Mobilemenu
Profile

Tour de France'ın Kaçırmamanız Gereken Günleri!

ETAP 3: BINCHE-EPERNAY (8 TEMMUZ)

Geçen yılki Tur rotası uzun düzlükleri ve tarla manzaralarıyla dolu sıkıcı bir ilk hafta sunduğu için eleştirilmişti. Organizatör kuruluş ASO bu eleştirileri ciddiye almış olmalı ki daha üçüncü gün Bahar Klasikleri tadında bir etap düzenlemeye karar vermiş. Bisikletin en büyük ismi, Eddie Merckx'in ilk Tur zaferinin 50'nci yılının şerefine Belçika'dan başlayan yarışın üçüncü günü Binche'den start alan bisikletçiler güney Fransa'ya girip Epernay'dan çıkacaklar. Belki ilk 170 kilometre yine biraz sıkıcı olabilir ama son 50 kilometredeki heyecanı sakın kaçırmayın Peter Sagan, Greg van Avermaet, Julian Alaphilippe, Wout van Aart, Jacop Fuglsang gibi isimler arka arkaya dört tepeyi aşıp finişe birinci gelmek için kapışacak.

ETAP 6: MULLHOUSA-LA PLANCHE DES BELLES FILLES (11 TEMMUZ)

La Planche Des Belles Filles belki bir HC kategori yokuş değil ama buna rağmen ilk kez kullanıldığı 2012 yılından beri göründüğü üç Fransa Turu'nun sonucunun belirlenmesinde önemli rol oynamış ciddi bir tırmanış. Yedi kilometrenin yüzde 8,7 ortalama eğimle tırmanıldığı bu yokuşun zirvesindeki finişte, Tur'u kimin kazandığı belli olmasa da kimin kaybettiği ortaya çıkar. Doğu Fransa'nın dağlık Vosges bölgesindeki bu kayak istasyonu Pirene ve Alp tırmanışlarından kısa ama çok daha diktir. Üstelik bu yıl yeni bir asfalt yol da tırmanışa eklendi. Bunun anlamı da bisikletçiler fazladan bir kilometre daha tırmanacaklar. Unutmadan, o gün bisikletçiler ikisi birinci kategori olmak üzere tam altı yokuş daha tırmanacak!

ETAP 8: MACON-SAINT-ETIENNE (13 TEMMUZ)

Bisikletçiler 13 Temmuz günü 22 kilometreden fazla kategorize edilmiş toplam yedi tırmanış yapacaklar. Kazanacakları irtifa 4000 metreyi aşacak. Belki bırakın HC'yi, birinci kategori tırmanış bile yok ama bu yedi yokuşta yüzde 8, yüzde 9 gibi ortalamalar havada uçuşacak. Bunun iki anlamı var: Massif Central'daki bu rota izleyenlere hem Bahar Klasikleri'nin tadını hatırlatacak, hem de genel klasman için kapışacak isimlerden bazılarının sürpriz ataklarını gösterebilecek. Sarı mayoyu taşıyan takımın fazlasıyla ter dökeceği sekizinci etap, aynı zamanda Fransa'da Bastille Günü hafta sonuna denk gelmesiyle alabildiğine curcunalı olacak.

ETAP 14: TARBES-TOURMALET BAREGES (20 TEMMUZ)

Etap sadece 117,5 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Bu özelliğiyle 2019 turunun en kısa olanı. Ancak 117,5 kilometrenin son 19 kilometresi Tur'un gelmiş geçmiş en acımasız tırmanışlarından Col du Tourmalet'de geçiyor. Son üç kilometresinde ortalama eğimin daha da arttığı bu Pirene zirvesi 1910'dan beri bisikletçilerin korkulu rüyası olmayı sürdürüyor. 2115 metre rakımlı finişe gelmeden önce bisikletçiler bir de 12 kilometrelik ve yüzde 7,8'lik Col du Soulor'u aşmak zorundalar.  

ETAP 18: EMBRUN-VALLOIRE (25 TEMMUZ)

Fransa Turu kazananı son dört günde koşulacak üç Alpler etabında ortaya çıkabilir. Bu tırmanış günlerinin ilki olan 18'inci etap diğerlerinden uzunluğuyla ayrılıyor. Son dönemlerde daha agresif yarışılmasını teşvik etmek amacıyla kısa yokuş etapları düzenleyen ASO yine de artık nostaljik bir tarafı da bulunan bu uzun tırmanış günlerini de unutmuyor. Embrun'dan başlayacak 208 kilometrelik tırmanış gününde bisikletçiler her biri 2000 metrenin üzerinde bir irtifaya sahip üç yokuşu aşmak durumunda. İlkin 9 kilometrelik Col de Vars'la birinci kategori tırmanış yapacak bisikletçiler ardından iki HC yokuşu aşmak zorunalar. Col d'Iozard 14 kilometre ve yüzde 7,3'lük bir canavar olsa da son sözü 23 kilometreli ve 2642 metre yüksekliğine sahip Col du Galibier söyleyecek. Tur 2019'un Kraliçe Etap'ı bugün değilse hangisi? 

ETAP 20: ALBERTVILLE-VAL THORENS (27 TEMMUZ)

Paris'e giden yolda şampanya kadehini takım arkadaşlarıyla tokuşturmak isteyen bisikletçilerin son sözü söyleyeceği etap kısa ama üç zirve içeren yapısıyla "Bu iş o kadar kolay değil" diyor! İlkin Cormet de Roseland, ardından Cote de Longefoy ve nihayetinden ünlü kayak merkezi Val Thorens yarışçıların karşısına dikilecek. ilk iki tırmanış aslında biraz mütevazılar ama yine 19 günün yorgunluğuyla toplamda 26 kilometre boyunca yokuş tırmanmayı gerektiriyor. Üstelik en sonra tam 33 kilometrelik Val Thorens tırmanışı varken! 2365 metredeki finişte son kozlar oynanacak. Kaçırmayın.