Mobilemenu
Profile

Fotoğraflarla Nefes Kesen 10 Kayaking Macerası

1-Uçarak başlayalım

Kayaking yapanlar sadece su üstünde çalışmıyorlar. Suyun dışında geçirdikleri zamanın büyük bir kısmını vücut geliştirmeye ayırıyorlar. Sağlam bir bünye bu işin olmazsa olmazı. Bu fotoğrafta da Güney Amerika’nın çılgın şelalelerinden birinde uçuşa geçen bir kayakçıya tanık oluyoruz.

2- Kayakçıyı görebiliyor musunuz?

Adeta kamufle olmuş gibi değil mi? İşin uzmanları en zorlu şelaleler arasında sandığımız gibi en yüksek olanları değil, en yoğun akanları gösteriyorlar. Burada da tam olarak yüksek debili, köpükten mürekkep bir şelaleden süzülen bir kayaking'ciye arkadaşlık ediyoruz. Her ne kadar onu görmekte zorlansak da.

3- Bir başka açı

Evet, bu kez her şey daha net. Bir önceki fotoğrafta başka bir açıdan gördüğümüz kayaking'cinin nasıl zorlu bir maceraya giriştiğini bu kez net olarak anlıyoruz. İki yanında koca şelaleler ve ona kafa tutan bir insan. Meydan okumanın en görkemli hali.

4- Balıklama…

Kayakla balıklama atlayış yapılır mı? Evet yapılır. Kanıtı da bu fotoğraf. Bu kez önceki fotoğraflardaki kadar zorlu bir şelale yok belki karşımızda ama hem yükseklik hem de atlayışın tehlikesi bakımından bambaşka bir macera ile karşı karşıyayız. Fotoğrafçı öyle bir anda deklanşöre basmış ki, insanın kafasında ister istemez “Sonra ne oldu acaba?” şeklinde bir soru işareti beliriyor.

5-  İşin içinde sanat da var tabii

Sanat hep doğaya özenir. Aristocu bu gelenek hala geçerli ve yaygın. Bu fotoğrafta ise sanat, spor ve doğanın bir araya gelişine tanık oluyoruz.  Azgın sulara yanlamasına eğilen kayaking'ci, hemen arkasında manzarayı tamamlayan sonsuz bir şelale.. Kısacası fotoğrafçı, aynı anda hem aksiyon hem de huzur verici bir an yakalamayı başarmış.

6- Sularla dans

Dik açıdan bir kayaking aksiyonunun pürüzsüz anına şahit oluyoruz. Fotoğrafçı bu açıyı nasıl yakalamış ve tam o anda deklanşöre basmayı nasıl başarmış gerçekten ilginç. Neyse, biz bunları bırakıp bu muhteşem açıdan adeta başka bir dünyadanmış gibi görünen bu anı kutlayıp kayaking sporuna ve sporcularına tekrar “Saygılar abiler” diyelim.

7- Bir resim gibi ama resim değil

90'lı yıllarda büyüyenler bilir. Evlerimizde ailelerimizin nereden buldukları belli olmayan ağaçlı, nehirli resimler olurdu.O ağaç ve nehirlere bakmak huzur verici bir his yaratırdı. Bu fotoğraf da o resimleri andırıyor ama iki farkla. Bir, bu bir resim değil iki fotoğrafta bir kayaking'ci var. Hem de inanılmaz bir atlayış yapmak üzere olan bir kayaking'ci.

8- Az yer açın da geçelim

Kayaking'de sadece geniş şelalelerden inilir diye bir kural yok. Bazen daracık geçişler de seçilebilir. Kayalara çarpma riski elbette var ama dengeli bir iniş harika anlar yaratabilir. Tıpkı bu fotoğrafta yarattığı gibi.

9-  Hımm, bu şelale iyiymiş, atlayalım

İki kayakçı birkaç dakika sonra atlayacakları şelalenin etrafında teftişe çıkmışlar. Açıyı ve suyun hızını kontrol eden sporcular muhtemelen, “Atlarım ya ben buradan, ne olacak?” diye düşünüyorlar. Nitekim daha sonra atlıyorlar da zaten.

10- Ben de atlayabilir miyim acaba?

Bu harika anlara özenmiş olabilirsiniz. Ama profesyonel değilseniz bir kayaka atlayıp “Şelale bulun bana” demeyin. Çünkü bu iş epey tecrübe ve çalışma gerektiriyor. O yüzden şimdilik fotoğraflara bakıp “iyiymiş” demekle yetinelim.