Mobilemenu
Profile

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız 5 Manzara

Buzların yarattığı gerçeküstü anlar

İlk bakışta bir bilim-kurgu filminden fırlamış gibi görünen bu sahne aslında bir buz mağarasından. Alaska’da bulunan Mendenhall Buz Mağarası kristalize görünümüyle oldukça gerçeküstü bir manzaraya sahip.

Mağara ilk keşfedildiğinde, bilim insanları kendilerini gizli bir okyanusun dibinde zannetmişler. Fakat asıl gerçek biraz araştırma sonucunda anlaşılmış. Buzlar uzun yıllardır hiç erimediği için zaman geçtikçe daha da sertleşip kristalize bir hale gelmiş ve sonuçta ortaya hiçbir yapay ışığa gerek kalmadan koskoca mağarayı aydınlatan bir doğa olayı çıkmış.

Bu fotoğraf da ancak uzun uzun incelenince mükemmelliği ortaya çıkan bir ahenge sahip. Kristalize buzlar karşısında şaşkına dönen mağara kaşifi mağaranın en aydınlık kısmına bakarken ortaya epey ruhani bir görüntü çıkmış.

Kum denizleri

Çöl fotoğraflarından milyonlarca bulabilirsiniz. Ama bu fotoğraf onlardan biraz farklı.

Namib Çölü’ndeyiz. Angola ve Namibya boyunca yaklaşık 2.000 kilometre boyunca uzanan bu epik çölde fotoğrafçıların işi epey zor.

İnanılmaz hava sıcaklıkları sizi gündüz vakti eritebilecek düzeydeyken gece ise ani ısı düşüşüyle donma tehlikesi geçirebilirsiniz. Aniden çıkan kum fırtınaları ya da çölde yaşayan ve insan için hayati tehlike oluşturabilecek canlılara da dikkat etmek gerekiyor. Özellikle çöl yılanları ve böcekler insan sağlığı için oldukça riskli durumda.

Bu fotoğraf ise çölde seyahat eden bir belgeselcinin yolculuğunu anlatıyor. Sonsuzmuş gibi gözüken çölün içinde sanki bilinmeze doğru ilerleyen araç doğanın ortasında bıraktığı tekerlek izleriyle de müthiş bir an yaratıyor.

Amazonları hiç böyle görmediniz

Uzaydan çekilmiş gibi görünüyor değil mi? İlk bakışta da bir nehir olduğu pek anlaşılmıyor muhtemelen. İşte fotoğrafın mucizesi de burada ortaya çıkıyor.

Bugüne kadar Amazon Nehri milyonlarca kez fotoğraflanmıştır muhtemelen. Ama burada çıkılan yükseklik ve yakalanan açı ile bu destansı nehrin tüm kollarını ve nasıl yayıldığını görebiliyoruz.

6.437 kilometrelik bu nehir Nevado Mismi’de doğup Kolombiya, Peru ve Brezilya’yı da içine alan bir genişlikte akarak dünyanın en uzun nehri unvanını elinde tutmayı sürdürüyor. Bu fotoğraf da bu heybetli nehrin bugüne kadar çekilmiş belki de en güzel fotoğrafı olarak dikkat çekiyor.

Bir mağaranın derinliklerinde…

Malezya’dayız. Clearwater Nehri Mağarasının derinliklerinde. Burası dünyanın en uzun sekizinci mağarası. Keşfedileli çok olmadığı için mağara kaşifleri her yıl düzenli olarak burayı ziyaret edip yeni keşifler yapıyor.

Bu fotoğrafta da 2015 yılında mağaranın derinliklerinde yolculuğa çıkan kaşiflere uzaktan bakıyoruz. Mağaranın derinliklerindeki fotoğrafçı biraz daha tepedeki kaşiflerin yavaş yavaş mağaranın içlerine doğru gidişini o kadar iyi bir açıdan yakalamış ki, mağaranın büyüklüğü karşısında insanların ne kadar küçük göründüğünü fark ediyoruz. Kaşiflerin kullandığı ışığın mağara içinde yarattığı estetik ama tekinsiz manzara ise bütün tabloyu tamamlıyor.

Kum gezegenine hoş geldiniz

ABD’de yer alan bu kanyon ülkenin güneybatısında bulunuyor. Yerli Navajo dilinde “suyun taşların arasından aktığı yer” anlamına gelen kanyonun erozyon sonucu oluştuğu biliniyor.

Gizemli geçitleriyle dikkat çeken kanyonun kum taşları da gece ve gündüze göre renk değiştirebiliyor. Sonbaharda yağan yağmurlarla birlikte suların yükseldiği kanyonda bu mevsimde gezmek yasak ama onun dışında bu kadim alanı isteyen herkes gezip yeni keşifler yapabilir. Bu fotoğraf da kanyonun gizemini ve sanki başka bir gezegendeymiş hissini ona bakan herkese yaşatmayı beceriyor.