Mobilemenu
Profile

Giro d’Italia 2019 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

13. ETAP / 24 MAYIS

Uzun bir tırmanış izlemek ister misiniz? Öyleyse 13'üncü etap tam ağzınıza layık. Etabın finali tam 44 kilometrelik bir tırmanış içeriyor. Sonlara doğru bir ara ortaya çıkan yalancı düzlük yarışmacıları dinlendirecek mi, yoksa bazılarının ataklarına fırsat tanıyarak işleri iyice zorlaştıracak mı bilinmez! Üstelik bu uzun tırmanış günün tek zorluğu da değil. Bisikletçiler oraya gelene kadar iki kez daha zirve yapmak zorundalar. 2247 metredeki Ceresole Reale'deki (Lago Serru) finişe kadar önce 1311 metrelik Colle Del Lys, ardından da 1405 metrelik Pan Del Lupo zirveleri aşılmalı. Üstelik her ikisi de iki haneli tırmanış eğimlerine sahip yokuşların inişleri de alabildiğine teknik ve zorlu. Etap,  Giro'yu kazananı olmasa bile kaybedenleri belli edebilir!

14. ETAP / 25 MAYIS

İtalya Turu'nun "in-çık" etabı. Kısa ama yoğun bir tırmanış günü. Toplam 131 kilometrelik etabın 22'nciyle 37'inci kilometreleri dışında bir düzlükten bahsetmek mümkün değil. Bisikletçiler ya tırmanış yapacak ya da iniş. Etap en başta inişle start alıyor. Aosta'daki düzlükten sonra sırasıyla Verrogne, Truc d'Arbe ve Colle San Corla zirveleri çıkılıp iniliyor. Saint Vincent'ten başlayan yarış tırmanış içeren son kilometrelerin ardından 1293 metre rakımlı Courmayeur'da bitiyor. Etabın bu yapısı hem dağ mayosu meraklılarının, hem kaçışçıların, hem de rakiplerini hırpalamak isteyen genel klasmancıların ağzını sulandırıyor. İzleyicilerin kısmetine de bu rekabetlerin dışında, Alplerin Rivierası olarak bilinen bu bölgenin muhteşem manzaralarını izlemek düşüyor. 

16. ETAP / 28 MAYIS

Bugün birileri Giro d'Italia'yı kazanabilir ya da kazanmak için önemli bir adım atabilir. 226 kilometrelik uzunluğa sahip 16'ncı etabın alemet-i farikası 5 bin metrenin üzerinde bir irtifanın pedallanarak alınmak zorunda olması. İtalya Turu'nda o yıl geçilen en yüksek noktaya verilen "Cima Coppi" unvanı da bugünün tam ortasında yer alıyor. Burayı ilk tırmanan olmak özellikle İtalyan bisikletçiler için Giro'yu ikinci bitirmekten bile daha önemli. Cima Coppi olma gururu bu yıl 2618 metrelik Passo Gavia'ya verilmiş. Eğimin yer yer yüzde 18'leri bulacağı ve toplam tırmanışın 50 kilometreyi aşacağı Gavia Geçidi'nin öncesinde ve sonrasında Passo del Presolana, Passo della Croce di Salven ve Passo del Mortirolo zirveleri de var. Bu "kanlı" etabı, bisiklet yarışlarına ilgi duymayan birileriyle izlemek zorunda kalırsanız da elinizde yörenin güzellikleri bir koz olarak dursun. Iseo Gölü kıyısındaki Lovere, İngiliz yazar Lady Wortley Montagu tarafından "Hayatımda gördüğüm en romantik yer" olarak tanımlanmış. Bu bilgiyi unutmayın!

20. ETAP / 1 HAZİRAN

Emin olun 20'nci etapta birilerinin canı fena yanacak, umutları tamamen kırılacak. Bisikletçiler bu kez Dolomitler'de hayatlarının anlamını sorgulayacak. Toplam beş uzun ve acımasız tırmanış İtalya Turu'nun 2019 şampiyonunu belirlemek için elinden geleni ardına koymayacak. Açılış 18 kilometrelik Cima Campo tırmanışıyla yapılıyor. Sonrasında 24 kilometrelik ve 2000 metreden fazla irtifa alınması gereken Manghen zirvesi var. Passo Rolle günün üçüncü ve yaklaşık 20 kilometrelik uzunluğuna rağmen belki de en insaflı yokuşu! Zira ardından gelen Croce d'Aune'yi aşmak zorundaki bisikletçileri yüzde 10'un altına hiç inmeyen bir tırmanış bekliyor. Finişe giden son 7 kilometre de ortalama yüzde 7,5'luk eğimiyle kendini kolay teslim etmeyecek. Tırmanışa, gözyaşlarına, tere ve zafere doymak isteyenler bu etabı kaçırmasın!

21. ETAP / 22 HAZİRAN

Varsın Fransa Turu son günü şampanya partisine ve sprint finişine ayırsın. İtalya Turu'nun tahtı kimi zaman son gün bile değişebiliyor. Zira bunu mümkün kılan bireysel zamana karşı yarışı koşuluyor. İki yıl önce son güne dördüncü giren Tom Dumoulin'in muhteşem bir performansla zirveye ulaşması herkesin aklındaki ve kalbindeki yerini koruyor. Bu yılın son günündeki kapışma üstelik tam ortasında bir de yokuş içeriyor. Belki Alplerdeki veya Dolomotilerdeki zirveler kadar uzun bir tırmanış söz konusu değil ama 21 günün yorgunluğuyla yüzde 7,5'luk eğim belirleyici olabilir. Verona'daki heyecanlı ve coşkulu kitle o gün şampiyonu alkışlayacak. İşte bu garanti!