Mobilemenu
Profile

Gelecekteki 5 Motorsporu Organizasyonu

Özellikle elektrikli araçların üretilmesiyle birlikte otomobil dünyasında yeni bir devrim dönemi başladı. Elbette bu büyük değişim motorsporları dünyasının da yavaş yavaş kapısını çalıyor. Modern elektrikli araçlarla düzenlenen ya da tamamen kendine ait bir teknolojisi ve biçimi olan yarışlar özellikle yeni nesil motorsporu tutkunlarının çok ilgisini çekiyor. İşte hem bu teknolojiler hem de kendi potansiyelleri nedeniyle gelecekte değeri daha da çok artacak motorsporları organizasyonları.

Formula E

Muhtemelen bu listede en iyi bilinen organizasyon olan Formula E, 2014'te piyasaya sürülen, FIA onaylı bir seridir.

Geçen yıl 23 pilotun katıldığı seride yarışanlar arasında Jean-Éric Vergne, Nelson Piquet Jr ve Lucas di Grassi gibi eski F1 yıldızı isimler de vardı.

İlk senesinde  McLaren'in P1 supercar'ında kullandığı motorla desteklenen araçlar yıllar içinde daha da gelişti ve tamamen elektrikli sistemle donatıldı. Formula E geliştirme konusunda fabrikalara çok daha fazla olanak verdiği ve sınırları kaldırdığı için çok farklı donatılmış arabalar bu seride yer alıp rekabete dahil oluyor. Geçen yıl izlenme sayısı Formula 1’in bazı yarışlarına yaklaşan etkinlik 4 yılda inanılmaz bir gelişme gösterdi.

Electric GP Championship

2018'in ortalarında piyasaya sürülen Electric GT Championship, dünyanın ilk sıfır emisyon serisi. EGT yarışları, klasik yarış pistlerinde düzenleniyor ve 10 takım tarafından katılım sağlanıyor. Pilotlar, şirketin Model S P100 karayolu aracını temel alarak mekanik olarak özdeş Tesla yarışlarında yarışıyorlar. 784 beygir gücü ve 995Nm'lik devasa tork ile, sürücüler sadece 2,1 saniyede saatte 100 kilometre hıza ulaşıyor ve bu hız bir F1 otomobilinden bile daha hızlı. Organizasyona özel geliştirilen aerodinamik, fren ve süspansiyonda ve özel olarak geliştirilmiş lastiklerle birlikte, EGT çok daha fazla izleyiciye ulaşacak gibi görünüyor.

TT Zero

2010 yılında tanıtılan TT Zero, efsanevi Isle of Man TT yarışmasını destekleyen resmi olarak onaylanmış bir yarış.

500 volt ile sınırlı olan ve 300 kilogram ağırlığa sahip prototip, elektrikle çalışan motosikletlerle düzenlenen yarışlar oldukça ilgi görüyor. Organizasyonun ilk yıllarındaki makinalar genellikle tuhaf görünümlü kreasyonlardı, ancak daha yakın zamanlardaki etkinliklerde motosikletlerin hem yeni tasarımı hem de hızları gelişti ve organizasyon bu ufak estetik pürürü de ortadan kaldırıp ileriye doğru adımlar attı.

Global Rallycross

Bu kez 2019'da başlayacak olan diğer bir organizasyonla karşı karşıyayız.

Red Bull’un düzenlediği Global Rallycross serisinin elektrikli klasmanı olacak yarış için tüm hazırlıklar tamamlanmış. Şu anda detaylar az. Ancak bu yeni organizasyonun neye benzeyeceği konusunda Red Bull kanadından gelen açıklamalar az çok neyle karşılaşacağımıza dair fikirler veriyor.

Elektrikli otomobilin otomotiv endüstrisindeki en sıcak konulardan biri olduğunu ve bunun potansiyelini gördüklerini söyleyen organizasyon ekibi mevcut rekabet düzeyini düşürmeden tüm aksiyonu elektrikli yarışlara taşıyacaklarını söylüyorlar. Bakalım neler olacak...

Drone Racing League

Motorsporları kategorisine dahil olup olmadığı tartışıladursun, Drone yarışları şimdiden dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın ilgisini cezbediyor.

Sinema dünyasından kargo endüstrisine kadar birçok alanda kendine yer bulan bu sevimli dostlarımızın bir süredir yarış ligi de var. Ve bu yarışlar oldukça popüler, hatta Eurosport tarafından da yayınlanıyor. Sahiplerinin talimatları ile hareket eden drone’lar bir nevi sanal dünya ile gerçek oyun deneyimini bir araya getirerek fark yaratıyor.