Mobilemenu
Profile

Farklı Bir Bisiklet Türünde Sürmeyi Düşündünüz mü?

Neden farklı bir disiplinde bisiklet süreyim ki?

Tek bir dalda uzmanlaşmak kulağa iyi geliyor ama birçok profesyonel bisiklet yarışçısı farklı disiplinlerde uzun yıllar çalıştıktan sonra başka bir disipline geçiş yapıp başarı kazandı. Örneğin tarihin en iyi sprinterlerinden Mark Cavendish pist bisikleti kökenlidir; son Rio Olimpiyatları’nda da bu dalda yarıştı. Pist yarışlarındaki ani hızlanmalar, aerodinamik pozisyon almalar, yakın mesafe takip Cav’in yol bisikletinde son derece başarılı olmasını sağladı. Yol bisikletinin son iki yıldır dünya şampiyonluğunu kimseye kaptırmayan Peter Sagan, gençliğinde dağ bisikletinde de şampiyonluklar kazanmıştı. Dağ bisikleti kökenli yol bisikletçileri özellikle inişlerde büyük avantaj sağlarlar. Daha gözü pektirler, daha az kaza yaparlar (Sagan’ın geçen yıl Paris-Roubaix’e kazadan sıyrıldığı anı hatırlayın).  Dayanıklılığını artırmak için kış aylarında yağmur, çamur, kar demeden cyclocross yapan profesyonel yol bisikletçileri Lars Boom ve Zdenek Stybar da örnek alınabilir.

Başarı mı? Biraz sabır!

Peter Sagan, Rio Olimpiyatları’nda dağ bisikleti disiplininde yarıştı. Geçmişinde bu spor olan Sagan elbette dereceye giremedi. Peki böyle bir şey bekliyor muydu? Hayır! Bundan dolayı gururu kırıldı mı? Hayır! Aksine insanlar medeni cesareti nedeniyle ona olan duydukları saygıyı daha da katladılar. Yeni bir disiplinde pedal çevirecekseniz o disiplinin temelinden başlamanız gerekir. Sanki hiç bisiklete binmemiş gibi… Sonrasında antrenmanlarınız buna göre planlamalı ve yapmalısınız. Belki bir gün hayalinizdeki çizgiye ulaşabilirsiniz.

Gerçekçi hedefler koyun

Belki zirveye ulaşamayacaksınız veya bu çok uzun zaman alacak. Bu yolda ilerlerken kendinize ulaşılabilir, gerçekçi hedefler koymalısınız. Katılıyorsanız birkaç yarışta kendinizi deneyin veya bu sporu yapanlarla birlikte sürün. Performansınızdan hayal kırıklığına uğramayın. Unutmayın gelişim sürecindesiniz, geriye doğru gitmiyorsanız başarılısınız demektir.

Araştırmalar yapın

Yeni disiplininizi anlamak için araştırma yapmanız şart. Bunun için okumalar yapın, videolar izleyin, yarışları takip edin, o stilin ustalarına kulak verin. Mevcut becerilerinizden ve fiziksel özelliklerinizden hangilerinin bu yeni dalda işinize yarayacağını öğrenin. Bu sayede zihniniz yeni disiplininizi benimseyecek ve özgüven problemini en alta indireceksiniz.

Günlük tutun

Üşenmeyin bir günlük tutun. Böylece yaptığınız yeni antrenmanları ve bunlar hakkında neler hissettiğinizi kaydedebilirsiniz. İlerleyen zamanda geriye baktığınızda ne kadar yol kat ettiğinizi görüp daha da şevkleneceksiniz.

Yeni ekipman almak için acele etmeyin

Yol bisikletçisiniz en iyilerden bir bisikletiniz, kalitelisinden ayakkabılarınız, pedallarınız vardır elbet. Dağ bisikleti, BMX, cyclocross veya başka bir stilde kendinizi denerken gidip yine her şeyin en iyisinden almayın. Geliştikçe bisikletinizi ve eşyalarınızı daha iyi hale getirmek için kendinize söz verin ve bunu uygulayın. Bu ayrı bir motivasyon kaynağı olacak.

Eğlenmek için sürün

Yeni bir şeyler denemek her zaman çok heyecan vericidir. Bırakın, tadını çıkarın. Kendinizi strese sokmayın, baskı altına almayın. Süreceğiniz zaman en iyisini yapamama korkusu duymaktan çok eğleneceğinizi düşünün. Yere mi yapıştınız? Ciddi bir yaralanma ya da hasar yoksa “Ben bu hallere düşecek adam mıydım?” diyerek gülün geçin.