Mobilemenu
Profile

Everest’in En Yaşlı Kralı: Yuichiro Miura

Yuichiro Miura, dünyanın en ilginç adamı olarak biliniyor. Miura, 1970’te,  38 yaşındayken Everest’ten paraşütüyle uçan ilk insan unvanını elde etmişti, ama durun, onu ilginç kılan sadece bu değil.

Miura, Everest ile de yetinmeyip dünyanın dört bir köşesinde, en yüksek dağlara tırmanmış, bazen atlayışlar yapıp bazen ise sakin kalarak etrafı izlemekle yetinmişti… Ama hiçbiri Everest’te yaptığı atlayış kadar popüler olmadı. Bunda tabii ki Everest atlayışının bir belgesele konu olup 1975 Oscar törenlerinde en iyi belgesel seçilmesinin de etkisi var.

Miura, Everest'in 8 bin 850 metrelik zirvesine daha sonra birkaç kez daha çıktı. Öyle ki orası artık onun için uğrak bir mekân haline geldi. Ama yıllar da Miura’yı ihmal etmiyordu elbette. 2003’te Everest’e yaptığı tırmanışla Everest’ten atlayış yapan ilk insan unvanından sonra ikinci bir başarı elde etti: Everest’e tırmanan en yaşlı insan.

Evet, 70 yaşındayken yaptığı tırmanışla “bu iş bu kadar beyler, ben çekiliyorum” deyip bayrağı en yükseğe dikmişti. Ama Miura’nın huzurlu hayatı 2008’de Nepalli bir dağcı yüzünden sona erdi.

Min Bahadur Sherchan, 2008’de 76 yaşındayken Everest’e tırmanarak Miura’ya bir sürü uykusuz gece armağan etti. Ama Miura büyük bir ekstrem ustasıydı ve vazgeçmeye de kesinlikle niyeti yoktu.

Yuichiro Miura, 2013’te, 81 yaşındayken 5 yıl kadar gecikmiş bir cevap için kolları sıvadı.

Tırmanış takımlarını kuşanan Japon usta, soluğu Nepal’de aldı ve kızından aldığı şans öpücüğünün ardından yolculuğuna başladı. Havanın normal şartlardan çok daha soğuk olması yetmiyormuş gibi, ters bir rüzgârda Miura’yı epey zorluyordu. Ama Miura yılmadı ve epey zorlansa da uzun sayılabilecek ama yaşına bakarsak gayet kısa bir sürede tırmanışını tamamlayarak 80 yaşında Everest’e tırmanan en yaşlı insan unvanını yeniden kazandı. Tırmanışını bitirince hemen kızıyla konuştu ve "Başardım! 80 yaşında Everest'e tırmanacağımı aklımdan bile geçiremezdim. Yorgunluktan bayılmak üzereyim ama harika hissediyorum!" dedi.

Everest'ten helikopter ile Nepal'in başkenti Katmandu'ya ulaşan Miura gazetecilere "Üç kere yeter. Bundan sonra kendi köşeme çekileceğim." diyerek “game over” mesajını hem dünyaya hem de ezeli rakibi Sherchan’a verdi.

Daha sonra birçok kez medyanın gündemine geldi, programlara katıldı. Ona en çok sorulan soru bunu neden yaptığıydı. Örneğin, bu efsanenin ardında yatan şey bir iddialaşma mıydı? Üstat her seferinde aynı cevabı veriyordu. “Hayır ben kimseyle yarışmıyorum. Sadece kendimle yarışırım. Unvanlar beni ilgilendirmiyor.”

Peki, Yukio nasıl besleniyor ve nasıl böyle zinde kalıyor?

Ülkesine has bir sebze çorbasını her gün tükettiğini söyleyen Yukio, “Bir de şehirlerde hiç bulunmuyorum. Oraların havası, suyu beni çok yoruyor. Ne zaman şehirlere insem hemen geri dönüp yükseklere çıkmak için can atıyorum” diyor.

Umarız Yukio daha uzun süre yükseklerden inmez ve her şeyin sonunda, vasiyetinde istediği gibi artık kendisiyle özdeşleşen Everest’in eteklerine gömülür.