Mobilemenu
Profile

Finlandiya Neden Dünyanın En Mutlu Ülkesi?

Son 10 yıldır yapılan neredeyse tüm “mutlu ülke” araştırmalarında başı hep Kuzey Avrupa ülkeleri çekiyor. Son 4 yılda ise zirvede hep aynı ülkeyi görüyoruz: Finlandiya.

Peki neden Finlandiya? Niye bu kadar mutlular? Biraz araştırınca aşağıdaki bilgilere ulaştık.

Finlandiya, gelişmiş ekonomik seviyesi dışında bir şeyle daha çok anılır: Kasvetli havası. Dondurucu kış soğuklarına rağmen Finlandiyalı insanlar neden çok mutlu?

Tuhaf ama yukarıda bahsettiğimiz soğuk iklim meselesi Finlandiya’nın mutlu olma sebeplerinin de başında geliyor. Antropologlar ve sosyologlar dışarıda havanın çok soğuk olmasının bir topluluk duygusunun daha güçlü olmasına yol açtığını söylüyor. Bu konuyla ilgili Profesör John Helliwell, daha sert havalarda yaşayan toplulukların tarihsel olarak daha fazla karşılıklı destekte bulunduklarını ve bu destek durumunun toplumsal dayanışmayı da kuvvetlendirdiğini söylüyor.

Elbette Finlandiya’da mutlu insanların olma sebebi sadece soğuk iklimi değil. Kurulan yönetim sistemi de insanların tamamen kendilerini daha iyi ve güvende hissetmeleri üzerine yoğunlaşmış durumda. Gene yapılan araştırmalarda Finlandiya vatandaşları gelecek kaygısı en az olan insanlar olarak zirveye oynuyor. Çocuk bakımı konusunda devlet birebir yardımda bulunurken, yüksek işsizlik maaşı da insanların iş ararken gerçekten istedikleri şeylere odaklanmalarını sağlıyor. Kadınlar doğum yaptıktan sonra istedkleri kadar ücretli izin kullanabilirken ücretsiz çocuk bakımı hizmetlerinden de faydalanabiliyorlar.

Ekonomik koşullar da Finlandiya’nın mutluluğunun en önemli etmenlerinden biri. Ülke dışarıdan gelen biri için epey pahalı olsa da, alınan vergilerin büyük kısmının sosyal hizmetlere harcanması gayrı safi milli hasılanın da yüksek olmasını sağlıyor. Ayrıca alınan vergilerin büyük kısmı ücretsiz eğitim ya da sağlık hizmetlerine ayrılıyor

Tüm bu şartlar ülkede yaşam süresini de artırıyor elbette. Erkekler 80, kadınlar ise ortalama 85 yaşına kadar hayatlarını sürdürebiliyor. Finlandiya’nın doğa sporları ile ilgilenen insanlar için de vadettiği epey şey var. Ülkede özellikle kış sporları oldukça popüler. Bunun dışında hiking ve trekking için ülkenin güneyinde oldukça popüler parkurlar mevcut. Bunun dışında atçılık, balıkçılık ve buz dalışı da halkın sıklıkla yaptığı doğa sporları arasında. Finlandiya halkı aynı zamanda dünyada düzenli olarak en çok spor yapan ülkelerden biri. Her tarafı ada ve göllerden oluştuğu için de outdoor sporları yapmak için epey elverişli yerleri var.

Finlandiya’nın bir başka özelliği ise coğrafi olarak Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olması. Fakat bununla beraber nüfus 5.5 milyon olduğu için insanlar kafa dinlemek ya da yoğun bir mesai gününün ardından doğayla iç içe olmak isterlerse birçok seçenekleri oluyor. Kısacası yoğun iş temposunu refüze edebilecekleri birçok huzur verici bölge ve mekana sahipler. Aynı şekilde belki de bizim en çok şikayet ettiğimiz şeylerden biri yani trafik Finlandiya’da nredeyse hiç sorun değil. Trafik cezaları epey yüksek olduğu için insanlar çok dikkatli davranıyor ve zaten halkın hatırı sayılır bir çoğunluğu da toplu taşıma kullanarak olası trafik sıkışıklıklarına meydan vermiyor.

Ülkede kış da yaz da uzun sürüyor. Hatta yaz aylarında günler o kadar uzun oluyor ki güneşin hiç batmadığını bile düşünebiliyorsunuz. Kısacası zannedildiği gibi yılın her zamanı sürekli kapalı ve kasvetli  bir havaya da sahip değiller. İşte tüm bu saydığımız sebeplerle Finlandiya her sene dünyanın en mutlu ülkesi olarak seçiliyor ve yakın gelecekte de yerini kimselere kaptırmayacak gibi görünüyor.