Mobilemenu
Profile

Fransa Turu 2019 İçin Muhtemel 5 Senaryo

Vefa mı, İhanet mi? Geraint Thomas & Egan Bernal

Fransa Turu'nun geçen yılki edisyonu Chris Froome'un doping davasının İngiliz sporcu lehine sonuçlanmasının gölgesiyle başlamıştı. Öncesinde İtalya Turu'nda mucizevi bir performansa imza atan Froome, hem kendi konsantrasyonunun eksikliği, hem Giro'nun yorgunluğu, hem de davanın seyri nedeniyle Tur'a tam gaz hazırlanan takım arkadaşı Geraint Thomas'ın formuyla nedeniyle beşinci şampiyonluğunu kazanamamıştı. Şimdilerde Team Ineos adını alan takımı Sky, Froome'un Tur'a katılamaması durumuna göre Thomas'ı liderlik için hazırlamış, etaplar ilerledikçe Galli bisikletçi bu sefer arkasına bakmadan gazlamıştı. Şimdi Froome yok. Geçirdiği kaza nedeniyle bisiklete bile dönüp dönemeyeceği belirsiz. Ineos hem asıl liderlerine, hem de geçen yılın şampiyonu Thomas'a saygı gereği takımı iki liderli şekilde Tur'a hazırlıyordu. Hal böyleyken genç yıldız Egan Bernal'e "Sen biraz bekleyeceksin" demek oldukça kolaydı. Ama Froome'un yokluğu ve Thomas'ın da biraz formsuz olması genç Kolombiyalının üzerine oynamaları beklentilerini de artırdı. Baş domestikken bir anda kendini ikinci lider pozisyonunda bulan Bernal tırmanışlar kadar zamana karşılarda (Time Trial) da güçlü bir isim. Takımın bir önceki şampiyona vefa mı göstereceği, yoksa daha heyecan verici bir ismin arkasında mı duracağı etaplar ilerledikçe belli olacak gibi görünüyor. 

O Sene Bu Sene Mi?: Nairo Quintana, Rigoberto Uran Uran, Richie Porte

İki Kolombiyalı Quintana ve Uran, farklı yıllarda Chris Froome'un arkasında Fransa Turu ikinciliği kazandılar. Haklarında hep "Biraz daha cesur olup atak yapsalar aslında kazanabilirlerdi" diye düşünüldü. Bu yıl Froome ve Dumoulin sakatlıkları nedeniyle Fransa'ya gitmiyorlar. Bunun anlamı yokuşları daha hızlı çıkabilen ama zamana karşılarda geri kalan Kolombiyalıların bu iki TT canavarından şimdiden kurtulmuş olmaları. Farklı takımlarda olsalar bile Ineos'a, özellikle de vatandaşları Egan Bernal'e karşı ortaklık kurarak kendilerine fırsat yaratma şansları var. Bir başka fırsatçı da Froome'un eski takım arkadaşı Richie Porte olabilir. Yokuşlardaki başarısı kadar TT performansıyla her Tur öncesi iddialı olabilen Avustralyalı bitmek bilmeyen şanssızlıkları, kazaları ve mekanik problemleri nedeniyle bırakın yorumcuları, hayranlarını bile bıktırdı! Porte, Fransa Turu'nda üç kez ciddi kazaya karıştı. Öyle ki bu kazalarla yarışı kaybetmesinden çok hayatını kurtarması konuşuldu. İki büyük favori ortalıktan yokken bu sefer bu şanssızlık (veya beceriksizliklere!) fırsat vermemeli. 

Fransız Kalanlar: Thibault Pinot & Romain Bardet

Fransızlar tam 34 yıldır ülkelerinin en büyük spor olayını kazanacak bir vatandaşlarını bekliyorlar. Bernard Hinault, Tur'u kazandığında takvimler 1985 yılını gösteriyordu. O günden bugüne bir Fransız, Tur'u kazanmayı başaramadı. Bu uğurda adı zikredilen, ümitler bağlanan ve biraz da bu bağlanmayla baskıya boğulan genç Fransızlar hep kaybedenler sınıfında oldu. Bugün adları favoriler arasında yazılan Thibault Pinot ve Romain Bardet de Tur'da hayalkırıklığı yaşadılar. Yine de diğer kaybeden vatandaşlarından farklı olarak ikili bu enkazların altında kalmak yerine biraz daha güçlenerek çıkmayı başardılar. Örneğin Pinot bu uğurda bir süre Tur'u boşlayıp baskıdan kurtulduğu Giro'yu mesken tutmuştu. Her ikisi de Fransız takımlarında yarışan, büyük hayran kitleleri olan ve yokuşlarda sırtları sıvazlanacak Pinot ve Bardet, kendileri gibi TT konusunda pek de parlak olmayan yokuşçu rakipleriyle kazanıp onları alt edebilecek yeterliliğe sahipler. Tabii laneti ortadan kaldırabilecek mental güce sahip olup olmadıkları halen belirsiz.

Şapkadan Tavşan Çıkarabilecekler: Jacob Fuglsang & Enric Mas, Bauke Mollema, Tejay van Garderen

İyi bir baş domestiğin formsuz olmak gibi bir lüksü yoktur. Aksi halde kendisine daha kötü bir takım bulmaktan kurtulamaz. Her daim doğru formu tutturan Geraint Thomas'ın fırsatını bulduğu anda Fransa Turu'nu kazanması bisikletin emekçilerinin rüyalarının gerçek olmasına benziyor. 2019'un en forma isimlerinden birisi olan Danimarkalı Jacob Fuglsang, geçmişte Vincenzo Nibali ve Fabio Aru gibi takım liderlerini desteklemiş bir yarışçı. 2017'den sonra bu yıl da Criterium Daphunie'yi kazanarak, bu hazırlık yarışını kazananların Tur'u kazanacağı inancını köklemiş halde. İnanılmaz formda geçirdiği klasikler mevsimini Liege–Baston–zaferiyle taçlandıran Fuglsang, fırsatını bulursa sarı mayoyu ele geçirip sonuna kadar da koruyabilir. Yokuş tırmanabiliyor, sprint atabiliyor, TT'nin altından kalkabiliyor. Üstelik Astana gibi sağlam bir takımı da var. Beklentileri aşıp Tur'da zafere ulaşması inanılmaz bir sürpriz sayılmayacak başka isimler de var: Yeni Contador diye lanse edilen Enric Mas, hep daha iyisini yapabileceğine inanılan Bauke Mollema, tam kendisinden ümit kesildiğinde büyük işler yapabilen Tejay van Garderen işler henüz kızışmamışken öne fırlayabilirlerse bir şeyleri başarabilirler. Bir gözünüz bu adamlarda olsun.

Köpekbalığı Saldırısı: Vincenzo Nibali

İtalya'nın yarışmalara devam eden en büyük bisikletçisi kuşkusuz Vincenzo Nibali. "Messina Camgöz"ü lakaplı Nibali, bu ismi fırsat yakaladığında kan kokusu almış köpekbalığı gibi hemen rakibine saldırıya geçmesi ve kazanmasıyla aldı. İtalya Turu'nu 2017'de kazanırken, lider Steven Kruijswijk'ın son günlerdeki kazasının ardından yaptığı inanılmaz atakları hatırlayın! Bu yıl Giro'da ikinci olan Nibali aslında katılmayacağı Tur'a, sonradan "Etap kovalamak ve Dağların Kralı mayosunu kazanmak" amacıyla girmeye karar verdiğini açıkladı. Bunun anlamı genel klasmana oynamayacağı, bir etap kazandıktan sonra ertesi gün birinci viteste sürerek liderden fark yiyeceğiydi. Bu açıklamayı yaptıktan çok kısa bir süre sonra önce Froome'un, ardından da Dumoulin'in sakatlıkları kan kokusunu, Camgöz'un burnuna getirmiş olabilir. Daha önce Froome ve Alberto Contador'un kazalarla Tur'u terk etmesini de aynı şekilde değerlendirmiş ve sarı mayoyu kazanmıştı. Emin olun Camgöz temmuz ayı için büyük bir av planlayacaktır!