Mobilemenu
Profile

Yükseklerde Bir Yaşam: David Lama

David Lama, 25 yaşında, gayet de yakışıklı bir çocuk. Yaşıtları başka şeyler peşinde koşarken o kendine ufak yaştan itibaren aksiyonlu ve farklı bir meşgale edinmiş.

Çıkmadığı dağ, tepe, kırmadığı rekor kalmayan Avusturyalı tırmanışçı, Patagonya’dan, Everest’e, dünyadaki bütün zirveleri dolaştı.

Yeteneği henüz 5 yaşındayken veteran tırmanışçı Peter Habeler tarafından keşfedilen David Lama için “aileden tırmanışçı” denebilir. Habeler, David Lama’daki cevheri görerek, ailesine bu çocuğu tırmanışa yönlendirmelerini önermiş.

Adam olacak çocuk David, henüz 10 yaşındayken tecrübeli dağcılar Reinhold Scherer ve Rupert Messner’in gözetiminde yeteneklerini geliştirdi ve geleceğin en büyük maceracılarından olacağının sinyallerini vermeye başladı.

Buzlu dağlardan, sıcaktan kavrulan tepelere kadar bütün zorlu tırmanışları gerçekleştiren David, kariyerine şampiyonluklarla başladı. 21 yaşındayken Yekaterinburg’da, 22 yaşındayken ise Birmingham’da Avrupa tırmanış şampiyonu olan Lama, 23 yaşında ise dünya tırmanış şampiyonu olarak genç yaşında kariyer zirvesi yaptı.

Fakat, bu başarılarla yetinmeyen Lama, hedef yükseltti ve yeni iddialara girdi. 2011’de art arda İsviçre, Hindistan ve Avusturya’da dikkat çekici tırmanışlar yapan Lama, asıl şöhretini ise 2012’de Cerro Torre, Patagonya’da yaptığı tırmanışla gerçekleştirdi.

Yaklaşık üç yıllık bir çalışmanın ardından Compressor Rotası’nda tırmanış yapan ilk dağcı unvanını kazanan Lama, 3.128 metre yüksekliğindeki dağa tırmanış partneri Peter Ortner ile birlikte çıkmayı başardı ve hemen ardından Cerra Torre’nin buz kulelerinin arasındaki bir kampa ulaşarak “Ben bayrağı buraya dikiyorum arkadaşlar, varsa daha iyisi gelsin alsın” dercesine tırmanışını taçlandırdı.

Bu başarıyla yetinmeyen David Lama, bu rekorunun üzerine Himalayalar’ın Pakistan bölümünde bulunan Karakoran dağlarındaki Trango Kulesi’ne de ulaşmayı başararak, dünyanın gördüğü en büyük maceracılardan biri olduğunu kanıtladı.

2015 yılında ise David Lama, hayatının en önemli tırmanışını yaptı.

ABD’nin Utah eyaletinde bulunan Zion Ulusal Parkı’nda yer alan Latent Core, dünyanın en zorlu tırmanış bölgelerinden biri olarak biliniyor. 25 yıl önce Doug Heinrich ile Conrad Anker'ın çıkmak için büyük çaba sarf ettikleri fakat başarısız oldukları Latent Core’a bu denemeden tam 25 yıl sonra, 25 yaşındaki Lama tırmanmayı başardı.

David’in zaferinin bir diğer unutulmaz tarafı ise bu defa tırmanış partnerinin yıllardır yaveri olan Peter Ortner değil, 25 yıl önce şanssız bir tecrübe yaşayan ikiliden Conrad Anker olmasıydı. 50 yaşındaki Conrad ile 25 yaşındaki David Lama ortak tutkuları olan bir aksiyonda tarihin en önemli tırmanışlarından birini gerçekleştirerek aynı zamanda bir ilki başardılar.

David Lama için artık herhangi bir sınır olmadığı aşikar. Avusturyalı tırmanışçı bundan sonra yepyeni rekorlar ve ilkler ile karşınıza çıkarsa hiç şaşırmayın.