Mobilemenu
Profile

Eyfel Kulesi’ne Tırmanan Gerçek Örümcek Adam

Eyfel Kulesi’ni binlerce kez görmüşüzdür. Bazılarımız bizzat Paris’e gidip yerinde şahit olmuş, bazılarımız ise onlarca film, fotoğraf ya da programda bu kulenin güzelliğine hayran kalmıştır.

Dünyanın en ünlü mimari eserleri sıralamasında Özgürlük Heykeli ile birlikte ilk sırada bulunan Eyfel Kulesi bu kez sıra dışı bir hikayenin kahramanı oldu.

Eğer bir cümle içinde illegal ve tırmanış laflarını duyarsanız öznesini de anında yapıştırabilirsiniz: Ruslar. Bugüne kadar birçok bina, köprü ya da kuleye izinsiz olarak çıkan ve gerçekten de hemen hepsi Rus olan maceracılar artık bu işi bir gelenek haline getirmiş durumda.

Artık birbirleriyle anlaşarak mı yapıyorlar yoksa hiç alakaları yok mu bilemiyoruz. Tek bildiğimiz bu işi Rusya’da yapınca çok ceza alıyorlar, yurt dışına çıktıklarında ise epey ünlü oluyorlar. Biraz da bu sebeple Avrupa’ya açılan henüz 20’li yaşlarının başındaki bu gençlerden biri son olarak Paris’i birbirine katmayı başardı.

Bu kez kahramanımız 20 yaşındaki Ivan Kuznetsov. Ivan kendini “kent kaşifi” olarak tanımlıyor ve bu keşifleri yaparken de genellikle kendi yöntemlerini kullanıyor. Ivan, Eyfel Kulesi’ne çıkma fikrini 2015’te aklına getirmiş. Birkaç kez Paris’e gidip diğer insanlar gibi asansörle ya da merdivenleri tırmanarak kuleye çıkmış ve çeşitli incelemeler yapmış. Daha sonra da aylarca planını hazırlamış ve en sonunda 2016 yılında bu kez “kendi yöntemiyle” kuleye tırmanmaya karar vermiş.

“O dönem Paris terör saldırısı ile sarsılmıştı” diyor Ivan. “O yüzden en büyük korkum beni terörist sanıp vurmalarıydı. Ama bu riski de göze aldım çünkü hayatta bundan daha çok yapmak istediğim bir şey yoktu.”

Ivan akşamüstü Eyfel Kulesi’ne geldi ve kulenin girişinde tespit ettiği bir yerde tam sekiz saat saklandı. Çok soğuk bir havada 8 saat hareketsiz duran Ivan yetkililer kuleyi terk ettiğinde ise işe koyuldu. Ona en yakın arkadaşlarından biri ve ayrıca bir drone da eşlik etti ve inanılmaz tırmanış başladı.

Sabah ayazında yavaş yavaş demirleri tırmanan ikili hiçbir güvenlik önlemi de almamıştı. Aslen bir dağcı olan Ivan demirleri tırmanırken ya da o yükseklikten sarkarken pek de telaşlanmış gözükmüyor zaten.

Yılda yaklaşık 8 milyon insanın ziyaret ettiği kuleyi çok daha farklı bir yolla deneyimleyen Ivan ve arkadaşı bekledikleri gibi tırmanış sonrasında gözaltına alınıp terörist şüphesiyle alıkonuldular. 6 saat sorguda tutulan gençler sonrasında yüklü bir miktar para cezası karşılığında serbest bırakıldı.

“Beklediğimiz gibi hemen terör birimi tarafından sorgulandık. Çıkabilmemiz için yaklaşık yedi saat beklemek zorunda kaldık. Çok soğuktu, bu yüzden uyuyamadık. Ama buna değdi. Dünyanın sekizinci harikasının tepesine geldiğimde hissettiğim şey paha biçilemezdi. Duyguları tanımlayamıyorum bile. O yüzden yaptığım şeyden kesinlikle pişman değilim."

Bu tırmanışın ardından oldukça popüler olan ve tam bir Instagram fenomenine dönüşen Ivan elbette durmadı. Bu video nedeniyle kendisine hayran kalan bir kız arkadaş da bulup soluğu yine en yükseklerde aldı. Tokyo’da havaalanı kulesi ya da Şangay’ın en yüksek binalarının tepesinde selfie çektirdi. Arada Moskova’daki kulelerde başka zamanlarda ise Dubai’de Burj Khalifa dair birçok yüksek binasında inanılmaz gösteriler yaptı. Onun bu popülerliği Rus yetkililerin de dikkatini çekti ve bir zeytin dalı havasında Ivan’a bir cesaret madalyası verildi.