Mobilemenu
Profile

Filmlerden 5 Unutulmaz Skydiving Sahnesi

The Bucket List (2007)

Son 10 yılın en iyi komedi filmleri listelerinde sıklıkla yer alan The Bucket List ile listemizi sürdürelim. Usta oyuncular Jack Nicholson ile Morgan Freeman’ı bir araya getiren The Bucket List’te hayatları bir hastane odasında kesişen iki yaşlı insanın maceralarını izlemiştik.

Milyoner Edward Cole (Nicholson) ile araba tamircisi Carter Chambers (Freeman) başka sınıflara dahil olsalar da bir ortak noktaları vardır. Her ikisi de yakın zamanda öleceklerinin farkındadır ve bir hastane odasında tanışıp arkadaş olunca ölmeden önce atılmaları gereken maceralar olduğunu fark edip bir liste yaparlar.

Yola çıkan iki dost her yeni macerada yapılacaklar listesine bir çizik atarlar. Sıra skydiving’e geldiğinde ise filmin komedi dozu da epey artacak ve izleyiciyi gülme krizine sokan kimi anlar yaşanacaktır.

Charlie’s Angels (2000)

70’li yılların en popüler dizilerinden biri olan ve ülkemizde de epey hayranı bulunan Charlie’s Angels (Charlie’nin Melekleri) milenyumda bu kez sinemalarda yeniden seyircilerin karşısına çıkmıştı.

Görmediğimiz ama karizmatik sesiyle emirlerini dinlediğimiz Charlie için çalışan üç genç kadının çeşitli maceralara atılmasını izlediğimiz filmde bir milyar dolar kaybetme riskine giren bir firmaya yardıma gelen meleklerimiz aksiyon severlere eğlenceli anlar yaşatıyordu. Hiç kuşkusuz bu aksiyonlardan en unutulmazı da hiç beklenmedik anda gerçekleşen meşhur skydiving sahnesiydi.

Ünlü klip yönetmeni McG’nin yönettiği filmde Cameron Diaz, Drew Barrymore ve Lucy Liu modern melekler olarak karşımıza çıkmıştı.

Honeymoon in Vegas (1992)

90’lı yılların en popüler komedi filmlerinden biri olan Honeymoon in Vegas (Vegas’ta Balayı) içinde unutulmaz bir skydiving sahnesi barındıran filmlerden biri.

Jack Singer (Nicholas Cage) birine bağlanmaktan korkan ama sevgilisi Betsy’ye de delice aşık olan bir adamdır. Fakat sonunda korkularını yenen Jack, Betsy ile evlenip Vegas’ta bir balayı yapmaya karar verir. Fakat çiftimiz balayına gittiğinde işler karışacak ve bizi daha da komik olaylar bekleyecektir.

Filmde Elvis kostümlü birkaç adamın uçaktan atladığı sahneyi filmi izlemeyenler için bile tanıdık gelecektir muhtemelen.

Godzilla (2014)

Yıllar sonra tekrar beyazperdeye dönen bir başka efsane de hiç kuşkusuz Godzilla’ydı. 2014 yılında bir kez daha hayatımıza giren bu radyoaktif taşıyan korkunç canavar, kendisine direnen insanlığa ağır bir ceza vermeye hazırlanmaktadır.

Fakat insanlar da bu korkunç büyüklükteki canavarı yok etmeye ant içmiştir. Yapılan birçok operasyona rağmen istenilen sonuca ulaşılamayınca bu kez canavara “yüksekten” saldırmaya karar veren güvenlik ekipleri özel bir harekat timi kurar. Bu tim özel bir askeri uçaktan atlayarak Godzilla’ya saldıracak ve insanlığı kurtarmaya çalışacaktır.

Point Break (1991)

Sinema tarihinin en ünlü skydiving sahnesiyle listemizi bitirelim. Amerikan başkanlarının maskelerini giyerek sıra dışı bir yöntemle bankaları soyan bir çete Los Angeles polis teşkilatını epey yormaktadır.

FBI’ın şüpheliler listesinde azılı suçlulardan sörfçülere kadar pek çok grup bulunmaktadır. En sonunda sörfçülerin bu işte bir parmağı olduğu anlaşılır ve çaylak ajan Johnny (Keanu Reeves) bu sörfçülerin arasına sokulur. Johnny dost olmaya çalıştığı bu insanlarla çeşitli maceralara da atılır. Bu maceraların en ünlüsü ise elbette skydiving olacaktır. Bu skydiving sahnesi hem bu sporu 90’lı yıllarda inanılmaz popüler hale getirmiş hem de sinema tarihinde en uzun süre gördüğümüz skydiving anlarına sahne olmuştu.