Mobilemenu
Profile

Filmlere İlham Veren 5 Doğa Harikası

Bazen bir sinema filmini izlediğimizde, ortamdaki atmosfer ve özellikle çevredeki doğa bizi o kadar etkiler ki "Bu filmleri nerelerde çekiyorlar acaba!" diye kendimize sorarız. Gerçekten de yeryüzünden filmlere ilham verecek kadar muhteşem birçok doğa harikası var. O kadar güzeller ki, onlardan daha iyilerini bilgisayar efekti desteğiyle bile yaratmak güç.

Glencoe, İskoçya

Fotoğrafa bakınca insan içinden “yahu ben burayı nerede görmüştüm?” diyor değil mi? Hafızanızı zorlarsanız birçok şeyi hatırlayabilirsiniz aslında. En başta ünlü TV dizisi Outlander aklınıza gelebilir. O olmazsa Rob Roy da belleğinizdeki derin kuyulardan çıkabilir. Ama İskoçya’nın bu dağlık bölgesi size en çok ve kesinlikle Harry Potter’ı hatırlatacaktır.

Ünlü seride birçok kez ziyaret edilen bölge birçok sahneye ev sahipliği yapmış kimi zaman ise özel efektlere arka plan olarak kullanılmıştı. Burası o kadar popüler ki bir ara James Bond’un en önemli filmlerinden Skyfall’a da ev sahipliği yapmıştı.

Namib Çölü, Namibya

Çöl. Sonsuz kum. Ara sıra göze çarpan birkaç kaktüs. Böyle bir yer, bu kadar büyük ve inanılmaz sıcak bir lokasyon hangi filme ev sahipliği yapmış olabilir ki? Biraz aksiyon, bol bol kovalamaca ve toz duman…

Evet daha fazla zorlamadan filme geçelim: Mad Max. Hem ilk film hem de ikinci film Mad Max: Fury Road’da birçok sahneye ev sahipliği yapan çöl son filmin çekimlerinde tam 4 kez ziyaret edilmiş. Postapokaliptik bir dünya yaratmak için eşsiz bir örnek olan Namib Çölü, tüm meşakkatini çeken ekiplere harika sahneler armağan edebiliyor.

Melek Şelaleleri, Venezuela

Bir süredir Pixar’ın ürettiği animasyon filmler karşısında epey güç kaybeden ve popüler çizgi filmlere imza atamayan Disney, bu şanssızlığını Up adlı animasyon ile kırmıştı.

Yaptığı bir balon ile dünya turuna çıkan ve bu turu ölen eşinin anısına yapan yaşlı bir adam ve onun bu seyahatine davetsiz bir misafir olarak katılan küçük bir çocuğu takip ettiğimiz film özellikle finali ile birçok izleyiciyi ağlatmıştı.

Carl’ın en sonunda dünya dışı diyebileceğimiz bir yere vardığı ve orada ölen eşi ile karşılaştığı sahne bütün ilhamını Venezuela’daki Melek Şelaleleri’nden almıştı. Cennet gibi tasvir edilen bölge gerçek hayatta da cennete benziyor gerçekten.

Skellig Adası, İrlanda

Star Wars hayranlarının gözleri fotoğrafı görür görmez kalp olacak orası kesin. Serinin son filmi Star Wars: The Last Jedi’da içindeki Jedi’ı ortaya çıkarmak için Luke Skywalker’ı arayan Rey’in yolu en sonunda bu adaya düşmüş ve genç kız usta Jedi, Luke Skywalker’dan bu adada dersler almaya başlamıştı.

Masal dünyasından çıkmış gibi görünen bu adayı özel efekt zannedenler olsa da gerçek öyle değil. İrlanda’ya bağlı olan Skellig Adası çekimlere ev sahipliği yapmıştı. Bugün ana karadan tek bir tekne yolculuğu ile gidilebilen ada birçok tarihi manastıra ev sahipliği yapıyor.

Bergen, Norveç

Yine bir animasyon film ile listemizi bitirelim: Frozen.

Bol bol soğuk iklimin doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan bembeyaz sahnelerle dolu olan film o kadar popüler oldu ki 2019’da bir devam filminin yapılmasına karar verildi.

Filmde yaratılan birçok masalsı diyar ise ilhamını tek bir yerden almıştı: Bergen. Norveç’in ikinci büyük kenti olan ve ülkenin en çok turist ağırlayan kenti olan Bergen, buz gibi güzellikleri ile ünlü.

Filmde özellikle sarayların olduğu masalsı kıyılarda sık sık kullanılan kent, filmin ikincisinde de birçok sahneye ilham verecek. Hatta Bergen’e giderseniz özel rehberler size filmin ilham aldığı noktaları tek tek gezdirebiliyor.