Mobilemenu
Profile

Freerunning Yapmak İçin En Uygun 5 Kent

Freerunning son yılların yükselen spor branşlarından biri. Modern kentleri saran bu sporda her yer sizin freerunning alanınız olabiliyor. Ama elbette bazı kentler doğal halleriyle bile başka hiçbir şeye gerek kalmadan bir freerunnng merkezine dönüşebilir. İşte freerunning için yaratılmış gibi duran beş yer.

Santorini,Yunanistan

Dünyada freerunning yapmak için en iyi yer neresi diye sorsalar ilk cevap büyük ihtimalle Santorini olurdu. Biz de bu cevabı bildiğimiz için bu tarihi kent ile listeye başlayalım.

Yunanistan’ın en otantik ve doğal güzelliğini korumuş antik şehirlerinden biri olan Santorini, freerunning aksiyonlarına da sıklıkla ev sahipliği yapıyor. 

Red Bull’un her yıl düzenlediği Art of Motion dünyanın en iyi freerunning yıldızlarını bu adada bir araya getirip unutulmaz anlar yaratıyor.  Deniz manzarası, yoğun seyirci ilgisi, dar yollar, kaldırımlar ve sıra dışı yollarıyla Santorini adeta freerunning için yaratılmış gibi duruyor.

Adanın her yıl binlerce ziyaretçisi oluyor ama yılın belirli bölümünde sadece freerunning izlemek ya da yapmak  için gelenlerin sayısı da hiç az değil.

Brighton, İngiltere

İngiltere’nin bol yağmurlu olması ve nev-i şahsına münhasır futbol takımı ile ünlü Brighton kenti aynı zamanda tam bir freerunning lokasyonu.

Özellikle birbirine bitişik apartmanların çatıları freerunning yapmak isteyenlere sıklıkla ev sahipliği yapıyor. Kent halkı ise sporculara kızmaya bırakın onları destekleyip bazen evlerinin çatılarına yiyecek içecek bile bırakıyor.

Brighton’ın bir sahil kenti olduğunu da hatırlarsak bolca kum, parmaklık akabinde ise üstünden atlanacak bir sürü duvar olduğunu görebiliriz. Eh bunlar da zaten freerunning branşının olmazsa olmazı. O halde Brighton’ı en iyi freeunning kentleri arasında saymamak için bir sebep yok.

Pekin, Çin

Geleneksel geniş caddeler, büyük parklar, ve modern mimarlığın sıra dışı bir şekilde bir araya geldiği Pekin de freerunning için harika olanaklar sunuyor. Halk ve yönetimin de beklenenin aksine sempatiyle yaklaştığı freerunning yıldızları Pekin’de rahatça yoldan çıkabiliyorlar.

Pekin’in demirlerle bölünen caddeleri, sıra sıra basamaklı duvarları ve kentin içinde sıklıkla rastlanan hiç bitmeyecekmiş gibi duran sonsuz merdivenleri “Gelin gençler burada serbest serbest koşun” diye bağırıyor. İşin uzmanları da “Pekin bu iş için gayet uygun” diye icazet veriyor zaten. Hemen yukarıdaki videoda olduğu gibi.

Kudüs, İsrail

Evet, belki ilk bakışta İsrail’de bir kentin en iyi freerunning şehirlerinden biri olması şaşırtıcı görünüyor. Hem politik olarak sıkıntılı hem de güvenlikle ilgili bazı şüpheler yaratan bir ülkede olsa da Kudüs, çok kültürlü ve tarihi yapısı, dar sokakları, uzun merdivenleri, kısa duvarları ile baştan aşağı freerunning’e uygun bir şehir.

Kudüs’te freerunning yapmanın spor dışı anlamları da var. Kentte yaşayan farklı din dil ve ırktan insanlar bu amaçla bir araya gelip, kenti sıra dışı bir şekilde gezmek için freerunning yapabiliyorlar. Evet, küçük bir kıvılcım belki ama sporun her şartta birleştirici olan gücüne de dikkat çekiyor.

Mardin, Türkiye

Ülkemizden bir örnek ile listemizi bitirelim. Biz pek farkında olmasak da Mardin dünyada freerunning deyince ismi sıklıkla anılan kentlerden biri. Üstelik bu durum sadece anılmakla da kalmıyor, dünyanın en büyük freerunning yıldızlarından birkaçı Mardin’e gelip şov amaçlı gösteriler de yaptı.

Mardin’in eşsiz ve mistik güzelliğinin freerunnng ile buluştuğu o anlarda ortaya harika görüntüler çıkmıştı. Ülkemizin ve Mardin’in zenginliğini freerunning sayesinde bir kez daha hatırlamak ise yepyeni ve sıra dışı bir deneyimdi. Üstelik şovu yapan kişi de freerunning’in dünyadaki en büyük yıldızlarından Ryan Doyle’du ve bu durum da videonun çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamıştı.