Mobilemenu
Profile

Gece Yarışı Koşacaklar İçin 10 Öneri

“Gece koşmak ultra maratonların önemli bir parçasıdır ve er geç her ultra maratoncu bu tecrübeyi mutlaka tadacaktır! Hazırlıklı olmanız gerekir. Ben ilk ultra maratonumda geceye yakalanırken çok tecrübesizdim ancak yine de çok keyif aldım. Şimdi geçmişe dönecek olsam her şeyden önce güzel bir alın feneri alırdım. Orası kesin!”

1- Her şeyden önemlisi kaliteli bir alın feneri almak. Size yol gösterecek bu fenerin boyutunu da iyi ayarlamanız gerek zira gereğinden fazla küçük bir fener alırsanız yine pek bir şey göremezsiniz. Ayrıca lambanızın ışığı yetersiz olursa “reflektif” işaretleri göremeyip kaçırabilir böylece yolunuzu da kaybedebilirsiniz. Bu yüzden gece koşularında en önemli kural kaliteli bir lamba almaktır. Söz konusu olan sizin güveliğiniz!

2- Mutlaka yanınızda yedek pil bulundurun (genelde zorunlu malzemeler arasında yer almaktadır). Eğer soğukta koşuyorsunuz piliniz daha çabuk tükenecek.

3- Eğer gece boyu koşacak olursanız yanınıza yedek el veya alın feneri alın. Diyelim pilleriniz bitti. Yanınızda size yardımcı olacak birisi varsa bu çok iyi ancak işler tek başınaysanız biraz daha zor olabilir. Bu yüzden yanınızda küçük bir ışık kaynağı olursa pilleri gece karanlığında daha rahat değiştirebilirsiniz.

4- Eğer fenerinizi ilk kez kullanıyorsanız kafanıza göre nasıl ayarlanır, nasıl açılır ve kapanır, pilleri nasıl değiştirilir gibi soruların cevabına vakıf olun. Eğer koşu gece başlıyorsa start’tan önce fenerinizi hazır hale getirin. Son kontrolleri yapmadan, başlangıç çizgisinde pillerinizin çalışmadığını veya başka bir sorun olduğunu fark etmek sizin için hiç iyi olmaz!

5- Genelde zorunlu malzemeler arasında yer alır ancak almıyorsa da yanınızda mutlaka alüminyum (termal) battaniye taşıyın. Bu küçük ve hafif parça bazen hayat kurtarıcı olabilir.

6- Reflektif yelek bazen zorunlu malzemeler arasında yer alır (Tabii ki yarışın nereden geçeceğine de bağlı olarak). Eğer yarış yollardan geçiyorsa reflektif kıyafet giymenin çok faydası var. Ayrıca çantanıza takacağınız kırmızı ışık ile görünürlüğünüzü büyük ölçüde artırmış olursunuz.

7- Yanınızda mutlaka yedek kıyafet bulundurun (Zaten üst içlik çoğu yarışlarda zorunlu) ve eğer soğuk günlerde koşuyorsanız eldiveniniz de mutlaka sizinle olsun. Hemen giymeyecekseniz de kolayca ulaşılabilecek yere yerleştirin. Buna pişman olmazsınız!

8- Yanınızda mutlaka yedek yiyecek bulundurun. Gece kaybolma olasılığınız daha yüksek olabilir. Tabii ki başınıza böyle bir şeyin gelmesi en düşük ihtimallerden biri ancak hazırlıklı olmakta her zaman fayda var.

9- Antrenman programlarınıza mutlaka gece koşularını da ekleyin. Koşucu dostlarınızla sözleşin. Böylece gece yolculuğunuz daha rahat ve eğlenceli geçer…

10- Gece koşularında daha dikkatli olmak lazım, işaretleme ne kadar mükemmel olursa olsun her zaman gözden kaçırma olasılığınız var. Özellikle biriyle koşuyorsanız ve aynı zamanda sohbet ediyorsanız konsantrasyonunuzun dağılmamasına özen gösterin. Sohbet nedeniyle gündüz koşularında bile işaretleri kaçırmanız çok olası!

Tedbirli olur ve iyi hazırlık yaparsanız emin olun gece koşmaktan inanılmaz keyif alacaksınız. Kendi kendinizle ve doğayla iç içe unutulmaz bir yolculuğa hazır olun!