Mobilemenu
Profile

Formula Off-Road

Heyecan ve adrenalin bağımlısı bir otomobil severseniz, Off Road sizin için adeta biçilmiş kaftan. 4x4 araçlar ile normal bir yol dışında yapılan Off-Road, hobi olarak yapılabildiği gibi, kendisine özel oluşturulan parkurlarda, profesyonel yarışlar ve organizasyonlar kapsamında yapılabilmektedir. Tüm dünyada hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Off-Road yarışlarının farklı bir formu olan Formula Off-Road, bu sporu adrenalin ve şov ile bütünleştiriyor. İzlanda’da başlayan bu akım, günümüzde de özellikle İskandinav ülkelerinde yaygın olarak düzenlenen organizasyonlar ile varlığını sürdürüyor. Off-Road’u tam bir şov haline dönüştüren Formula Off-Road meraklısı Norveçli baba oğul Martin ve Bjorn Michaelsen, 2007 yılında başladıkları kariyerlerine keyifli, eğlenceli ve yaratıcı işlere imza atarak devam ediyorlar. Kendi geliştirdikleri ve “INSANE” adını verdikleri Formula Off-Road aracı ile yola çıkan Martin ve Bjorn Michaelsen, “Insane Racing” adlı bir topluluğun da kurucuları. Bu anlamda çeşitli işlere imza atan Michaelsen’lerden Martin, aracın sürücü koltuğunda otururken, Bjorn Michaelsen ise işin video prodüksiyon ve ticari kısmını üsteniyor.

“We Are INSANE” sloganı ile yollarına devam eden ikili, hazırladıkları müthiş şovlar ile de izleyenleri hayretler içerisine düşürüyorlar. Adrenalin dozu yüksek bu şovları gerçekleştirirken geliştirdikleri Formula Off-Road aracı Insane ise 2007 yılında İsveçli Hans Maki ve Johannes Rykling tarafından tasarımı yapılmış bir otomobil. Insane, gerçek anlamda saygı duyulması gereken bir makine. Daha önce de başka Formula Off-Road araçları geliştiren bahsettiğimiz İsveçli ikili, Insane’yi tasarlarken gerçekten tüm hünerlerini ortaya koymuşlar. Insane diğer Formula Off-Road araçlarında olmayan “shovel wheels” diye adlandırılan çok güçlü bir motora sahip olma özelliği ile suda sürüş deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

2013 yılında Bjorn Michaelsen’in prodüksiyonunu üstlendiği ve Insane Racing topluluğu tarafından çekilmiş bu videoda İsveç’in Stockholm şehrine yakın Balsta, Norveç’in Ler ve Skien bölgelerinde düzenlenen Formula Off Road yarışlarındaki adrenalin dozunun ve risk faktörünün zirve yaptığı tepe tırmanışlarından görüntüler var.

Martin ve Bjorn Michaelsen’in gerçekleştirdiği prodüksiyonlardan biri de Johnson Valley, California’da düzenlenen “King of the Hammers” adı verilen yarışlardaki görüntülerden oluşuyor. Çöl ve kayalık alanlarda adrenalin dolu yarışların yapıldığı bu organizasyon Ultra 4 adı verilen araçlar ile gerçekleştiriliyor. Formula Off-Road’un en spektaküler isimlerinden Tom Wayne de bu yarışlara katılanlardan biri. Yine Michaelsen’lerin Insane Racing formatı çerçevesinde gerçekleştirdiği prodüksiyonlarda, Formula Off-Road dünyasının en önemli sürücülerinin yer aldığını söylememiz mümkün. Lightfoot Racing takımı adına yarışan Norveçli Arne Johannessen’de bunlardan biri.