Mobilemenu
Profile

Formula 1’in Yeni Süper Starı: Max Verstappen

Aslında Max Verstappen’in iyi bir F1 pilotu olacağı 13-14 yaşlarında anlaşılmıştı. Red Bull Junior Team’in en çok dikkat çeken yeteneklerinden biriydi. Ama hiç kimse işlerin bu kadar hızlı ilerleyeceğini, daha 17 yaşındayken bir F1 yarışına çıkacağını ve 18 yaşında ilk F1 zaferine ulaşacağını elbette tahmin edememişti.

Kasedi geri saralım. 2015 F1 sezonunda Toro Rosso bir nevi geleceğin yıldızlarına ev sahipliği yapmak için iki genç pilotla sezona başlamaya karar verdi. Bunlardan biri efsanevi ralli pilotu Carlos Sainz’ın oğlu Carlos Sainz Jr. diğeri ise eski F1 pilotlarından Jos Verstappen’in oğlu Max Verstappen’di.

Her iki pilot da yetenekleriyle daha ilk yarışlarda göz doldurmaya başlamıştı ama Hollandalı genç Max Verstappen’in hırsı, cesareti ve korkusuzluğu gözlerden kaçmıyordu. Yenilgiyi kabullenmeyen yapısı, babası yaşında bazı pilotları yıllara hiç aldırmadan geçişi ve çıktığı birçok yarışı ilk 10 içinde bitirerek 2015 sezonunu 12. sırada tamamlaması ve belki de en inanılmazı, bunları 17 yaşında yapması gözlerden kaçmamıştı.

2016 sezonunun başında ise Max ile ilgili birçok söylenti ortalığı kasıp kavuruyordu. Ferrari hatta Mercedes ile görüştüğü bir sonraki sezon bu takımlardan birine geçebileceği konuşuluyordu. Toro Rosso’da başladığı yeni sezonda da hızını kesmemiş ön sıraları hep zorlamıştı. Ama Max daha fazlasını istiyor ve şampiyonluk için yarışan bir aracın direksiyonuna geçmek istiyordu. Beklediği fırsat hiç beklemediği birinden, bir Rus’tan gelecekti.

Red Bull Racing’in Rus pilotu Daniil Kvyat, özellikle yaptığı kazalar ve aldığı berbat sonuçlar nedeniyle sürekli tepki çekiyordu. Birçok F1 pilotunun da açık açık “bu adam ne böyle yahu” diyerek eleştirdiği Rus pilot özellikle kendi evi Rusya GP’de Sebastian Vettel ile de bir kazaya karışıp bütün tepkileri üzerine çekince Red Bull Racing patronu Christian Horner Kvyat’ın fişini çekti ve yılın takasıyla Kvyat’ı Toro Rosso’ya gönderip Max Verstappen’i şampiyonluk için yarışan Red Bull Racing’in direksiyonuna geçirdi.

Mucize de tam burada başladı. Max Verstappen yeni takımının üniformasını giyip birçok fotoğraf çektirdikten sadece bir hafta sonra, ayağınız tozuyla Barcelona’da Red Bull Racing ile ilk yarışına çıktı ve yarışı kazandı!

Her şey bir film sahnesi gibiydi. Henüz 18 yaşında, yeni takımıyla çıktığı ilk yarışta bir çocuk F1 galibiyeti almış, F1 tarihinin yarış kazanan en genç pilotu olmuştu. Bu, uzun zamandır durağan olan ve kan kaybeden F1 organizasyonu için de bulunmaz bir nimetti. Tüm basılı ve sosyal medyada sezon başından beri yapılandan iki üç kat fazla F1 haberi tek haftada yapıldı. Hepsinin de öznesi aynıydı: Max Verstappen.

Yarış kazanan en genç pilot unvanını ele geçiren genç yıldız, sadece bu başarıdan ibaret olmayacağını ise sonraki yarışlarda da gösterdi. Avusturya GP’de, Red Bull Racing’in kendi evinde ikinci olan Max daha sonra ise Britanya GP’de üçüncü olup art arda topladığı puanlarla F1 şampiyonasında da ilk 5’e girdi ve bunu da başaran en genç F1 pilotu oldu.

Peki, Max tüm bunları, bu yaşında nasıl başarıyor? Reçetesi şu; yaşına asla aldırmıyor. Kesinlikle kendi bildiği yoldan şaşmıyor. Mesela bazen takım telsizinden ona emir veren ve yol vermesini söyleyen ekibine sertçe “olmaz” diyebiliyor.

“Onu geçme” ya da “şurada yavaşla” gibi talimatlara ise uyduğunu henüz gören olmadı. Zirve dışında hiçbir sonucu kendine yakıştırmaması da en büyük motivasyon kaynağı. Ve tabii bir de sürekli çalışması. Bazen gününün tamamını uyku dışında antrenmana ayıran Max fırsat bulduğunda ise Red Bull Racing’in özel şovlarına katılıyor. Bu şovları takip eden herkesin görebileceği gibi inanılmaz bir hayran kitlesine de sahip. Ülkesi Hollanda’da katıldığı bir organizasyonda tam 50 bin kişinin bir pistin etrafına toplanıp onu izlemesi her şeyi özetliyor zaten.

Max bu performans, hırs ve azim ile devam edebilirse –ki etmemesi için bir sebep yok- ileride adını Ayrton Senna, Michael Schumacher, Sebastian Vettel gibi şampiyonlarla birlikte anabiliriz. Ve o “ileride” emin olun çok uzak bir gelecekte olmayacak.

Fotoğraf Kaynakları: Red Bull, Red Bull Racing, FIA.