Mobilemenu

Ondan büyüdüğü şehirde, taraftarı olduğu takımın artık kullanılmayan stadyumuna girip bir gösteri yapması istendi. Bir takıma haddinden fazla aidiyet besleyen insanların, az önceki cümleyi okurken rahatsız olduğundan eminiz. Aynı şekilde, Tyler için de pek kolay olmadı…

Amerika Birleşik Devletleri, 4 Temmuz 1988'de Brezilya ve Fas'ın ellerinden 1994 FIFA Dünya Kupası'nın ev sahipliğini aldığında, ülkede son 10 yıl içinde açılmış yeni bir stadyum yoktu. Halihazırda ülkede profesyonel bir futbol ligi de olmadığından (MLS 1996'da başladı), yeni bir stadyum gereksiz görüldü ve ilk iş olarak, hem ülkeye hem de turnuvanın en büyük favorisi Brezilya'ya ev sahipliği yapacak bir stadyum hazırlığına girişildi.

Mevcut stadyumlardan Michigan, Detroit'teki Silverdome güzel bir alternatifti. Açılışının üzerinden sadece 13 yıl geçmişti. Silverdome 6 yıl boyunca futbol karşılaşmaları için hazırlandı. Takvimler 1993 yılının Haziran ayını gösterdiğinde Amerika, Brezilya, İngiltere ve Almanya'nın katıldığı tarihi bir turnuvayla stadyumun son denemesi yapıldı; sonuç kusursuzdu. Dünya Kupaları tarihindeki üstü kapalı ilk stadyum olacaktı.

Yıllar boyunca NBA, NFL, NCAA maçlarına, konserlere, hatta Papa'ya bile ev sahipliği yapan bu tarihi stadyum ve şehir, The Lions'ın 2002 NFL sezonunda bir başka kente taşınmasının ardından maddi zorluklarla boğuştu. Bir süre sonra ise, 55.7 milyon dolara mal edilen ve bakım maliyetleri de büyük külfete dönüşen stadyum 30 milyon dolara satılığa çıkarıldı.

Halihazırda harabeyi andıran bu stadyuma geçtiğimiz günlerde, henüz 19 yaşındaki Michigan doğumlu BMX sürücüsü Tyler Fernengel girdi. Red Bull'un desteğini alan Fernengel, Silverdome'da BMX bisikletiyle unutulmaz bir gösteri yaptı.

"Silverdome'a ilk kez geldiğimde 3 yaşındaydım. İlk bisikletimi almıştım ve babam beni amatör supercross yarışlarına sokmuştu. 10 yaşıma kadar her yıl bu yarışlara katıldım. En son işte o zaman gelmiştim. Neredeyse tüm çocukluk anılarım canlandı. Sahaya çıktığımda gördüklerim ise adeta bir savaş alanına benziyordu."

Tyler’ın gösterisi için yapılan çekimler tam 4 gün sürdü. Bazı hareketleri tam 30 kez tekrar etmesi gerekti. Video kısa bir süre içerisinde 1 milyon izlenme barajını aşarken, Aralık 2015 itibariyle 4.6 milyon kez izlendi. Henüz 19 yaşında olan sporcu bugünlerde kariyerine RedBull, Vans, Haro Bikes, Albe’s gibi dünyaca ünlü markalarla devam ediyor.

Tyler Silverdome'a gittiği günü şöyle anlatıyor:
"Locaları gördüğümde inanamadım. Bir gün burada maç izleyebilmeyi hayal dahi edemiyordum. İşte tünel. Babam ve arkadaşlarımla tribünden oyuncuların çıkışını beklediğimiz, gördüğümüzde heyecandan titrediğimiz tünel. Orada durdum ve oturdum. Tarifi çok zor bir duygu. Her şey artık sadece bir tarihten ibaret..."