Mobilemenu
Profile

Göle Dönüşen Bir Park: Green Lake

Bir göle dalış yaptığınızda a neler görmeyi beklersiniz? Bulanık bir su, yapışkan kumlar, uzun ve ayağa dolanmaya meraklı bitkiler, çok şanslıysanız sazan veya yayın gibi tatlı su balıkları değil mi? Orta boy ağaçların arasında ilerleyen bir yürüyüş yolu ve hemen yanında insanların dinlenmesi için kondurulmuş bir banka ne dersiniz?  Şaka, çizgi film ya da bilimkurgu yapımından bahsetmiyoruz. İnanmıyorsanız bir zahmet Avusturya’ya gidin ve Grüner See-Green Lake’e (Yeşil Göl) dalın! Ama sıkı giyinmeyi unutmayın bu göl biraz soğuk!

Aslında ortada göl yok! Matrix’teki “Kaşık yok!” repliği gibi bir şey söylemiyoruz; Green Lake, aslen Tragoess’de yer alan bir park. Yılın 45 günü hariç burada en fazla bir, iki metre derinliğinde bir su birikintisi var ve insanlar parkta ve bu birikinti çevresinde yürüyüşler, piknikler, kuş gözlemleri yapıyor. Ta ki haziran başından temmuz ortasına dek. O zaman yörenin babası Hachschwab dağlarının zirvelerindeki buzullardan eriyen sular buraya doluşuyor ve ortaya Green Lake çıkıyor.

Buzullardan gelen sular nedeniyle bu 45 günlük göl gayet soğuk. Bu yüzden bu kısa süreyi değerlendirmek isteyen dalgıçların soğuğa karşı koruması olan kıyafetler tercih etmesi şart. Soğuk suyun artısı ise son derece berrak olması. Green Lake’in 10 metreye kadar varan derinliği tamamen görülebilir bir halde. Bu sayede diğer 10,5 ayda park mobilyası olarak kullanılan yürüyüş yolları, ahşap köprüler, banklar net bir şekilde görülebiliyor. Bu durumu değerlendiren fotoğrafçılar da dalgıç ekipmanlarıyla suya dalıp çektikleri karelerle sık sık ödül kazanıyor.

Belki sadece insan elinden çıkan park ekipmanları olsa Green Lake yine şaşırtıcı olacaktı ama suyun altında metrelerce uzunlukta ağaçlar, yemyeşil çalılar, toprak patikalar olduğu gibi kalınca dalgıçların şaşkınlığı daha da artıyor. Aslen karada dalış yapmak gibi bir durum ortaya çıkıyor. Su ortalama 45 gün burayı örttüğünden ağaçlar, çalılar, çimenler ve diğer doğa elemanları bozulmadan hayatta kalabiliyor. Kışın karlar altında bembeyaz, baharda ağaçlar ve çayırlarla yemyeşil, yazın da zümrüt yeşili suyla dolu olan bu parkı görmek, burada dalış yapmak için doğru zaman geldi. Unutmayın 15 Temmuz’a kadar vaktiniz var!