Mobilemenu
Profile

Gobi Çölü’nde Bir Dağ Bisikletçisi: Kurt Sorge

Kurt Sorge, downhill dağ bisikleti branşının yaşayan en büyük isimlerinden. Onun karlı dağlardan tutun çamurlu tepelere kadar her yerde muhteşem şovlarına tanık olduk. Ama Kurt’ün anavatanı toz toprak diyebiliriz. Bisikletiyle inip, çıkmadığı tepe kalmayan Britanyalı'yı kentte görenler koşup boynuna sarılıyor.

Sorge, hem dağ bisikleti sezonunda hem de sezon dışı etkinliklerde sıkça boy gösterip, ortalığı duman ediyor. Şov amaçlı gösterilerinde akıl almaz hareketler yapıp “eğlencenin de kralı benim” derken, Red Bull Rampage gibi zorlu yarışlarda da dünyanın en çetin yerlerinde pedal çevirerek bir anlamda kendi branşında çığır açıyor.

Himalayalar, Amazon, Grönland… Çok da uğramadığımız, uğrasak bile bisiklet sürmeyeceğimiz yerlerde dünyanın en ilginç sürüşlerini yapıyor Sorge. Hem de neredeyse hiçbir güvenlik önlemi almadan. Bir nev-i "Allah’a emanet" stiliyle şovlar düzenleyen Kurt, bu işe yeni başlayanların da idol isimlerinden biri.

Onunla ilgili en çok yapılan eleştirilerden biri, profesyonel yarışmalara gereken azmi ve çabayı vermemesiydi. Özel şovların daha tuzlu olması ve Sorge’ün ekonomisine daha fazla katkıda bulunduğu bir gerçek; ama her şey de bu kadar basit değil. Sorge biraz da buna cevap vermek ve “demek ilgi göstermiyorum ha!” demek için geçen yıl Rampage’a geri döndü ve inanılmaz bir sürüşle 2012’den sonra 2015’te de tekrar şampiyon oldu.

Dağ bisikleti kolu bacağı bolca kırma ihtimali olan sporların başında geliyor. Motorsporlarından hallice diyebileceğimiz dağ bisikletinde sürekli yeni iddialara girmeyi seven Sorge, bundan birkaç yıl önce çılgın bir fikir ile geldiğinde kimse şaşırmamıştı: Gobi Çölü’nde bisiklet sürmek!

Bir belgesel kapsamında bölgeyi ziyaret eden Kurt, arkadaşlarını da ikna ederek dünyanın en kumlu, engebeli ve dağlık arazisinde pedal salladı ve Gobi’de dağ bisikleti yapan ilk canlı oldu.

“Gobi bildiğiniz çöllerden değil,” diyor Sorge. “Çöl, uçsuz bucaksız kum diye bilinse de Gobi bambaşka bir yer. Burada bolca engebe, dağ tepe var. Yani bizim aradığımız her şey.”

Gobi bildiğimiz çöllerden değil, evet, ama Sorge de tanıdığımız kadarıyla pek “normal” bir abi değil zaten. O yüzden dünyanın bir ucunda böyle bir maceraya dalınca ortaya çıkacak şeyler konusunda beklenti büyük oldu. Neyse ki, her zaman olduğu gibi Sorge, vaat ettiği aksiyon ve eğlenceyi yine dibine kadar verdi.

“Buranın tuhaf tarafı, inecek yerin olmaması. Yani, çıktınız, tamam. Ama inerken çıktığınız yerler işe yaramıyor. Bölgede tecrübeli olsak daha enteresan şeyler olabilirdi ama ilk kez geldiğimiz için her şey deneysel ve daha heyecanlı oldu.”

Kurt, çölleri çok sevmiş olacak ki, Gobi macerası büyük ilgi görünce, Büyük Sahra ve Avustralya da dahil olmak üzere birçok çölü daha ziyaret edip adeta bir çöl bisikletçisine dönüştü.

Dağdan çöllere inen Kurt,  kendine şimdiden yeni bir hedef koymuş: Anktartika! “Dünyanın en soğuk yerinde, buzdağlarından inmek istiyorum!” Duyunca “Yok artık Çılgın Sedat” diyebilirsiniz ama dedik ya Kurt Sorge bu, adam zaten çılgın.