Mobilemenu
Profile

Gelgit Sırasında Kaybolan 5 Tuhaf Yer

Gelgit Festivali’ne davetlisiniz

Her yıl yüzbinlerce turist, Kore’deki Jindo Gelgit Festivali için bir araya geliyor. Doğu Çin Denizi’nin kuzey tarafında yer alan Jindo Denizi’nin Modo Adası’na bağlanan yolunda gerçekleşen gelgiti izlemek için toplanan kalabalık, şarkılar, yiyecekler ve içkilerle bu doğa olayını tam bir festivale dönüştürmeyi başarıyor.

Her yıl Mart ve Haziran aylarında 2-3 kez yaşanan gelgit 1975 yılından beri festival olarak kutlanıyor. Burayı ilk kez keşfeden Fransa büyükelçisi Pierre Landy’nin de bölgenin popülerleşmesinde payı büyük elbette. Landy, bölgeyi “Tıpkı Musa’nın denizi yardığı yer gibi” şeklinde tanıtınca haliyle dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler de artmış.

Fransa'ya bir yolculuk planlıyorsanız, bir daha düşünün

Burnilf Körfezini Noirmoutier adasıyla birleştiren Passage du Gois, yalnızca benzersiz değil aynı zamanda son derece tehlikeli bir yol. Zira bu yol iki günde bir kayboluyor. Evet evet, kayboluyor. Yüksek gelgit nedeniyle iki günde bir 7-8 saatliğine kaybolan yolun üstünde birçok uyarı levhası da var.

Örneğin bu yoldan geçerken sağdaki panellerde gelgite kaç dakika kaldığı yazıyor. Bu levhaları dinlemeyip yola girenlerin hayati tehlike ile baş başa kalmamaları için ise birkaç tane yüksek kurtarma kulesi eklenmiş. Yolunuz düşerse geçmeden önce iki kez düşünün deriz.

Sadece gelgit olmadığında görülebilen tuhaf tapınak

Stambheshwar Mahadev Tapınağı, Gujarat, Hindistan'daki Kavi Kamboi'de bulunuyor. Bölge halkı sıklıkla denize girmek ve ibadetlerini gerçekleştirmek için bu plaja geliyor.

Tapınak tam 150 yaşında ama onu farklı kılan şey yaşı değil. Burayı sadece gelgitin olmadığı zamanlarda ziyaret edebilirsiniz. Bazen bir gün boyunca su altında kalan tapınak sular çekilir çekilmez bölge halkının ziyaret akınına uğruyor.

Bu ziyaretler sırasında tapınağın içinde ya da üstünde meydana gelen hasarlar gideriliyor, ta ki bir sonraki gelgite kadar.

Gelgit sırasında kaybolan kale

Sıra geldi tarihte de epey önemli bir yeri bulunan bir mekana. Saint Michel adasında yer alan bu kale Fransa’nın Yüzyıl Savaşları’ndaki destansı bir hikayesine ev sahipliği yapıyor.

Savaş boyunca çok kez İngilizlere yenik düşen Fransızların savunabildikleri ve kimseye vermedikleri ender yerlerin başında bu kale geliyor. Bunda kalenin iyi savunulması ve biraz sapa bir yerde kalması da önem taşıyor şüphesiz ama en önemli etken kalenin gelgitler sırasında yok olması olmuş.

Kale savunucuları gelgit sırasında yükseklere çıkarak hayatta kalırken İngilizler bir türlü tam zamanlı olarak kaleyi ele geçirememiş ve gelgitler sürekli onlara engel olmuş.

Gelgit sırasında kaybolan havaalanı

Barra, İskoçya'nın batı sahilindeki 23 kilometrekarelik bir ada. Adada oldukça meşhur üç pistli bir havaalanı da var. Dünyadaki her havaalanı gibi düzenli olarak tarifeli uçuşların yapıldığı Barra’nın diğerlerinden epey farklı bir özelliği de var.

Burada uçuş saatleri gelgitlere göre belirlenmiş durumda. Eğer tarife bir kere şaşarsa uçakların denize inme ihtimali var ki bu ihtimali kimse düşünmek istemiyor. Zaten bugüne kadar da böyle talihsiz bir şey yaşanmamış neyse ki. Eğer “dünyanın en ilginç havaalanları” diye bir liste yapılsaydı zirveye Barra Havaalanını yazardık büyük ihtimalle.