Mobilemenu
Profile

Fulya Ünlü: “Hedef Dünya Klasmanında İlk Üç”

Gençlerde 3 dünya şampiyonluğu, 4 Türkiye şampiyonluğu… Henüz genç bir sporcu olmana rağmen etkileyici başarılar elde etmişsin. Bu başarıları neye borçlusun?

Başarılarımda ailemin katkısı çok büyük. Bunun yanı sıra disiplinliyim ve çok çalışıyorum. Hayatımın merkezinde sörf olunca, başarı da geliyor.

Rüzgar sörfüne ilk olarak nerede, nasıl ve ne zaman adım attın?

Rüzgar sörfüne yaklaşık 10 sene önce Alaçatı'da başladım. Alaçatı'dan yazlık aldıktan sonra ailecek sörf yerini dolaşıyorduk daha sonra ben de bu spora başlamak istedim ve ailemin desteğiyle de serüven başladı.

Daha önce dalga, freestyle gibi disiplinleri denedin mi? Denemediysen, deneme ve bu branşlarda da yarışma planların var mı?

Ülkemizde dalga branşını yapmak çok zor çünkü yeterli şartlar yok fakat freestyle’ı denemek istiyorum. Çok keyifli bir branş ve bu dalda da kendimi geliştirmek istiyorum.

Yarışıyor olduğun slalom kategorisinin sana en keyif veren yanları neler?

Yarışırken çok keyif alıyorum. Özellikle süratli gitmek benim gibi hız tutkusu olan biri için muazzam bir şey.

Rüzgar sörfü yaptığın en etkileyici yer neresiydi? Neden?

Geçen aylarda gittiğimiz New Caledonia rüzgar sörfü için müthiş bir yerdi. Sürekli esen rüzgarı ve dalgalı okyanusta altımızdan geçen kocaman balıklarla sörf yapma keyfi bambaşkaydı.

Şu sıralar neler yapmaktasın? Hangi yarışlara hazırlanıyorsun?

Yakında Dünya Kupası başlayacak bu yüzden hem kara hem de sudaki antrenmanlarımı yoğun şekilde sürdürüyorum.

Sörfle ilgili olarak en çok hangi özelliklerini geliştirmek istiyorsun?

Şu an sadece yaptığım sporu daha öne taşımaya odaklıyım. Dönüşlerimin süratini ve hızımı artırmaya çalışıyorum.

Önündeki turnuva ve yarışlarda geliştirmek istediğin özelliklerin neler?

Hedefimiz geçen sezon yaptığımız hataları telafi etmekti şu an bunların üstesinden geldik ve geldiğim noktayı daha da yukarı çekmeye çalışıyoruz. Yarışlar için özellikle konsantrasyonumu arttırmaya çalışıyorum.

PWA’de birçok başarılı Türk sporcu mücadele ediyor. Aranızdaki rekabet nasıl? Birbirinize yardımcı oluyor musunuz?

Aramızda güzel ve tatlı bir rekabet var. 3 Türk bayan, dünya klasmanında ilk altıdayız. Bu da kadınlarda dünya çapında Türkiye adına ne kadar başarılı olduğumuzu gösteriyor.

Diğer rüzgar sörfçüleri ile yakın arkadaşlıklar kuruyor musun?

Sıcakkanlı bir kişiliğe sahip olduğum için herkesle aram çok iyi. Benim için rakip sadece sudadır karada ise yerini arkadaşlık alır. Bu anlamda Türk sporcuların yanı sıra Dünya Kupası’nda beraber yarıştığım yakın arkadaşlarım var.

Alaçatı’daki sıradan bir gününü anlatabilir misin?

Erken kalkıp sabah sporumu yaptıktan sonra kahvaltı ve sonrasında rüzgar sörfü antrenmanıyla günün çoğunu tamamlıyorum. Daha sonrasında da zamanım ya dinlenerek ya da arkadaşlarımla vakit geçirerek geçiyor.

Kış aylarında da Alaçatı’da mısın? Çalışmalarına diğer ülkelerde mi devam ediyorsun?

Kış aylarında yine Alaçatı'dayım. Eğitimim devam ettiği için yurt dışı antrenman programını sonraki zamanlara erteledik. Kışın Alaçatı, sert ve dalgalı sudaki lodos rüzgarlarıyla bize güzel antrenmanlar yapma fırsatı veriyor.

Sörf yaparken başına gelen unutulmaz olay neydi?

2 yıl önce Dünya Kupası Alaçatı ayağında yarışırken tam başlangıç anında "power joint" dediğimiz yelken ve board'u birbirine bağlayan aparat koptu ve suya düştüm. Daha sonra bir bot beni almak için geldi ve bu esnada yarış durdu. Karaya geldim, aparatı değiştirdik ancak kaçırdığım yarışın "start" işlemi başladı. "Yetişebilecek miyim?" derken son 20 saniyesine yetişmeyi başarmıştım.Yarışı da iyi bir dereceyle bitirdim.

Okul hayatın ne durumda? Nerede okuyorsun?

Okulumdan çok memnunum Yaşar Üniversitesi Uluslararası Lojistik Yönetimi bölümü öğrencisiyim. Artık okul ve sörf dengesine alıştığım için hiç zorlanmıyorum. İkisi de gayet yolunda ve güzel ilerliyor. Bundan sonrası için sörfün yanı sıra kendi bölümümle ilgili iş planlarım da var.

Okul bittiği zaman profesyonel olarak rüzgar sörfü yapmayı mı planlıyorsun yoksa iş ve rüzgar sörfünü birlikte götürme gibi bir planın mı var? Hayatını rüzgar sörfünden kazanmayı düşünüyor musun?

İkisini birlikte yürütmek istiyorum. Hem spora hem de işime devam edeceğim. Hayatımı rüzgar sörfünden kazanabilirim fakat bazı hedeflerimi gerçekleştirmek istiyorum. Belki sporla mesleğimi birleştirip her iki kulvarı ortak bir amaçla yürütürüm.

Rüzgar sörfünde kendine örnek aldığın sporcular var mı?

Mutlaka var: Bunların başında yıllardır bana ablalık yapan ve yanımda olan Çağla Kubat geliyor. Karin Jaggi de bir diğer örnek aldığım sporcu.

Kariyerinde önemli bir yere sahip olduğunu düşündüğümüz Çağla Kubat’la tanışma hikayeni anlatabilir misin? Rüzgar sörfünde tecrübeli olanların genç sporcuları bu şekilde desteklemeleri bu sporda sıkça görülen bir şey mi?

7 yıl önce Alaçatı'da bir yarışı kaçırıp ağladığım esnada beni teselli etmeye gelmişti, ilk sohbetimiz orada başladı. Hem karada hem de suda aramızda çok iyi bir bağ var. Ben bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Rakip olmamıza rağmen her koşulda beni teşvik edip yanımda olması benim için çok güzel bir şey.

Antrenman veya yarışlardan önce motive olmak için dinlediğin müzikler veya izlediğin video/filmler var mı?

Müzik dinlemek antrenman öncesinde, sonrasında ve yarışlarda mutlaka yaptığım bir şeydir. Konsantrasyonumda etkisi büyük ve rahatlamamı sağlıyor.

Sponsorluk anlaşmaların var mı? Bu anlamda sana verilen destekten memnun musun?

Şu an için bir sponsorum yok.

Rüzgar sörfü haricinde hangi sporlarla ilgilisin?

Tenis özellikle izlemekten çok keyif aldığım bir spor fakat ben sporu çok sevdiğim için her branşa ayrı bir ilgim var.

Gelecekteki hedeflerin neler?

Şu an için hedefim: Dünya klasmanında ilk üç ve dördüncü gençler dünya şampiyonluğu.