam rahat!” diyorsanız tırmanış konusunda daha şanslısınız. Evinizin bir kısmına tıpkı bu evdeki gibi bir yapay tırmanış alanı yapabilir ve sabah tırmanışınızı 10 dakikada yapıp işinize gücünüze dönebilirsiniz.

Çocuklara da yer açın

Sıra dışı bir çocuk odası tasarımına geldik şimdi de. Bugünlerde çocukları; bilgisayar, telefon ya da televizyon ekranının başından kaldırmak çok zor elbette ama burada köklü bir alternatif bizleri bekliyor.

Tırmanış tutkusunu çocuğunuza evde aşılamak istiyorsanız bu eser size ilham verebilir. Elbette çocuk odasına bir tırmanış düzeneği kurmak biraz riskli de bir şey ama gerekli eğitimi verir ve fazla yüksek olmayan bir duvar oluşturursanız tehlikeleri de bertaraf edebilirsiniz. Tabii her şeyden önce çocuğunuzun tırmanış sevgisi önemli. Onun tutkusuna bağlı olarak sonraki seviyelere de geçilebilir.

Salon ortasında tırmanış keyfi

Düşünün, misafirleriniz gelmiş. Hoşbeş edilmiş, çaylar kahveler içilmiş, kalkma vakti de gelmişken “Abi gel bi' tırmanalım öyle gidersiniz” deyip salon duvarına misafirinizi davet ediyorsunuz. Belki sürrealist ama gerçek olma ihtimali de var gördüğünüz gibi.

Salon ortasına kurulan bu yapay tırmanış duvarı belli ki bu işi epey benimsemiş birine ait. Sizin de tutkunuz bu boyuttaysa yaşam alanınızın merkezine bir tırmanış duvarı kurabilir, çizgi dışına çıkabilirsiniz.

Merdiven kullanmak istemeyenlere alternatif

Eğer merdiven kullanmayı sevmiyorsanız evinize ya da yazlığınıza bu dertten kurtulmanızı sağlayacak bir yapay tırmanış duvarı yapabilirsiniz. Merdivenli bir evde günde 7-8 kez merdiven çıkmak yerine bu kadar sayıda tırmanış yapmak sizi daha zinde tutacaktır.  Ama bunu elbette ev sakinlerini rahatsız etmeden yapmanız lazım. “Babam niye böyle?” diyen çocuklarınızı tırmanış konusunda eğitmek şart.

Bahçede de tırmanın

Eğer ev içinde tırmanış yapmanıza aile üyeleri karşı çıkıyorsa bir başka alternatifiniz daha var: Bahçenize ya da dış cephenize güzel bir yapay tırmanış duvarı inşa etmek. Bu resimde de gördüğünüz gibi kış günü evde sıkılıp iki adımda tırmanış deneyimine ulaşmak mümkün. Siz de “Olursa ev, olmazsa bahçe, her türlü tırmanırım, hiçbir güç engelleyemez” diye düşünenlerdenseniz bir düşünün deriz.