Mobilemenu
Profile

Game of Thrones “Kış Geliyor” Temalı Otelin Hikayesi

Dünya çapında milyonlarca hayranı bulunan Game of Thrones şu sıra hepimizi bekletmeyi sürdürüyor. 2017 yazında yayınlanan sekizinci sezonunun ardından bir yıl ara veren diziye nihayet 15 Nisan’da kavuşuyoruz.

Elbette Game of Thrones ile birlikte hayatımıza da birçok yeni kavram ya da motto girdi. O mottoların en başında ise artık popüler kültürün de bir parçası olan “Kış geliyor” lafı var. Her sezon biraz daha soğuyan hava sonunda buzdan bir finale bağlanacak, o konuda herkes hemfikir ama “Kış geliyor “lafı büyük ihtimalle dizi bittikten sonra da aklımızdan çıkmayacak.

Foto 1: Otelin resepsiyonunda sizi ejderha karşılıyor

Böyle bir otele yakışır bir giriş

Finlandiya’da bulunan bir otel ise etkilenme işini bir adım daha öteye taşıdı ve “Kış Geliyor” temasını bir otelin ana konsepti haline getirdi.

Helsinki’den bir buçuk saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Kittila, Kuzey Kutup Dairesi’nin içinde bulunuyor. Burada bulunan Lapland Oteli gerçek bir Game of Thrones hayranı tarafından dizayn edilmiş. Otele ulaşmak biraz zor ve üşütücü bir deneyim. Ama merak etmeyin duvarın ötesine geçecek kadar da değil. Bölgede sıcaklıklar -10 civarında geziniyor ama otel buzla kaplı olsa da oda sıcaklıkları yaklaşık 20 derece. Yani üşümekten o kadar da çekinmenize gerek yok.

Bu inanılmaz otelde buz restoranı, buz bar (buz ejderhası ile tamamlanmış) ve hatta evlenebileceğiniz bir buz şapeli var. Birçok GOT hayranı da evlenmek için buraya geliyormuş. Yedi krallık temalı görevliler eşliğinde demir taht etrafında gerçekleşen bu nikah kıyma törenleri bir nevi bu otelin de alametifarikası.

Odalarda yine buzdan yapılmış birçok Game of Thrones nesnesine rastlayabilirsiniz. Bazı yerlerde Lord Stark’ın buzdan başı bazı yerlerde ise Arya Stark’ın özlü bir sözü sizi karşılayabilir. Bunların yanında elbette sadece yedi krallığın iyi karakterlerine değil en kötülerine de ayrılmış özel bölümler var. Joffrey ya da Cersei temalı odaların fiyatları biraz daha pahalı hatta.

Kötüler demişken Ak Gezenler’i de unutmamak lazım. Bir oda sadece onlara ayrılmış ve buzdan yatağınızda yatarken hemen tavanda dev bir Ak Gezen yerleştirmesi görmeniz mümkün, tabii böyle bir şeyi gerçekten isterseniz. Game of Thrones’un olmazsa olmazı, Khaleesi’nin çocukları ejderhalar ise otelin resepsiyonunda bütün heybetiyle sizi karşılıyor.

Yapımı yaklaşık iki yıl süren otel konusunda önemli engellerden biri de elbette izin alma prosedürü olmuş. Otel sahipleri çevrelerinden sürekli “adamlar izin vermez” temalı kötücül yorumlar almış. Fakat proje detaylarını HBO ile paylaştıklarında da beklemedikleri kadar olumlu bir geri dönüş almışlar. İstedikleri karakterleri kullanabileceklerini duymak elbette otel sakinlerini daha da şevklendirmiş ve projeyi daha da büyütmüşler.

Otel yalnızca Game of Thrones teması ile değil vadettiği kış aksiyonları ile de ilgi çekmeyi başarıyor. Eğer bölgeye ulaşmayı başarabilirseniz ren geyikleri ile gezintiye çıkabilir ya da kar arabası ile buzları aşabilirsiniz.

Eğer siz de bu otelde konaklamak isterseniz internetten ufak bir araştırma ile otelin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Gecelik konaklama fiyatının 30 dolar olduğunu hatırlatalım.