Mobilemenu
Profile

Everest’e Tırmanmak İçin Yapılması Gerekenler!

Dünyanın en yüksek ve en meşhur dağı Everest her yıl yüzlerce dağcıyı “Dünya’nın çatısına” çıkabilme hedefiyle kendine çekiyor. Peki, bunu başarabilmek için gerekli olan şeyler nedir? İşte bütün soruların cevabı burada…

 Everest’in yüksekliği nedir?

Everest tam 8 bin 848 metre yani 29,029 feet uzunluğunda. Dünyanın en yüksek dağı olan Everest Nepal ve Tibet sınırları arasında.

Peki, buraya nasıl gidilir?

Everest’e tırmanmak isteyen çoğu kişi Nepal tarafını kullanır. Nepal’in başkenti Katmandu’dan Lukla’ya kısa süren bir uçuş yapılır ve 10 günlük yürüyüş sonunda 17 bin 500 feet’teki Everest Ana Kampı’na ulaşılmış olur (Gördüğünüz gibi ana kampa ulaşmak bile oldukça zorlu!). Bahar aylarında buraya ulaşan çoğu dağcı irtifaya alışabilmek için günlük yürüyüşler yapar ve haftalarca burada kalır. Everest'in zirvesine giden yol her yıl Mayıs ayında açılır…

Her yıl kaç kişi buraya tırmanmaya çalışır? Kaçı başarılı olur? Kaç kişi ölür?

Everest’in popülaritesi günden güne artıyor. Şu sıralar bir yılda 600 kişi Everest’in zirvesine ulaşıyor. Bu sayı izinler için ödeme yapan kişilerin yarısını oluşturuyor. Zirveye ulaşanların 3’te 2’si Nepal tarafını kullanırken geri kalan kısım Tibet’ten yani kuzeyden tırmanmayı tercih ediyor.

2017 yılında burada biri ana kamptaki aşçı olmak üzere 7 kişi hayatını kaybetti. Bunlardan en sonuncusu ünlü dağcı Ueli Steck’ti. İsviçreli dağcı Mayıs ayında Everest rotasının açılmasını beklerken yaşadığı düşüş sonucu hayatını kaybetti.

Everest’te kaç adet cansız beden bulunuyor?

Everest’te yaşanan ölüm sayısı resmi kayıtlara göre 300. Nepal hükümeti bunlardan yaklaşık 200 tanesinin bedeninin hala dağda yer aldığını belirtiyor.

Bu ölümler neden gerçekleşiyor? En büyük riskler nelerdir?

Dondurucu soğuk ve yüksek irtifaya bağlı rahatsızlıklardan özellikle ek oksijen desteğinin tükenmesi ve ani fırtınalara yakalanma sonucu hayatını kaybeden pek çok kişi var.  Ayrıca çığ, düşüş ve kalp krizi gibi diğer faktörler de söz konusu.

Bu kadar yüksek irtifa vücutta ne gibi etkiler yapar?

8 bin metre üstü yani Kamp 4’ten zirveye kadar olan bölüm aşırı zorlu hava şartları ve yeterli oksijen bulunmaması nedeniyle  “Ölüm Alanı” olarak adlandırılmıştır. İrtifa kazandıkça aldığınız her nefeste daha az oksijen ciğerlerinize dolar bu yüzden pek çok dağcı oksijen desteği kullanır.

Bu yükseklikteki irtifaların genel etkileri baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk hissidir. Ancak “Ölüm Alanı” adı verilen bölümde serebral ödem; kas kontrolünü zayıflatır, konuşma güçlüğüne yol açar, sersemleme ve halüsinasyon görmenize sebep olur.  Akciğer ödemi ise öksürme ve nefes alma problemlerini doğurur. Soğuk ısırması, kar körlüğü ve hipotermi de önemli tehditlerdendir.

Ben de Everest’e tırmanmak istiyorum. Bunu herkes yapabilir mi?

Everest’e tırmanmak isteyenlerin önünde ilk etapta iki engel bulunur: para ve vücut durumu. Nepal hükümeti şu anda yabancılar için gerekli izinlerin alınmış olması (ki bunlar epey pahalı), rehber ve teçhizatçı bulundurma zorunluluğu ve 18 yaşında olma şartı koşuyor. Ancak hükümet bu denemeyi yalnızca çok tecrübeli profesyonellerin yapabileceği şekilde düzenlemeyi de planlıyor. Yani böyle bir hayaliniz varsa ya çok tecrübeli olmalı ya da elinizi çabuk tutmalısınız!

Peki bu bize kaça patlar?

Aralık oldukça açık: yaklaşık 30 bin – 100 bin dolar civarında Everest’te zirve denemesi yapılabilir. Yabancılar Everest’e tırmanmak için Nepal hükümetinden 11 bin dolar tutarında bir izin almak zorunda. Geri kalan masraflar da size bağlı. Örneğin kullandığınız teçhizatçı, rehber batı ülkelerinden olursa yerel olanlara göre daha çok ödersiniz. Ancak dağcılar her dağcıya bir yerli rehber,  4 dağcıya bir batılı rehber şeklinde hibrit sistemler de tercih edebiliyor.   Bu macera için masraf açan diğer kalemler ise: malzeme, yolculuk, oksijen, aklimatizasyon süreci nedeniyle haftalarca kaldığınız ana kamptaki barınma ve yiyecek masrafları.

Şerpalar kimdir?

Himalayalardaki rehberler genelde “Şerpa” ismi ile anılır. Hepsi etnik olarak Şerpa olmayabilir. Bu kişilerin çoğunluğu genç erkeklerden oluşur. Nepal hükümeti çoğu rehberin tırmanış başına 6 bin dolar kazandığını söylüyor. Ancak görev bölümü bir hayli değişik. Kamp aşçıları 2 bin 500 dolar civarında kazanırken, zirve rehberleri 10 bin dolara kadar kazanabiliyor. Tabii oranın yerlileri olmaları tehlikelerin onlar için bir sorun teşkil etmediği anlamına gelmiyor. Everest’te hayatını kaybeden insanların yarısını Şerpalar oluşturuyor…

Kaynak: The New York Times