Mobilemenu
Profile

Freestyle Motocross

Pek çok tutkunu olan motosiklete binme eylemini dağ, tepe, arazi gibi zorlu ve çamurlu ortamlarda daha fazla adrenalin içeren bir halde denediniz mi? Cevabınız “Hayır” ise sizleri Motocross’la tanıştıralım… Daha fazla adrenalin, daha fazla enerji, daha fazla heyecan… Tüm bunları Motocross sporu ile birlikte doruk noktalarında yaşayabilirsiniz. Motocross genellikle açık alanlarda yapılsa da kapalı alanlarda da bu sporla karşılaşmanız mümkün. Üstelik bu spor sadece kapalı ve açık alanlarda değil; “Supercross”, “Arenacross”, “Vintage” gibi pek çok farklı stilde de kendi içinde alt dallara ayrılıyor.

Bu farklı alt dalların bir çeşidi olan Freestyle’da sporcular birbirleriyle ağızları açık bırakan akrobatik hareketler ile yarışıyor. Freestyle Motocross’ta sürücüler, jüri tarafından teknik beceri ve yapılan aksiyonların zorluk düzeyi gibi faktörler dikkate alınarak değerlendiriliyor. Tamamen şova yönelik olarak, yüksek irtifada yapılan bu akrobatik hareketler, farklı bir heyecan peşinde olanların bu arayışını karşılamaya yeter de artar bile.

Freestyle Motocross organizasyonlarının en popüler olanları arasında Red Bull X Fighters, Night of the Jumps, Big - X, Gravity Games ve X – Games geliyor. Yıl boyunca tüm dünya tarafından ilgiyle izlenen bu organizasyonlarda önde çıkan isimlerin Birleşik Amerikalı sürücüler Josh Sheehan, Nate Adams ve Travis Pastrana, İspanyol sürücüler Dany Torres ve Maikel Melero, Fransız sürücüler Remi Bizouard ve Brice Izzo, Çek Cumhuriyeti’nden Libor Podmol olduğunu söyleyebiliriz.

Extreme sporların en çok izlenen dallarından biri olan Freestyle Motocross’ta asıl önemli olan ne kadar hızlı olduğunuz değil hangi zorlu hareketleri denemeye cesaret edeceğiniz ve bunları ne kadar iyi sergileyebileceğinizdir. Jüri, sporcuların ortaya koydukları bu akıl almaz hareketleri puanlarken 5 ana kriteri göz önünde bulundurur: - Çeşitlilik - Zorluk ve Uygulama - Stil - Parkur Kullanımı - Reaksiyon ve Seyirci Tepkisi Bütün bu kriterleri başarıyla yerine getiren sporcular sık sık ortaya koydukları büyüleyici figürlerle, piste çıktıkları her seferde bu sporun extreme sporlar arasında neden en fazla ilgi çeken dal olduğunu da kanıtlamış olurlar…