Mobilemenu
Profile

Formula 1’de 2015’in En İyi Geçişleri

2015 yılında Formula 1’de şampiyon Lewis Hamilton oldu. Ama bu sadece bir sonuç. Sezona tartışmalar, kazalar ve takım arkadaşları arasındaki kavgalar damga vurdu. Tabii bir de geçişler. Bazen rencide edici boyuta ulaşan geçişler bazen ise şampiyonu belirleyecek mücadelenin kırılma noktası oldu. Biz de bu geçişlerden en unutulmaz olanları hatırladık.

Nico Rosberg vs. Kimi Raikkonen – Bahreyn GP

Ortadoğu’da yapılan birçok spor etkinliği gibi Bahreyn GP’de akşam saatlerinde düzenleniyor ve geceye karışan motor sesleri bambaşka bir ambiyans yaratıyor.

Nisan ayında koşulan 2015 Bahreyn GP’ye ise karanlıktan ziyade geçişler damga vurmuştu. Özellikle de Mercedes pilotu Nico Rosberg ile Ferrari’nin Fin yıldızı Kimi Raikkonen arasında yaşananlar yarışın da bir adım önüne geçmişti. İlk önce üçüncülük daha sonra ise ikincilik için kapışan pilotlardan ilk hamle Rosberg’den gelmiş ve bu geçiş savaşı başlatmıştı.

Yarışın sonunda ise bu mücadeleyi kazanan Raikkonen olmuş ve Lewis Hamilton’ın ardından yarışı ikinci sırada bitirmişti. Yine de ilk geçiş, ilk hamle, geceye damgasını vurmuştu.

Max Verstappen vs. Sergio Perez - Brezilya GP

Bu sezon “geçiş” deyince Formula 1’de ilk akla gelen isim hiç kuşkusuz 17 yaşındaki genç yetenek Max Verstappen oldu.

%93.71’lik oranla 2015’te Formula 1’in açık ara en fazla geçiş yapan pilotu olan Hollandalı, unutulmaz hareketlerinden birine ise Brezilya GP’de imza atmıştı. Max, Sergio Perez’i geçerken onu öylesine rencide etmişti ki Perez bir süre toparlanamadı ve hemen ardından Romain Grosjean’a da geçilerek adeta hayata küstü. Fakat Perez, Verstappen’in bu sezon üzdüğü tek pilot olmayacaktı.

Max Verstappen vs. Janson Button – Japonya GP

Hollandalının Japonya’daki kurbanı veteran İngiliz pilot Janson Button olmuştu. Fakat Max Verstappen küçük yaşına rağmen bir tür mahallenin abisi olduğu için, diğer çocukları da sevindirmeyi seviyor. Bu defa Felipe Nasr ona eşlik etmiş ve Button’ı el ele, kol kola geçmeyi başarmışlar.

Daniel Ricciardo vs. Kimi Raikkonen – Monaco GP

Senenin “geçiş mi yoksa kaza mı?” diye en çok tartışılan pozisyonuna geldi sıra. Her yıl mutlaka birkaç olayın yaşandığı ve yarışa başlayan pilotların yarısının damalı bayrağı göremediği Monaco GP, bu sene de şöhretinin hakkını verdi.

Yaşanan kazaların yanında yarışa en çok damga vuran olay ise Daniel Ricciardo’nun pek de dostane olmayan biçimde Kimi Raikkonen’i geçmesiydi. Yaşanan yakın temasın sonunda Raikkonen epey sinirlenirken, yarışın sonunda “Çocuğun ne yaptığını gördünüz mü?” diyerek, Ricciardo’yu Formula 1 yetkililerine şikayet etmişti.

Lewis Hamilton – Nico Rosberg – ABD GP

Ve sezonun en tartışmalı anıyla listemizi bitirelim. Lewis Hamilton şampiyonluğunu ilan ettiği ABD GP’ye ikinci sıradan başlamıştı. Fakat, yarışın başlamasıyla birlikte henüz ilk viraja gelmeden Mercedes’ten takım arkadaşı Nico Rosberg’i fazlasıyla zorlamış ve onu pistin dışına kadar çıkarmıştı. Yarışı lider bitirip şampiyonluğunu ilan eden Hamilton sevinirken Rosberg somurtmuş ve takım arkadaşının şampiyonluğunu şaibeli ilan etmişti. Yaşanan tartışmalar birbirine şapka fırlatmaya kadar varmış ve ikilinin seneye aynı takımda olmayacağına dair dedikodular yayılmıştı.