Mobilemenu
Profile

Sıradışı Bir Tasarım: Ahşap Bisiklet

Dünyada ilk bisiklet patenti 1645 yılında Fransız Jean Theson’a verildi. Bu bisiklet, iki kişinin oturarak hareket ettirdiği dört tekerlekli ve ahşaptan bir bisikletti. Bugün o bisikletler dünyada yeniden gündemde, hatta yarışları bile yapılıyor. 1690 yılında Fransız asilzadesi Sivrao Kontu tarafından, iki tahta tekerleği olan ve "Celenfer" adı verilen pedalsız bir bisiklet daha yapıldı. Daha sonra tahta tekerleklerin yerle temas eden yüzleri demir çemberle kaplandı; fakat bu durum süspansiyon sağlamadığı için hızın azalmasına yol açtı. 1839 yılında pedalın bulunması ile bisiklet tam olmasa da bugünkü görünümüne kavuşmaya başladı. İlk pedallı ahşap bisikleti üreten Kirkpatrick Mac Millan Leonardo Da Vinci’nin çizimlerini kullandı. 1840 yılında İskoçya’da yapılan bu bisiklet, halen Londra Science Museum’da sergileniyor.

Lise öğrencisi Marco Facciola’nın dedesi, II. Dünya Savaşı sırasında bisikletinin tekerleklerini ağaçtan üretmişti. Yıllar sonra torunu Facciola bir okul projesi için bunu daha da ileri götürmüş ve yüzde 100 ağaç kullanarak: jantları, dişlileri, zinciri ve pedalları ağaçtan olan, parçalarının tutkalla birleştirdiği bir bisiklet üretmişti.

Günümüzde yeni ilgi odakları 1800’lü yılların sonunda ise tahta bisikletler yerini metal bisikletlere bıraktı. Günümüzde de el yapımı bisiklet üreten firmaların birçoğu imalatını plastik ve metalden yapıyor. Yine de şehirlerde kötü durumda olan ağaçları kurtarıp onları çok şık birer ahşap bisiklete dönüştürenlerin sayesinde ahşap bisikletlerin soyu tükenmemiş. Yapımında tahta kullanılan bu bisikletler sıra dışı tasarımlarıyla da oldukça dikkat çekici bir görünüme sahipler.

Bu hayranlık uyandırıcı ürünün ortaya çıkartılabilmesi için ilk olarak seçilen keresteler üzerinde gerekli düzeltmeler yapılıyor. Bu keresteler atölyelerde işleme alındıktan sonra bisiklete dönüşümün ilk adımı tamamlanmış oluyor. Düzeltilen bu parçalar daha sonra birleştirilerek -hala bu işlemi Facciola gibi tutkalla yapanlar da var- tahta bisikletler kullanıma hazır hale getiriliyor. Bu türün, alışmış olduğumuz bisikletlerden farklı olan tek yanı ise yapımında metal veya plastik değil tahtanın kullanılmış olması. Ancak tahta bisikletleri, tasarımcının yaratıcılığına ve bisikletin fonksiyonuna bağlı olarak, birer sanat eseri haline getirecek dizaynlar yaratmak gayet mümkün. Bu da tahta bisikletlerin metal olanlara nazaran bir ayrıcalığı olarak göze çarpıyor. Bisikletlerin yapımı gerçekten özel ve ince bir işçilik gerektiriyor. Farklı renklere boyanarak daha da görkemli bir görüntüye sahip olabilen bu bisikletlerin cilalanmasında, içinde fazla kimyasal madde bulunmayan gül ağacı yağı kullanılıyor.

Audi ve Renovo ile değişim Ahşap bisikletlere geri dönüşün başlangıcı 2011 yılıydı. Audi, Cenevre Otomobil Fuarı’nda göz alıcı ahşap bisiklet tasarımını ziyaretçilerin beğenisine sundu. Tasarım için Portland Oregon’da bulunan Renovo Ahşap Bisiklet üreticileriyle çalışıldı, ortaya çıkan sonuç ise harikaydı. Bu fuar 2007 yılından bu yana sadece ahşap bisiklet üreten Renovo firması için de büyük bir itici güç oldu. Ahşap bisikletlerde dayanıklılık sorunu olmamasının en önemli nedeni çam, meşe gibi iyi ağaç kullanımı ve bisikletin gövdesine tek bileşenli, transparan, geniş renk seçenekleri olan, koruyucu vernik uygulanması.

En yeni extreme spor Artık insanların ahşap bisikletleri sadece dizaynları için kullanmadıklarına, YouTube gibi sosyal paylaşım kanallarında bulunan videolarda bu bisikletlerle pistlerin tozunu atan kullanıcıların görüntülerini izleyerek tanıklık edebilirsiniz. Hatta estetik dizaynların saçtığı büyü sizi yarışa odaklanmaktan bile alıkoyabilir!