Mobilemenu
Profile

Gerçek Olamayacak Kadar Güzel 7 Sahil

Plajlar elbette aklımızda daha çok dnize girmeden önceki son durak olarak kalır. Ülkemizde genelde kalabalıklardan kumları bile zor gördüğümüz olur. Fakat öyle plajlar da var ki ne denize girmek ne de kumlarında uzanmak istersiniz. Görünüşleri o kadar güzeldir ki onlara belirli bir mesafeden bakıp manzaranın tadını çıkarmayı tercih edebilirsiniz. İşte dünyanın dört bir yanından manzarasıyla büyüleyen ve gerçek olamayacak kadar güzel görünen yedi sahil.

Scala Dei Turchi, İtalya

Listemize dünyanın en güzel sahillerinden bazılarını bünyesinde barındıran İtalya ile başlayalım.

Ülkenin güneyindeki Scala Dei Turchi (Türk Merdivenleri) kayalıklarında bulunan bu sahilin oldukça çarpıcı bir görüntüsü var. Pürüzsüz ve bembeyaz kumları ile dikkat çeken Scala Dei Turchi sahili özellikle gün batımında meşhur bir ressamın elinden çıkmış gibi bir manzaraya sahip oluyor.

Starfish Beach, Güney Adası, Yeni Zelanda

Şimdi de Yeni Zelanda’ya uzanalım. Motukiekie Plajı olarak da bilinen bu kayalık nokta, gözle görülebilecek kadar etkileyici sualtı dünyası ile dikkat çekiyor.

Su o kadar temiz ve berrak oluyor ki, adanın medar-ı iftiharı deniz yıldızlarını her yerde görebiliyorsunuz. Eğer doğru mevsimde yani ilkbaharda giderseniz ise meşhur gelgitleri de kendi gözlerinizle takip edebiliriniz.

Maya Cay, Bahamalar

Bu neredeyse el değmemiş güzellikteki iki mil uzunluğundaki sahil, sıcak ve sığ denizi ile masmavi sulara ev sahipliği yapıyor.  Bahamalar’ın en temiz ve berrak sularına ev sahipliği yapan Maya Cay’a gidenler, ipince kumların bir pamuğun üzerinde yürüyormuş hissi yarattığını söylüyorlar.

Rainbow Beach, Queensland, Avustralya

Bu kez Avustralya’ya uzanalım. Gökkuşağını andıran renkli kum tepeleri ile dikkat çeken Queensland dünyanın en muhteşem sahil kasabalarından biri olarak da biliniyor. Neredeyse hiç dalgalanmayan kadife gibi sularıyla insanın içine girmeye kıyamadığı bir denize sahip olan Rainbow Beach özellikle akşamüstü manzarasıyla dikkat çekiyor.

Glass Beach, Kalifornia, ABD

Bu kez insanların artık pek sık uğramadığı ve belki de bu yüzden oldukça güzel görünen bir yer ile devam edelim.

Glass Beach, normalde sörfçülerin sıklıkla uğradığı bir yer olarak biliniyordu. Fakat bölgeyi kullanan sörfçüler maalesef biraz hor davranmış ve sahili pislik içinde bırakmıştı. Bunun üzerine eyalet yönetimi Glass Beach’te sörf yapmayı da denize girmeyi de yasakladı ve sahili tamamen temizledi. Bu güzel manzara da tamamen onların eseri aslında.

Star Sand Beach, Okinawa, Japonya

Bir başka muazzam lokasyon için bu kez Japonya’dayız. Okinawa’da bulunan bu sahil, kumlarının küçük yıldızlara benzetilmesi nedeniyle Yıldız Kumu Plajı unvanını almış. İşin tuhafı bu kumlar inorganik olarak da dünyada başka hiçbir yerde bulunmayan bir şeyden oluşmuş: 550 milyon yıl öncesine dayanan deniz protozoalarının dış iskeletinden.

Pink Sand Beach, Harbor Adası, Bahamalar

Harbour Adası’nın rüya gibi, pembemsi plajları ile listemizi bitirelim. Çevredeki resiflerden ve okyanus tabanından karaya çıkan mikroskobik gül renkli hayvanların kalıntılarından oluşan bu kumlar bölgenin de alametifarikası. Geceleri pespembe parlayan sahil gündüzleri ise  turistlerin akınına uğruyor.