Mobilemenu
Profile

Fotoğraflarla Paddleboard Nedir, Nasıl Yapılır?

İlk sorunuzu duyar gibiyiz. Paddleboard da neymiş?

Hemen açıklayalım. Bir sörf tahtası üzerinde ayakta duruyor ve elinizdeki kürekleri çekerek ilerliyosunuz. İlk bakışta çok basit gibi görünse de, bir kere en başta epey denge isteyen bir spor bu.

Tarihi, Amerika Birleşik Devletleri tarafından, Hawaii yerlilerine dayandırılan bu spor yerliler için bir nevi eğlence ve yarışma amacı görüyormuş. Bir tahta üzerinde ayakta durarak kürekler eşliğinde birbiriyle yarışan insanların ortaya çıkardığı paddleboard, ilk olarak ise 1960’larda popüler olmaya başlamış.

2004 yılından itibaren resmi olarak yarışmalara dahil edilen bu spor bugün Büyük Kanyon’un derinliklerinden tutun da Slovenya nehirlerine kadar birçok yerde karşımıza çıkıyor.

Paddleboard yaptığınızda fark ettiğiniz ilk şey ise bedeninizin tümünün çalışması oluyor. Hem kollar, hem bacak kasları bunların yanı sıra kalça ve karın kaslarınız da efor sarf ediyor ve bir denge halinde şahane bir egzersiz yapıyorsunuz. Hatta son yıllarda paddleboard içinde bir yan kol da türedi, bunlara yogacı paddleboard tutkunları diyebiliriz. Evet, onlar da sörf tahtası üzerinde yoga yapıyorlar.

Dalga ve rüzgarın fazla olmadığı neredeyse her yerde yapılabilen bu sporu özel bir hoca eşlinde öğrenebileceğiniz gibi kendi başınıza düşe kalka da öğrenebilirsiniz. Tıpkı bisiklet sürmek gibi, önce denge daha sonra ise efora dayalı olan bu sporu yapmanız için çok yapmamanız için ise hiçbir sebep yok. Ama hala ikna olmadıysanız aşağıdaki fotoğraflara da bir göz atın deriz.

Günlük elbiselerinizle paddleboard yapabilirsiniz

Paddleboard konusunda uzmanlaştıktan sonra “yok ya bugün suyla temas etmek istemiyorum” diyerek de su üstünde süzülebilirsiniz. Tıpkı en üstteki arkadaşımız gibi...

Karlar altında yolculuk

Bu spor aynı zamanda çok da estetik. Bir Red Bull atleti su üztünde karları da aşarak süzülürken bunu daha iyi gözlemliyebiliyor insan.

Biraz da yoga…

Girişte de bahsettiğimiz gibi paddleboard yogacıların da favorisi. Ama su üstünde bu hareketleri yapmanız için denge duygunuzun çok kuvvetli olması gerektiğini belirtmemize gerek yok.

Üşümek yok

Paddleboard için özel bir suit sizi en soğuk yerde bile sıcak tutabilir. Böylelikle fotoğraftaki atlet gibi buzulların ortasında bile bu sporu yapabilirsiniz. Siz yine de ne olur ne olmaz düşmemeye dikkat edin.

Balık da tutabilirsiniz

Evet paddleboard yaparken git git bir yerden sonra sıkılırsanız ya da hazır su üstünde yol alıyorken birkaç da balık tutmak istiyorsanız bu fotoğraftaki adam ilham alabilirsiniz.

Doğal güzellikleri ilk elden gözlemleyin

Özellikle göllerde paddleboard yaparken çevredeki tüm güzelliği biraz da spor yaparak keşfetme şansınız hep var.

Su görünmeyecek kadar temiz

Dünyanın en berrak sularında paddleboard yapınca böyle illüzyon etkisi yaratan fotoğraflar ortaya çıkabiliyor. Bu belki de su üstünde durmanın en estetik hali.

Şelalelerle arkadaş olun

Paddleboard ile şelalelere hiç olmadığınız kadar yaklaşabilir ve suyun gücüne en yakından tanık olabilirsiniz. Yine de mesafenizi ayarlamayı bilin yoksa dengeniz bozulabilir.