Mobilemenu
Profile

Gözlerin Görebildiğinden Öteye: Weihenmayer

Erik Weihenmayer. 48 yaşındaki ABD’li maceracı şu zamana kadar Everest’e tırmanmış, Büyük Kanyon’u deniz kayağıyla geçmiş. Bunlarla kalmamış yedi kıtanın en yüksek bütün tepelerinde zirveye çıkma başarısını göstermiş. Her biri hayli etkileyici başarılar ancak Erik’in yaptıklarının etkileyicilik oranı birkaç kat daha yüksek zira kendisi görme yetisini 13 yaşında geçirdiği “retinoschisis” hastalığı nedeniyle tamamen kaybetmiş.

Kendisini bir adrenalin bağımlısı olarak görmediğini söyleyen Erik şöyle anlatıyor: “Benim tutkun olduğum şey gelişim ve hayatınızda değişen şeyler. Ben buna bağımlıyım.” Kendisi böyle söylese de çok da sakin bir hayat sürdüğünü söylemek hiç mümkün değil. Erik şu ana kadar BASE jump, yamaç paraşütü, deni kayağı ve tabii ki dağcılık gibi pek çok sporu deneyimlemiş.

Pek çok kişinin yılmasına sebep olacak zorlukları yaşamasına rağmen yaşam tarzından asla vazgeçmeyen Erik Weihenmayer kurduğu “No Barriers” adlı yardım kuruluşuyla da başka insanların korkularıyla yüzleşmelerine ve hayatta karşılaştıkları zorlukları yenmelerine yardımcı oluyormuş. Görmediği halde bütün bunları nasıl başardığını soranlara verdiği cevap, Erik’i çok güzel özetliyor aslında: “Gözlerimle görememem dünyayı diğer hislerle göremeyeceğim anlamına gelmez. Gözler sadece bir donanım. Beyin, görsel korteks aslında görüntünün oluştuğu yerler. 13 yaşına kadar görebildiğim için beynim resimler oluşturabiliyor. Dokunarak, dinleyerek çevremdeki bilgiyi alıyorum. Beynim de bunu görsel bir bilgiye dönüştürüyor. Hepimiz bir şeylerle mücadele içindeyiz. Engellerimiz tıpkı zaferlerimiz gibi bizleri bir araya getiriyor. Her birimizin hayatını engellerle dolu bir haritaya benzetiyorum. Önemli olan bu engelleri aşmanın bir yolunu bulabilmek!”