Mobilemenu
Profile

Griffin Turner: “Uçmak Hepimiz İçin Ortak Bir Rüya!”

Merhaba Griffin. Bize biraz kendinden bahseder misin?

Kaliforniya’da doğdum ve büyüdüm. Aslında normal bir hayatım vardı: Arkadaşlarımla kaykay ve sörf yapıyordum. Genelde ekstrem spor topluluklarında bulundum ancak hokey ve golf sporlarını da denedim.

Skydiving’e başlamadan önceki mesleğin neydi?

Daha önce ordudaydım, buradan 2010 yılının ortalarına doğru ayrıldım. Ondan sonra Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı’nda çalıştım. ABD’de kalarak Kaliforniya’da bulunan ordu birliklerine eğitim verdim. Herkes bana skydiving’den nasıl para kazandığımı soruyor, bunun bir hobi olduğunun farkına varamıyorlar. Benim için eğlenceli bir hobi olan skydiving üzerinden “Bundan para kazanmalıyım” düşüncesine sahip olmak istemiyorum. Bunu bir işe çevirmeye çalışmak skydiving zevkimi öldürür.

Uçaktan atlamadığın zamanlarda neler yapıyorsun?

Kaliforniya’da olanaklar bol olduğu için şanslıyız. Şu an az aylarında olduğumuz için zamanımın büyük bir kısmını Channel Islands civarında balık tutarak ve sörf yaparak değerlendiriyorum. Kış aylarında ise beni Big Bear tepelerinde kayarken bulabilirsiniz.

Skydiving’e nasıl başladın?

Bu tamamen tesadüfi oldu çünkü gerçekten hiçbir zaman böyle bir şey deneme isteğim yoktu. Facebook’ta sıkça karşıma çıkan tandem fotoğrafları bu tecrübeyi biraz sıradan gibi gösteriyordu. Arkadaşlarım üzerinde çalıştığımız bir video projesi için tandem atlayışlar ayarlamıştı. Dürüstçe söylemek gerekirse ben bunu denemeden önce pek heyecan duymuyor ve “Yapalım da bitsin” şeklinde düşünüyordum. Yüksek irtifada uçağın kapısı açıldığı anda gerçek yüzüme çarptı ve bu müthiş adrenalin duygusuna kapıldım. O andan sonra bunu her gün denemek istedim.

Çocukken uçmayı düşünür müydün?

Evet, bence bu hepimiz için ortak bir rüya. İnsanların uçması her zaman merak tetikleyen bir eylem olmuştur. Hatta kendi yaptığım birçok model uçağa da sahiptim. Uçakların dizaynı ve her şeyin birlikte çalışma şekli beni büyülüyordu.

Hayatın boyunca hiç yüksekten korktuğun olmadı mı?

Kesinlikle korku da duyuyorsunuz ancak sanırım kaykay bu konuda bana yardımcı oldu çünkü her zaman merdiven veya kaldırım gibi yerlerden atlıyordum. Skydiving yaparken korku paraşütü açacağınız sırada dengede olmakla ve acil durum prosedürleri sırasında paniğe kapılmamakla ilgili.

Bize ilk skydiving tecrübende neler hissettiğini anlatabilir misin?

Elbette! Uçak kapısının açıldığı ve o irtifadaki sert rüzgarın yüzüme çarptığı ana kadar sakin ve halimden memnundum ancak tam o anda bunun normal bir şey olmadığı fikri kafanıza giriyor. Beyniniz siz düşerken ve uçağın sizden uzaklaşmasını izlerken ne yapacağını idrak edemiyor. Bu gerçek bir adrenalin patlaması…

Serbest düşüş sırasında seni en çok büyüleyen manzara hangisi oluyor?

Sanırım skydiving yapan herkes buna katılacaktır: Tabii ki bulutlar! Bulutların arasında uçmak kesinlikle gerçeküstü bir şey. Ne kadar hızlı düşüyor olduğunuzun farkına varmak ve kontrolü ne kadar elinizde tuttuğunuzu görmek gerçekten bambaşka. Rüya gibi… Bulut kanyonları üzerinize kapanmadan önce dışarı çıkış yolunu bulmaya çalışmak tarifsiz bir duygu (gülüyor).

Skydiving için favori bölgen neresi?

Yerel bir tur şirketinin helikopteri bizi plajdan 5 bin feet yükseğe kadar çıkartıyordu. Uzun süreler serbest düşüş yaşayamıyorduk ancak burası arkadaşlarla atlamak için mükemmel bir yer. Suyun yanına ve kumların üzerine, üstelik plaj barına da çok yakın, iniş yapıyoruz. Burayı geçebilecek bir bölgeyi bulmak zor…  

Şu ana kadar yaşadığın en sıra dışı skydiving deneyimi hangisiydi?

Bu cevaplaması çok zor bir soru, o kadar çok var ki! Önceki atlayışınızdan kötü bir atlayış yapmanız çok olası değil. Her atlayış bir sonrakinden daha iyi oluyor. Sanırım 8 kişilik bir grupla bulutlar arasında “angle flying” yapmayı söyleyeceğim burada.

Skydiving bir insanın hayatını nasıl değiştirebilir? Senin hayatında nasıl değişikliklere yol açtı?

Bunu da söylemek zor çünkü bu benim arayarak bulduğum bir şey değildi. Bir şekilde kucağıma düşmüş ve yola onunla devam etmişim gibi oldu. Şimdiki arkadaşlarıma ve yaşadığım tecrübelere sahip olamadığım bir hayatı düşünemiyorum. Şu an etrafımdaki en iyi insanları bu sporla tanıdım.

Söylediğin gibi skydiving haricinde sörf ve kaykay gibi diğer sporlarla da ilgilisin. Hepsi bu mu, ilgi duyduğun başka sporlar da var mı?

Evet, sörf de benim için büyük bir tutku. Sadece doğaya bağımlı olduğunuz bir aktivitenin yerine başka bir şey koymak çok zor. Bu çok rahatlatıcı ve huzur verici. Snowboard da harika. Metrelerce yükseklikten uçma gibi aşırı şeyler deneyen biri değilim ancak tepeden aşağı en hızlı şekilde inmeye çalışmak harika!

İlerisi için hedeflerin neler? Daha önce yapılmamış bir şeyi deneme gibi bir planın var mı?

Skydiving yeniliklere açık ve sürekli büyüyor. Paraşütle, wingsuit pilotlarıyla yan yana uçan insanlar var. Bu benim yıllarca uzağımda olan bir hedef ancak bunu yapmaya bayılırım!